Tietotekniikan osuus?

Miten paljon esim. Britannian yliopistoissa annetaan tietotekniikan käytölle arvoa? tehdäänkö kaikki koulutyöt koneella? Saako tehdä kynällä? Kai edes muistiinpanot luennoilla voi tehdä kynällä....?!
1168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tietotekniikan käyttöaste varmaan vaihtelee yliopistosta toiseen, mutta luentokohtaiset muistiinpanot saanee tehdä ihan sillä metodilla kuin itse parhaaksi näkee. Koulutöiden tekotapa saattaa vaihdella senkin mukaan, mitä opiskelet ja mitä kurssin vetäjä haluaa. Yleisesti ottaen tietotekniikan käyttö ei ainakaan pari vuotta sitten ollut niin pitkälle levinnyttä kuin mitä suomalaisissa yliopistoissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


utelo vain kirjoitti:

Miten paljon esim. Britannian yliopistoissa annetaan tietotekniikan käytölle arvoa? tehdäänkö kaikki koulutyöt koneella? Saako tehdä kynällä? Kai edes muistiinpanot luennoilla voi tehdä kynällä....?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu