olin ihan innoissani kun meidän pikkunen laukas pari ekaa sanaa. Ihan selviä, ymmärrettäviä ja toisti saman päivän aikana useasti ne. Siitä on nyt kuukausi eikä ole sen jälkeen sanonu kumpaakaan sanaa, eikä mitään uuttakaan :( onko muitten vaavat tälleen hitaasti lämpeeviä?
puhe
hdyktd.ku
3142
0Äänestä
Vastaukset 3
Vanhimmat
Meillä vauva toistuvasti ja selkeästi sanoi äittää ja äitiä ja tavaili myös muita tavuyhdistelmiä joskus 6-7 kk iässä, kunnes yks kaks lakkasi toistelemasta noita. Liikkeelle lähtö tuli kuvioihin tuolloin, joten puhepuoli jäi unholaan.
Joo, minkä ikäinen? Onko kyse vauvan pölinästä joka kuulostaa selkeältä vai puheikään ehtineestä?
No, meillä poika alkoi sanomaan mamma 3kk iässä kun tahtoi jotain. Ensin toisteli sitä pari päivää sitten kuukauden väli eikä mitään. Nyt se on jo selkeää.
Myös äittä on tullut pari kertaa 5kk jälkeen. Ja muutamia muitakin satunnaisia suht selviä sanoja. Tuskin ihan vielä kylläkään tajuaa mitä sanoo mutta sanamuodostus on alkanut. Ja just tuo mamma, sillä on oma tarkoituksensa eikä se tarkoita äitiä.
lapsi on nyt 11kk. ja ne sanat joita sano oli ihan selkeitä, osoitti pehmoleluaan ja sano sen nimen. moneen kertaan. ja tunnistaa sen kun kysyy missä se on niin etsii ja hakee sen, mut ei enää itse sano sitä. eipä tässä mitään kiirettä ole, puhuu kun puhuu, siinä vaan kerkes vähän innostuu ja nyt kun ei sanoja enää tulekkaan niin niitä jotenkin odottelee kuitenkin :D ja just opettelee kävelee niin kai se sitten häirittee sitä puheeseen keskittymistä.