Harmin harmi, että lähdit palstalta. Luetko kumminkin joskus? Jos nyt näet tän kirjoituksen, niin muistan sinun kirjoittaneen kerran, noitaakkaselle, että et ole niin herkkänahkanen, että ottaisit itteesi huonoista ja rumista kommenteistä, jotka kohdistuu sinun nikkiisi. Ymmärrän, että rajansa kaikella, sillä mitä ihminen kestää. En ymmärrä milloin ja miksi ja missä vaiheessa palstalaiset kääntyivät sinua vastaan? Ihan sairasta. Minä pidin kirjoituksistasi ja luin ne aina ihan ensiksi. Hyvää elämää sinulle ja voi oikein hyvin. Terveisin:soulsister.You know who? Ps. en ole enää juuri kirjoitellut saati kommentoinut täällä ja ymmärrät kyllä miksi.Minä olen käynyt palstalla silloin, tällöin, mutta pääsääntöisemmin uskontopalstoilla. Vertaan millaisia eri uskonnot ovat.Ja kyllä siellä on koko väripaletti levällään.Hyvää jatkoa KAIKILLE; JOTKA TÄTÄ LUKEE !!
Mankkaan Mirkulle
****a******n
15358
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
että en ole Mirkku, jos jotkut nyt sitä epäilevät. En ole niin viksu. En osaa saamea, romania,venäjää. En ole opiskellut yliopistossa, en ollut tulkkina. Osaan vaan hoitaa hevosia ja koiria, jämtlantteja. Hirvikoiria jotka tänäkin syksynä pelasivat hyvin, nuori rönttikin ja nyt on pakkanen täynnä lihaa ja lisäksi purkkilihaa. En ole puolikas,kuten Mirkku on. Olen vaan 1/8 osa romani. Jota sitäkin äitini häpeää.Asun pohjanmaalla ja täällä oli 2pv sitten 31 pakkasta. Eli, Mankkaan Mirkku jos luet vastaa vaikka tekaistulla nimmarilla, tiedän että olet olemassa vielä.
Helmi lähti palstalta ja palsta menetti hyvän kirjoittajan. Niin on lähtenyt monta muutakin. Sinulle kumminkin tahtoisin vastata, että Mirkku lähetti tänne Hotmail osoitteensa. Nyt jos todella haluat pysyä yhteydessä niin lue otsikot läpi ja näin löydät osoitteen. Hänestä tuli minulle sielun ystävä eli Amiga de Alma. Kirjoittelemme toisillemme ja soittelemme. Viimeinen puhelu torstaina kesti melkein tunnin. Se oli niin mielenkiintoista, etttä olisin voinut vielä pari muuta tuntia jatkaa.
No en kuitenkaan kirjoita sitä osoitetta tänne, vaikka hänelle lähetän viestini vähän toisella osoitteella. Ole kiltti ja hae se itse.
Kun Helmeä ruvetaan liiaksi likaamaan niin sitten tulee jossain vaiheessa stoppi. Siinä ei enään näe järkeä, että käyttää aikaansa ja voimiansa ja saa vastaukseksi rivottomuuksia. Tällä hetkellä niin kuin jo aikaisemmin olen minä näiden kohteena. Myö minua epäillään valehtelijaksi ja Mirkuksi, mikä tietenkään ole. Jokainen joka lukee viestejä tarkkaan huomaa heti, että meillä kahdella on aivan eri kirjoitus tyyli ja Mirkulta ei tule kirjoitus virheitä.
Sinulle toivon kaikkea hyvää ja Mirkku varmasti reagoi positiivisesti viestiisi.
Noita-akkanen. Tervetuloa takas ja miksi muutes lähdit? Ei tää häävii oo ollu, mut kyllä tänne aikuisia ihmisijä' tarvii. Mitä sinä välität vaikka olet vaa se 1 ja 8 osa rom,ani. Vertaa on kumminkii ja se on kaikki plussaa.Jos vanhempi häpijää nii et sinä ainkaa. Mirkun jutut alko vähä jo tympiä ja sit tuli tää et se on useempi henkolö MITÄ EN ITE USKO!!! Nii kai hää häipy, viksu ko on. Sinulla oli niitä kummitus tarinoita et oikkee selkäpiitä karmi. Onko vielä?
Lähdin palstalta, kun tuntui ettei mulla ole enää mitään annettavaa. Olin ihan tyhjä ja hapan vanha ,puserrettu sitruuna: ). Kummitus juttuja mulla ei nyt ole.Ei ole tapahtunut mitään kummimpia.Pahin kummitus katsoo aamuisin peilistä;). Vaalealle sveitsistä: Kyllä sinun kelpaa, asua siellä...meillä oli monina vuosina seinäkalenteri sveitsin maisemista, sillä mieheni veli edusti kankaita ja jotenkin oli kytköksissä sveitsiin...en tullut kysyneeksi miten.Mutta hienoja maisemia. Kolmikerroksisia taloja, joitten alimmassa kerroksessa oli mm. navetta. Mahtoi olla hyvät tuoksut yläkerrassa,asuntotiloissa.
