MItä kannattaisi tehdä tai jättää tekemättä? Meidän 4,5 kk vauva kun herää lukuisia kertoja yössä (näin on ollut aina). Tissin kun suuhun annan ei ala itkemään vaan nukahtaa pian uudestaan. Mutta herää jälleen n. 1,5 h uudelleen. Joskus koitan siten, etten sitä tissiä anna vaan silittelen ja heijailen vauvaa, ni jo alkaa kauhean kova parku:( Joka sitten tissillä rauhoittuu. Itse, kun en aina heti pysty nukahtamaan ja univajetta on kertynyt jo jonninverran. Ja siitä johtuen taas harvase päivä kärsin päänsäryistä ja väsyttävästä olotilasta sekä ajoittain kireästä pinnasta (joka sitten kohdistuu ajoittain mieheen ja esikoiseen). Velliä olen vauvalle antanut, jonka johdosta ensimmäinen unenpätkä on pisin 3-4 h, muuten sitten noita pikku pätkiä. En kuitenkaan imetystä haluaisi vielä lopettaa, mutta sekin käynyt mielessä, koska uskoisin, ettei silloin noin usein yöllä heräisi. Kasvissoseet tarkoitus 5-6 kk iässä aloittaa.
Öisistä heräämisistä.
Headache2
8413
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
tuttia tissin sijaista?
Itsellä 4.5 kk ikäinen vauva myös ja yöllä herää kerran syömään vellistä johtuen. Myös tissillä vielä. Lapsesi tarvitsee jp tuhdimpaa!! Miksi aloitat soseet vasta 5-6 kk iässä, lapsesi on selvästi nälkäinen!! Meillä oli myös tissillä öisin joka välissä, mutta kun aloitin kiinteiden antamisen rauhottui myös yösyönnit :)
meillä aloitettiin kiinteät, kun ajateltiin, että josko tuo tuhdimpaa on vailla, kun heräilee. No yhä samanlailla heräilee öisin lukuisia kertoja, tissi vain ei aina maistu, vaikka sitä tarjoaa.
Me otettiin tuossa iässä "pakkosyötöllä :)" tutti käyttöön ja se vähän rauhoitti tuota tissillä roikkumista, mutta samanlailla heräilee. Rauhoittuu kuitenkin nopeammin nukkumaan uudelleen, kun tuikkaa tutin suuhun ja hyssyttelee sylissä tai tassuttelee sängyssä. Tätä on jatkunut lähes syntymästä saakka jo yli puoli vuotta ja olen jo menettänyt toivoni pitkistä yöunista. Yössä unta saan kuitenkin sen 5-7h, mutta todella katkonaisesti kun yleensä n. 1,5h pisin unijakso. Mutta semmoista tämä on vauvan kanssa, kyllä se varmaankin joskus tästä helpottaa :)
Tuo on aivan kuin meillä. Poika herää lukemattomia kertoja yössä. Olen koittanut silitellä ja tarjota tuttia, mutta ei vaan kelpaa. Tissin kun saa suuhun rauhoittuu heti. Välillä syö ja nukahtaa, toisinaan ei edes syö, mutta tissi on saatava suuhun jotta uni jatkuu. Alkaa tosiaan rasittamaan! Meillä poika ei myöskään nukahda pinnasänkyyn eikä siellä muutenkaan nuku. Vieressä pitää olla ja tissi suussa nukuttaa. Pienempänä kyllä nukahti pinnikseen ihan itsekseenkin. Ja en tosiaan usko että nälkäänsä herää, kiinteät aloitettu 4kk iässä ja syö hyvin päiväsaikaan. Kiinteillä ei ole ollut mitään vaikutusta yöuniin.
Taitaa olla unikoulu edessä 6kk ikäisenä. Ensin saatava nukkumaan omaan sänkyyn ja vielä yrittää rauhoitella nukkumaan ilman tissiä ne kaikki yöheräämiset. Mitäköhän siitäkin tulee...? Alkaa jo tosiaan kaipaamaan pidempiä unia ja tilaa nukkua.
