Kuulin huhun, että laudemateriaalina lämpökäsitelty haapa on huono ja lyhytikäinen, pitääkö paikkansa?
lämpökäsitelty haapa lauteissa?
saunarakenteilla
827227
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Taisi olla jonkun kateellisen huhu.
HEH oletkos kuullut että kelo lahoaa??
halkeilee ja tikkuuntuu käytössä en suosittele
Lue tästä:
http://www.lauta.fi/pdf/lauta_oy_esite_2002.pdf
Minulla mätäni alta viidessä vuodessa saunan lauteet, jotka oli tehty lämpökäsitellystä haavasta.Meni rungotkin huonoksi. Lämpökäsitellystä puusta pursusi nestettä, joka märännytti myös rungot. Kun haavan pinta rakoili, vesi meni sisälle siitä ja puu ei oikein tahtonut kuivua. Peukalolla sai painettua puun läpi. Alkuun lauteet olivat hienot, mutta aika äkkiä puu muuttui harmaaksi ja rumaksi. Ajattelin ottaa vähän takaisin ja poltin vanhoja lämpökäsiteltyjä lauteita. Saunan lattialle norisi ikäänkuin talia puusta. Lopetin polttamisen. Menee vielä piippukin pilalle.
3kk rupes tummuun vetää kosteutta kuin sieni hain uudet laudat mutta näyttää olevan tavara täyttä paskaa harmaata ja valmiiksi lahoa 40% 20 metristä täysin hylkytavaraa
Noin voi käydä jos ei ilmanvaihto ole kunnossa eikä säännöllisesti öljyä parafiinilla lauteita.
kuinka usein sitä parafiiniä pitää lauteisiin laittaa???? meillä ollut sauna käytössä ehkä kymmenisen kertaa ja joka kerran kun lauteet kuivuu ne on ihan harmaat ja kamalat. lauteet on lämpökäsiteltyä haapaa ja olen ne joka saunakerran jälkeen sutinut moneen kertaan parafiinillä ja aina sama näky saunomisen jälkeen. meillä on puu sauna ja hyvä ilman vaihto joten ei sekään auta. kyllä ottaa päähän kun uuteen saunaan menee ja lauteet näyttää 30 vuotta vanhoilta. onkos hyviä ideoita mitä pitäis tehdä???????