Ulkomaalaisia kenneleitä?

S..J

eli olisi kivaa tietää hyviä ulkomaalaisia kenneleitä. esim. venäjältä. mistä saisi typistetyn pennun. tiedän, että tulee paljon narinoita. joten toivon vaan asiallisia kommentteja.

3

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rotikoillahan häntä typistettiin pitkään, mutta onneksi jo useita vuosia sitten sen ymmärrettiin olevan eläinrääkkäystä ja typistämisestä tuli lailla kiellettyä mm. Suomessa ja monissa muissa Pohjoismaissa. Sitten pentukauppa silvotuille pennuille alkoi Venäjän suuntaan, missä eläinparkojen hännät silvottiin. Onneksi myös Venäjän kennelliitto eli RKF otti tiukan kannan häntien ja korvien typistämiseen ja kielsi typistyksen mm. rottweilereilta 1.6.2006. Nyt on siis myös Venäjällä tämä silpominen-eläinrääkkäys kielletty. Useimmissa Euroopan maissa typistäminen on laissa kiellettyä ja eläinsuojelurikos nykyään - onneksi!

      Typpääminen on siis rikos, josta on laissa määritelty rangaistus. Herää kysymys MIKSI ihmeessä haluaisit typätyn pennun? Oikeastiko haluat tukea eläinrääkkäystä ja olla rääkkääjä? Käsittämätöntä.

      Koiralla tulee olla luomuna korvat ja häntä, ne kuuluvat koiran elekieleen. Jos omasta mielestäsi vain tietyllä tavalla silvottu koira on kaunis, ole hyvä ja hanki koirasi vaikka kaupan pehmoeläinhyllyltä ja tuunaa se mieleiseksesi. Älä missään tapauksessa hanki elävää koira, jos olet sitä valmis rääkkäämään. Itselläni on nollatoleranssi kaltaistesi eläinrääkkääjien suhteen. Onneksi laki nyt suojelee eläimiä ja Venäjältäkään ei enää typättyä rotikkaa saa, siinä jää moni kaltaisesi rääkkääjä ilman rääkkäyksen kohdetta!

    • hähhähhää

      joo todellakin hommaa ittelles pehmolelu tai vaikka possu niillä on lyhyt häntä

    • Neandra

      Miks sää kysyt täältä tämmöstä kun tiedät että et saa asiallisia vastauksia? Mitäs jos ensi perehtyisit että missä maassa edes saa typistää nykyään. Minä en ole puolesta enkä vastaan koko typistyshommaa. Jos ottaa typistetyn niin se on oma asia, kunhan typistys on tehty maassa jossa se ei ole laitonta ja homman on hoitanut asiantunteva henkilö eikä mikään puoskari. MUTTA koska rottweiler ei ole rotu helpoimmasta päästä on kasvattajan tuki erittäin kallisarvoinen asia! Varsinkin jos et ole ennen rotikkaa omistanut. Mitä teet kun ongelmia tulee koiran kasvatuksen ja koulutuksen suhteen? Tuletko täältä roskapalstalta kyselemään neuvoja? Et, koska kasvattaja on sitä varten!! Mutta monesti yhteydenpidon estää välimatka ja kielimuuri tai kasvattajaa ei edes kiinnosta kasvattinsa kohtalo sen jälkeen kun on rahat kourassa. Siksi ehdotankin että hanki koirasi Suomesta luotettavalta kasvattajalta LUOMUNA. Kasvattaja osaa neuvoa sinua asiassa kun asiassa. Rottweiler on palveluskoirarotu jonka kanssa tulee harrastaa. Koiraa ei ole tehty sohvanlämmittäjäski...pelkästään. Kai olet myös tietoinen että et voi kilpailla missään lajissa suomessa typistetyllä koiralla. En tarkoita että koiralla on pakko kilpailla mutta monet harrastusryhmät ottavat ensisijaisestin ne koirakot jotka tähtäävät ylemmäs, varaudu siis siihen että jää paikka saamatta. Joten mitä teet suomessa typätyllä rotikalla joka on TARKOITETTU harrastuskoiraksi kun harrastaminen vaikeutuu typistyksen takia?? Ja harrastukseksi ei riitä lenkittäminen ja pallon heittely kun kyseessä on rotikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      222
      5897
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      112
      5744
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      214
      4811
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      54
      4114
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4037
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3628
    7. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      8
      3156
    8. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      16
      3082
    9. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      39
      1687
    10. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1490
    Aihe