4-5kk aikana useampia heräämisiä myös. asiassa auttoivat tutti kun oli lutkutustarve. osa heräilyistä johtui vatsavaivoista, kun pääsi toiseen asentoon niin helpotti. kuulema tuolloin myös vauva haeskelee sitä omaa unirytmiään joten ole kärsivällinen. lisäruokakin illalla voi auttaa joitakuita. eräs tuttu alkoi iltaisin ja öisin antaa korviketta ja päivisin imetti, rauhoitti lapsen. johtui kenties siitä että tiesi paljonko lapsi söi että sitä pystyi kontrolloimaan. imettäessähän ei aina tiedä paljonko lapsi aina syö.
meillä kiinteät ei auttaneet myöskään, lapsi rauhoittui omaa tahtia.
ennen nukutettiin illalla sylissä, sitten aloin tehdä päiväunien kanssa niin että otin vierelle sänkyyn kun oli päiväunien aika, itse lueskelin ja pidin seuraa kunnes vaavi nukahti, ja nyt tehdään samaa illalla niin että poika on omassa sängyssä. on rauhoittanut myös iltanukkumisia, ennen kun vähän väliä heräsi puoleen yöhön asti ennen kuin nukahti kunnolla.
niksejä on yhtä monia kuin lapsia, niistä sopivan löytäminen vie aikansa.
Kiitos vastauksista. Minulta jäi kirjoittamatta, että meidän vauva ei tuttia syö. Sitä ollaan yritetty tarjota synnytyslaitokselta lähtien, kaikki erilaiset tutit käyty läpi, mutta vauva vaan ei huoli sitä. Mielestäni öisin ei aina nälkä ole vaika tissiä haluaakin. Ajoittain ilm. masuvaivaa, johon herää ja haluaa sitten tissiä lohdukkeeksi. Meillä on pinnasänky laitettu ihan meidän sängyn viereen ja otettu laita pois. Kyllä vauva siellä nukkuisi, mutta kun yöllä herää usein, niin ei jaksa aina edestakaisin nostella. Niinpä laitan vauvan sinne ekalle unen pätkälle (ekaksi tosin on nukahtanut tissille meidän sänkyyn) ja sen jälkeen nukkuu meidän vieressä.
Olen kokeillut nukuttamistakin siten kuin Baby09, mutta meillä se ei toimi, sillä vauva alkaa pian itkemään.
Olenkin miettinyt sitä, että jos siirtyisi yöksi korvikkeelle. Jos se auttaisi. Tosin vielä en ole siihen siirtynyt sillä "pelottaa", jos vauva herää siltikin niin usein ja joka kerta joutuisi nousta lämmittelemään maitoa. Sitten sitä vasta "koomassa" olisikin.
Meillä on puolivuotiaan kanssa aivan sama juttu kuin teillä: ei kelpaa tutti, ei sitten millään, vaikka sitä on tyrkytetty synnäriltä asti. Kaikki yöt vauva roikkuu tississä kiinni, eikä suostu millään ilveellä nukkumaan pinnasängyssään. Ainoa ero teidän ja meidän välillä on, että teillä vauva nukkuu aluksi 3-4 tunnin pätkän ja heräilee sitten noin 1,5 tunnin välein. Meillä vauva nukkuu pisimmillään vain puoli tuntia ja loppuyö mennään pahimmillaan parin minuutin pätkissä.
Itse olen tällä systeemillä valvonut jopa 6 vuorokautta putkeen, eli en ole tuona ainaka nukkunut lainkaan. Päätä siis särkee täälläkin ja kireinä ollaan; niin lihaksista kuin hermoistakin ja meillä osansa äidin kireydestä saavat mies, kaksi isompaa lasta ja koira:)
Meillä on soseita syöty 3-kuisesta ja illalla syödään iso puuroannos, joten nälkäänsä ei heräile meidän vauva ainakaan.
Unikoulu on aivan kohta edessä meillä, sillä minä en jaksa enää!!! Mies on onneksi luvannut pitää unikoulun. Tähän saakka mies ei ole voinut yöheräilyissä auttaa, koska vauva ei häntä öisin hyväksy, aloittaa vain kamalan itkukonsertin, jos mies koettaa häntä rauhoitella.
En osaa valitettavasti auttaa sinua, koska oma tilanteemme on myös suoraan sanoen helvetillinen, mutta toivotan kovasti voimia ja jaksamista!!! Sitten kun vihdoin saamme joskus nukkua, osaamme sitä todellakin arvostaa:)
Mä olisin varmaan jo psykoosissa jos yöt menisi siten kuin teillä Kohtalotoveri_vm_78;) Eihän nää mun valvomiset oo mitään tuon rinnalla. Meillä myös koira saa osansa, lähinnä kai siten, ettei jaksa sen kanssa enää pahemmin hääräillä lenkkejä lukuunottamatta. Ja jos se jotain urpoilee, niin hermot menee herkemmin... Oikein paljon tsemiä sulle ja kaikille muillekin, joiden vauvat heräilevät usein.