Pelkkä lento Thaimaaseen

matkakuumetta.....

Onko kellään kokemusta pelkistä lennoista Thaimaaseen ja takas Suomeen. Kuinka helposti sieltä löytää hotellin tms majoituksen? Entä kulkemiset lentokentältä, paljonko taksin kilometrihinta esim.on?
Emme ole koskaan moista kokeilleet ja siksi haluaisimme lueskella muiden kokemuksia tälläisesta matkailusta...

12

1020

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei kestä

      teidän kanssa ja annan kyllä pienen neuvon että mene vaan ihan pakettimatkalle kun on noin vaikeaa. Lentoja saa vaikka kuinka ja perillä kyllä majoitusta löytyy yllin kyllin. Ja oletko kuullut kulkuneuvosta nimeltään taksi? Thaimaassa niissä ei lue katolla taxi mutta niitä löytyy tuhansia ja ovat melkein ilmaisia.
      Kuten sanoin niin varaa ihmeessä valmismatka sillä ne sinunlaisia varten.

      • Siunattu netti

        että miksi pitää olla noin h......n vittumaisia vastauksia. Jokaisella on eka kertansa asiasta kuin asiasta. Monikin ihminen voi olla kokematon monessa muussakin asiassa kuten vaikka netin hyödyntämisessä ja toiset voivat olla arempia muutenkin . Ja ehkäpä osasyy ihmisten moninaisiin kysymyksiin palstoilla on myös sosiaalinen eikä pelkästään puhdas tiedonjano. Mutta se ei tee kenestäkään suoralta kädeltä sen tyhmempää tai huonompaa. Sen sijaan noin ylimielinen asenne osoittaa vain epätervettä itsetuntoa, jos pitää korostaa omaa erinomaisuutta toisia mollaamalla.
        P.S. Alkuperäisille kysyjille: Googlettamalla netistä löytyy vaikka ja mitä infoa ja sekin on asia missä taito karttuu harjoittelun myötä. vertaa.fi on hyvä paikka vaikka aloittaa hintavertailu ja jatkaa voi eri lentoyhtiöiden omille sivuille. Jos matkustamiseen on aikaa , niin kannattaa harkita monia erilaisia lentoreittejä. Siitä se seikkailu syntyy. Itse en ole paljoa matkustellut, mutta aion lähteä Thaimaahan ekaa kertaa ja itsesuunnitellulle matkalle. Ja siitä tulee varmasti elämäni paras loma.


      • retkuilija

        Tällaisten hyypiöiden takia en yleensä viitsi osallistua mielipide kirjoitteluun. Viimeistään toisen vastauksen takana on juuri tällainen näsäviisas yli ihminen.


    • Taluttaja matkaan

      Hyvin, hyvin monilla on kokemusta omatoimimatkoista Thaimaahan, helppo kohde kun on, mutta
      ( uus)avuttomille suosittelen pakettimatkaa, taksin kilometrihinta ?? Huh,huh...

      • Juntti-Antti

        Taalla on niin pienia takseja,etta ne kauppaavat itseaan vain metrihintaan.Thaksin on taas ihan eri juttu!


    • 16+2

      on halpa Suomeen verrattuna ja edullisia majoituksia on paljon.

    • Kah lintu

      Tulimme juuri eilen Krabille. Otimme pelkät lennot finnmatkoilta joka lensi suoraan phukettiin. Muiden turistien suunnatessa busseille oli meitä vastassa oma taksi joka kyysäsi suoraan tänne krabille (2500b). Kentältä saa kyllä taksin joka lähtöön vaikkei erikseen olisi varannutkaan. Hotellit valittiin netistä ja varasin suoraan sähköpostilla hotellien respaan. Ollaan siis 3 eri paikassa ja kaikki 5 tähden hotelleja, silti tulee halvemmaksi kuin pakettimatka 3 tähden hotelliin. Aikaisemmat thaimaan reissut ollaan menty paketilla, mutta nyt kokeiltiin tätä vaihtoehtoa. Ja tuntuisi toimivan :) Ei mutta nyt täytyy lähteä rannalle..

      • Thaimaalainen...

        Mita sita taalta neuvoja kysyy kun ei tule kunnon vastauksia, mene suoraan www.thaiklupi.fi sivuilla ja kirjaudu sisaan, siella kirjoitellaan Thaimaasta ja saa aina kunnollisia vastauksi. Taalla suomi24 sivuilla tulee paskaa vaan tupaan.

        Thaiklupi.fi on ainoa ja oikea sivu kysella Thaimaasta, jos heitat siella asiattomia kommentteja niin sinut poistetaan sielta valittomasti.

        Thaimaalainen


      • Lionfish
        Thaimaalainen... kirjoitti:

        Mita sita taalta neuvoja kysyy kun ei tule kunnon vastauksia, mene suoraan www.thaiklupi.fi sivuilla ja kirjaudu sisaan, siella kirjoitellaan Thaimaasta ja saa aina kunnollisia vastauksi. Taalla suomi24 sivuilla tulee paskaa vaan tupaan.

        Thaiklupi.fi on ainoa ja oikea sivu kysella Thaimaasta, jos heitat siella asiattomia kommentteja niin sinut poistetaan sielta valittomasti.

        Thaimaalainen

        Hei,
        useita kertoi Thaimaassa matkustelleena suosittelen pelkkiä lentoja ehdottomasti. Finnairin lennolla Bangkokiin, niin saa enemmän aikaa perillä. Vuosi sitten halusimme sekä nähdä etelää että Bangkokia, joten otimme menolennon suoraan Phuketiin (suosittelen yötä lähirannan majoituksessa, ainut majoitus jonka voi varata etukäteen), josta jatkoimme laivalla Lantalle (Time for Limen kokkikurssi on hyvä) sieltä bussilla Khao Sokiin (yö bambumajassa tekojärvellä gibbonien huutoa kuunnellen ehdottoman suositeltavaa!). Sieltä Chumphoniin (aitoa elämää enemmän kuin lähisaarilla) ja yöjunalla Bangkokiin.

        Majoitusta saa kaikkialta ilman varauksia. Kannattaa välttää Phuket, Khao Lak ja itäpuolen turistisaaret. Myös bussi- ja junaliput saa helposti ja halvalla.

        Kivaa matkaa!


    • siis sinne

      Kyllä noin tyhmä tarvitsee matkatoimiston apuja.

    • Ääliölle

      Jos haluat nähdä aidosti tyhmän niin mene peilin eteen, ääliö!

      • hah hah haaa

        Ai .. kävitkö katsomassa :) lol


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      49
      1268
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      13
      995
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      967
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      77
      663
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      658
    6. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      441
    7. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      430
    8. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      23
      417
    9. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      413
    10. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      15
      409
    Aihe