Saako Japanissa helposti muuta...

Jaredo

...ruokaa kuin kalaruokaa?

Täytyy kysyä kun olisi kova hinku ja tarkoitus lähteä joskus Japaniin(suuri unelma!) ja olen kala-allergikko. Nyt kaikki sinne matkustaneet/asiasta tietävät infoa please! :)

6

1416

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zippis555

      Saa helposti. Esim vartaita ja paikallisia riisi & lihakastikkeita, ja ihan vaikka burgereita. Itse en kalasta välitä ja hyvin söin. Tosin jos menette Ryokaniin jossa ruoka kuuluu hintaa, kalaa vähän vaikeampi välttää mutta et sinä nälkää kuole ja saat jopa hyvää ruokaa

    • Nihon-jin

      Jep, Japani on maailman ruokamaa #1. Syöt täällä taatusti paremmin kuin Suomessa. Kalan lisäksi löytyy aivan kaiken sorttista lihaa, lintua jne. Aasialaisen keittiön kaikki variaatiot löytyvät ja luonnollisestikin myös kaikki suurimmat pikaruokaketjut (hampurilasta, pizzaa, kanaa).

      Ruokakulttuuri on Japanissa (kuten muuallakin Aasiassa) huomattavasti Suomea edellä ja ulkona syöminen huomattavasti yleisempää, joten liki joka korttelista löytyy jonkinlainen ravintola ja keskeisillä paikoilla voi tulla eteen valinnanvaikeus. Se kannattaa toki muistaa että liki kaikkialla Aasiassa syödään esim. merestä ihan mitä vaan, ei pelkkää kalaa, eli esim mustekalat, simpukat ja muut mönkijät ovat hyvin yleisiä. Eli jos kaikki merenelävät ovat "no-no" niin... Riisi on aasialaiseen tapaan perusaineksena liki aina.

      Japanilainen ruoka on erittäin hyvää ja hygieenistä ja sitten annan vinkin jota ei ihan heti ensikuulemalta uskoisi: Japanilainen curry(!) on parasta mitä löytyy. Yhtä aromirikasta kuin autenttinen intialainen, mutta tulisuudeltaan hieman miedompaa, eli ehkäpä aavistuksen verran paremmin perisuomalaiseen suuhun istuvaa.

      • japonet

        Makuasioista ei toki sovi kiistellä, mutta en kyllä perus-kareeraisua lähtisi edes vertailemaan oikeaan intialaiseen safkaan. Lähinnä muistuttaa maultaan ja koostumukseltaan kouluruokailun limaisia lihakastikkeita. Miksi mennä Japaniin syömään kehnoa intialaisen ruuan etäistä muunnosta, kun tarjolla on fantastisia japanilaisia herkkuja?


      • fghfgj
        japonet kirjoitti:

        Makuasioista ei toki sovi kiistellä, mutta en kyllä perus-kareeraisua lähtisi edes vertailemaan oikeaan intialaiseen safkaan. Lähinnä muistuttaa maultaan ja koostumukseltaan kouluruokailun limaisia lihakastikkeita. Miksi mennä Japaniin syömään kehnoa intialaisen ruuan etäistä muunnosta, kun tarjolla on fantastisia japanilaisia herkkuja?

        saako siel ees ruisleipää? tai saako tullin kautta tuotua sinne sitä ilman että joutuu maksamaan hirveät tullimaksut jne? suhtautuvat epäilyttävästi vaasan&vaasan ruisleipäpussiin? en millään kestä kuukautta ilman kunnon ruisleipää, vielä vähemmän syödä kokonaisen kuukauden kanaa ja riisii jota inhoan muutenkin...


      • linpu
        fghfgj kirjoitti:

        saako siel ees ruisleipää? tai saako tullin kautta tuotua sinne sitä ilman että joutuu maksamaan hirveät tullimaksut jne? suhtautuvat epäilyttävästi vaasan&vaasan ruisleipäpussiin? en millään kestä kuukautta ilman kunnon ruisleipää, vielä vähemmän syödä kokonaisen kuukauden kanaa ja riisii jota inhoan muutenkin...

        Tummaa leipää (ruista 80%) saa ainakin Kinokuniya Internationalista (Omotesando:n lähellä) Tokiossa:

        Leivän nimikin on jopa "hapan linpu" eli suomeksi hapan limppu.
        http://www.super-kinokuniya.jp/eshop/items/06-4960466200429/

        "hapan ruisu buoka" (hapan ruis vuoka tms.)
        http://www.super-kinokuniya.jp/eshop/items/06-4960466200412/

        Kaupan tiedot ja kartta:
        http://www.super-kinokuniya.jp/store/international/

        Eihän nuo varmasti Vaasan ruispaloille pärjää, mutta jotain kuitenkin. Missä vaiheessa vuotta ajattelit reissata? Japanin ilmasto on Suomea huomattavasti kosteampi ja lämpimämpi, joten voi olla temppu pitää leivät homehtumatta mukana.


    • juuri palannut

      Juuri tulin takaisin Tokion reissulta, jossa olin kala- ja äyriäisallergikon kanssa. Kyllä siinä ruokapaikkojen haussa omat haasteet oli, koska aiemmalla reissulla suosimaani "näytä kuvaa ja arvaile mitä tuli syötyä" kikkaa ei voinut käyttää. Ulkona olevat taulut usein toimivat lähinnä indikaattorina, että jonnekin ei ainakaan kannata mennä. Mutta ainakin Tokiossa monesta paikasta löytyi englanninkielinenkin menu. Ja paljon on myös erilaisiin liharuokiin erikoistuneita paikkoja, joissa ei tarvitse olla niin varuillaan. Viimeisenä hätäkeinona McDonaldseja ja muita hampurilaispaikkoja löytyy joka nurkasta, että nälkään ei ainakaan tarvitse kuolla.

      Pieni vaara on myös, että kaikenlaisissa maustekastikkeissa sun muissa käytetään usein kalapohjaisia aineita. Ja näistä ei välttämättä varoiteta mitään. Kaverini epäili yhden kerran saaneensa jotain pieniä määriä jotain sellaista. Vegaaneiden harmiksi näitä laitetaan kai yleisesti myös kasvisruokiin. Mutta en jättäisi matkaa kuitenkaan tekemättä, ellei nyt ihan niin herkkä ole, että kala samassa korttelissa aiheuttaa reaktion.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      76
      971
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      823
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      71
      791
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      664
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      60
      595
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      34
      554
    7. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      538
    8. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      46
      517
    9. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      36
      512
    10. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      29
      509
    Aihe