Harmi kun sulta tänään lipsahti ;))
vaikka juttuni tympivätkin Sinua. Toivottavasti tämä ei sentään, kun kerran tykkäät kummitustarinoista. Meinaan, että siellä meidän kämpällä Lapissa tapahtuu tosi outoja asioita. Useamman kerran olen herännyt siihen, että seinään on jyskytetty kolme kertaa oikein lujaa, vaikka naapureita ei ole lähimaillakaan. Eikä siellä muutenkaan ihmiset tule kopistelemaan toisten nurkkia.
Ja kerran sattui tällainen tapaus, kun olin yksin siellä käymässä. Olin juuri herännyt ja ihan valveilla ja ajattelin juuri nousta kahvinkeittoon. No silloin kuulin ulko-oven (tietysti lukossa) aukeavan ja ääni huusi: "Mirkku!". Ajattelin tietysti, että se on eräs tuttu saamelaisnainen, jolla on avain mökkiin, hän kun käy aina välillä lämmittämässä tupaa ja katsomassa vähän perään. Huusin oven läpi: "Käy istumaan, tulen ihan just ja keitetään kahvit."
Hyppäsin vaatteisiin ja menin tuvan puolelle. Ei ketään. Ajattelin: se on unohtanut autoonsa jotain ja mennyt hakemaan. Kurkkasin ulko-ovesta pihalle. Oma auto siellä seistä jökötti, muuten ihan koskematon lumi ympärillä. Soitin tälle naiselle kännykkään: "Mitä Sä oikein meinaat, kun tulet käymään ja häviät heti tiehesi?" Hän vastasi todella kummastuneena: "Enhän mä ole siellä päinkään ollut, olen Sodankylässä kauppaostoksilla".
Enpä muuta osannut tehdä kuin istahtaa sohvalle ja ihmetellä. Kenelläkään muulla ei ole avainta sinne, ja se, mitä kuulin, on taivahan tosi.
Enkä ole ainoa, joka on kuullut kummallisuuksia siinä kämpässä. Kysyin kerran ukoltani, joka viettää siellä paljon aikaa myös yksin, että oletko havainnut mitään outoja ilmiöitä? Hän meni aivan hiljaiseksi, eikä halunnut vastata mitään. Tivasin: sano nyt, onko Sulle sattunut mitään outoja ääniä tai muuta? Hän on hyvin "jalat maassa" -tyyppi ja sanoi vain lopulta: niin, kaikkeen on varmasti aivan luonnollinen selitys.
Kysyin sitten toiselta saamelaisystävältäni, jossa on vähän noidan taipumuksia, että onkohan kämppämme rakennettu maahisten asumuksen päälle, kun näitä ilmiöitä sattuu niin usein. Maahiset kun suuttuvat, jos ihminen rakentaa asumuksen tai tekee polun heidän päälleen. Hän sanoi että ei, häiriökäyttäytyminen olisi tosi vakavaa, jos näin olisi - Sulle käytiin vain ilmoittamassa jotain.
Ja Noita-akkaselle paljon, paljon terveisiä ja Hyvän Uuden Vuoden toivotukset. Olen myös minä kaivannut Sinua.
t. Mirkku
Kiva kun vastasit. Olen koko illan vahtinut konetta, että vastaako mirkku,.,.,.Olen lukenut viestejä, mutta en ole uskaltanu kommentoida, minä kun olen sellainen herkkä hipiäinen että loukkaannun herkästi. Mirkku, hengenheimolaiseni, älä ihan perin juurin häivy kuitenkaan palstalta. Silloin annat noitten koirien ja suunsoittajien voittaa. Tämä on avoin ja vapaa palsta. Ja ihmisoikeuksiin kuuluu vapaus, tasaarvo jne....juu nou.Mitä me näistä, hämmentäjistä välitetään? Hyvänenaika. Nyt me vasta aletaankin naputtelemaan: Sinä-vaalea sveitsistä-hilima ja ketä ikinä haluaa mukaan, eikö niin? Elämä on kuin suklaa rasia....sanoi eräs.
onki mirkku tosijaan poistuntu palstalta? tuntuu oudolta enhän ollu niin kauvan muit'ä jaksan lukee taasepäin,miten on rohkea kerrasta poikki? täälä ei siis sitten ole enään mitää luettavaa?
Anna Mirkkun olla jo rauhas ei se meitä kaipaa.
Joo eise kaipaakkaan sehän surustelee sen sveittiläisen kanssa sähköpostilla
:D
mitä se on?
suurustus lity rualaitoon.
ol lepakoita?
kyllä multakin paas itku kun mirkku lopetti kirjottamisen sillä nimmarilla !!!
noita akkaneen ko pääsit tulemaan, ei ne hulttioot sinuva syönneet kumminkaan??? Oikeesti mukava että tulit tänne, täälä vähä intiani meininki,kuis tiedät.