Paras lomakohde Jamaikalla

jartsa-71

Sanokaapas mikä on paras lomakohde Jamaikalla? Hakusessa olis rantalomaa, rentoa iltamenoa, upeita rantoja ja kohtuu hyvätasoinen hotelli. Tietysti hyvä olis jos lähellä olis joku isompi kaupunki.
Lisäks kiinnostaa minkälainen on hintataso siellä?

kiitti vastauksista etukäteen

2

1812

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • risail

      olen käynyt siellä ja en kyllä voi suositella kenellekään.
      varsinkin turistialueiden ulkopulella on suorastaan vaarallista varsinkin valkoihoisille.saa turpaan helposti ja hengestäänkin voi päästä eikä kukaan löydä ikinä.jos välttämättä haluat jamaikalle niin liiku päiväsaikaan ja mieluillim porukalla silloinkin.
      ja voin lisätä tähän että minä en ole mikään äkkinäinen matkailija,kokemusta on.
      jos haluat suht turvalliseen maahan etelä-tai keskiamerikassa niin mene vaikka Uruguayhin tai Argentiinaan(ei Buenos airesiin)tai Chileen.näissäkin maissa riittää rantalomakohteita riippuen vähän vuodenajasta milloin olet menossa.

      • sweet yogurt

        Enpä tiedä, kyllä minä ainakin hengissä selvisin ystäväni kanssa ja liikuttiin ihan illallakin ulkona jopa Kingstonissa. Tietysti järki kannattaa pitää mukana ja ainakaan Kingstonissa ei kannata ihan joka alueella liikkua edes päivällä, eikä lähteä varsinkaan illalla kaiken maailman gangtereiden mukaan, kuten itse toimimme... Onhan siellä mukavia lomakohteita. Kaverini kanssa kierrettiin kuukauden aikana melkein koko saari ympäri. Negrilissä on ainakin suunnilleen joka ilta live-esiintyjiä ja siellä on myös hieno ranta. Jos taas haluaa rauhallisempaa meininkiä, niin Treasure Beach on hyvä vaihtoehto. Rough Guide to Jamaica -kirjassa on mainittu joitakin majoitusvaihtoehtoja. Hinnat on vissiin hieman korkeammat turistisesongin aikaan talvella. Me oltiin siellä elokuussa. Halvimmillaan majoituttiin hotellissa muistaakseni 6 euroa/yö/henkilö. Meillä ei tosin ollut mitään tasovaatimuksia... Lyhyitä taksimatkoja pääsee alle eurolla. Ja ravintolassa voi syödä parilla eurolla hyvän aterian, turistipaikoissa, kuten Negril, on tosin kalliimpaa. Jos hotellissa on ruoanlaitto mahdollisuus, niin aina parempi. Turisteilta helposti veloitetaan ylihintaa, joten kannattaa olla tarkkana ja ehkä joskus tingata. Jos löytää paikallisen, luotettavan oppaan, niin se voi olla alkuun ihan kiva. Esim. www.couchsurfing.org löytyy ihan ilmaismajoitustakin ja www.fi-reggae.com -sivulla on kokeneempian Jamaikalla kävijöiden kertomuksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      71
      1337
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      112
      1315
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1088
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      21
      986
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      114
      858
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      843
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      17
      783
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      767
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      40
      657
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      642
    Aihe