Jotain hyötyäkin pakkaskaudesta

potkulla pitkälle

potkukelkkoja tehdään nyt oikein urakalla ulkomaita myöten.
Kelkoilla on nyt kysyntää.
Joko olet ostanut vai omistatko jo kelkan entuudestaan.
Hyvä pakkanen, joillekkin työtäkin suomeen.

7

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aaahhh!!!

      etsikääs uusia kuvia, ihana se punainen!

      • viivi-amaldiina

        kelkka tälläiseen uudempaan malliin, mitenhän tuolla pysyy siinä omassa vauhdissaan on hiukan kepposen oloinen.
        Niin ja lisä laitteita miten tuohon niitä saa kiinnitettyä... :)


    • viedään kauppiaiden käsistä, ei taida aleen olla tarvetta! Tosin enemmistö myytävistä suksista taitaa olla tehty jossain muualla kuin Suomessa.

    • -tiina

      ostin muutama vuosi sitten. muttei sit ollukkaan käyttöä, myin sen yhdelle mummulle marraskuussa.

    • ...

      Tsadissa ei voi potkustella, täällä hiekoitetaan. Mökillä voi potkutella maantiellä, sitä ei paljoa hiekoiteta. Liikenne vaan on nykyään niin vilkasta, että ei sillä tiellä oikein uskalla edes kävellä, sama luontevasti kontata ojanpohjia pitkin naapurista konjakkia juomasta. Muuten voi jäädä auton alle jos pikkasen horjahtaa.

      Asuin aikanaan keski-suomessa yhdessä HP- pikkukylässä. Siellä oli jatkuva riita kevyenliikenteen väylien hiekoituksesta. Olin diinissa sellaisessa HP- tehtaassa. Yleensä parkkipaikka sellaisen pihalla on täynnä autoja, siellä talvisin potkukelkkoja. Kaikki potkutteli talvisin. Ja hirvee meteli, jos kunta hiekoitti jalkakäytävät.

      Vaikkakin Siwa. sahtitehdasja Alko oli ihan vieressä, useemman kerran tuli vedettyä lipat liukkailla keleillä, kunta ei oikein tiennyt hiekoittaisko vai jättäiskö hiekoittamatta. Yleensä jätti hiekoittamatta, sehän tulee halvemmaksi.

      Briteissä luemma hauskat lait. Firmoja ja yksityisiä kehotetaan nyt olemaan tekemättä lumitöitä. Syynä se, että jos lumityöt on tehty kehnosti ja joku vetää lipay, se voi haastaa tien ylläpitäjän oikeuteen huonosti tehnyistä lumitöistä. Ihminen kun olettaa, että kun lumityöt on tehty, net on tehty kunnolla eikä ole liukasta. Jos lumitöitä ei ole tehty ollenkaan, ihminen tajuaa, että keli voi olla huono...

      Noh, met rämmitään edelleen umpihankeen dallayulla polulla pimeessä. Tossa kymmenen metrin päässä on keinonurmi aurattuna vihreenä ja valotkin on päällä. Viis natiaista potkii siellä palloa just nyt.

      Mulla luultavasti on "kunnostusta vaativa" potkukelkka jossain mökillä. Siis jalakset, puuosat taitaapi olla lahonneet jo vuosikymmeniä sitten.

      =DW=

    • ...

      Piti aavistus tutkailla asiaa, kun alkoi kiinnostaan.

      Potkukelkka on alunperin ruotsalainen keksintö, kehitetty saaristossa liikkumiseen erilaisten vesikelkkojen jne pohjalta. Aika nuori kehitelmä, vasta 1800- luvulta. Suomeen tullut 1889 jonkun everstin tuomana.

      Haa, kerrankin seura, johon on pakko liittyä. 1890 on perustettu Suomen ensimmäinen potkukelkkailun erikoisseura, Oulun Potkuriklubi. Pitää hakea sen jäsennyyttä, kun rössöpottuseura ei mua huoli jostain syystä.

      Potkureita on valmistettu suomessa parailaan 100 000 cuodessa, nykyisin paljon vähemmän ja vissiin oikeestaan aino joka niitä tekee on toi rollaattorifirma Esla.

      =DW=

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      432
      3173
    2. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      0
      2300
    3. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      112
      2251
    4. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      2
      2055
    5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1964
    6. 177
      1953
    7. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      111
      1694
    8. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      459
      1318
    9. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      149
      1280
    10. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      55
      1180
    Aihe