10-vuotiaan kanssa Budabestiin, kannattaalo?

Äiti ja tytär

onko Budabest hyvä ja turvallinen valinta kaupunkilomakohteeksi 10-vuotiaan tytön kanssa, joka haluaa shoppailla? Onko ruoka hyvää ja kaupunki siisti? lontoo on toinen vaihtoehto, mutta Budabest houkuttelee edullisemman matkan takia. Millainen hintataso Budabestissä muuten on? Mitä syöminen maksaa? Onko muita kivoja kohteita tuon ikäiselle?
Kiitos!!!

8

737

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wihtori Wattu

      Aivan ensimmäiseksi tahtoisin kiinnittää arvon kirjoittajan huomion siihen tosiseikkaan, että mainitsemanne nimistä kaupunkia ei ole olemassakaan. Mahdoitteko kenties tarkoittaa Unkarin pääkaupunkia, jonka nimi kirjoitetaan oikein muotoon Budapest?

      Budapest on mitä mukavin kaupunkimatkakohde ja unkarilainen ruoka hakkaa maittavuudellaan aidon brittimoskan koska vain kuusi-nolla.

      • Kesä 2009

        Olisko ollut vaikeaa kirjoittaa vain tuo viimeinen lause??


    • annamarja

      Budapest on tavallaan hyvä kohde, turvallinen ja siisti. Shoppailu on kalliimpaa kuin esim. Vilnassa, joka on mielestäni shoppailun kannalta parempi vaihtoehto. Kulttuurin ja nähtävyyksien vuoksi Budapest on todella hyvä.
      Syöminen ja kahvittelu on edullisempaa kuin kotimaassa, mutta vaatteet eivät välttämättä ole sen edullisempia kuin kotimaassakaan. Henkka ja maukka kyllä löytyvät, kuten myös hienojen muotitalojen putiikit. Kauppakeskus Areena on esim. täynnä vaate- ja kenkäkauppoja sekä useampikin kahvila.
      Ruoka on maustetumpaa kuin kotimaassa, paljon paprikalla maustettua, hyvää mutta aika raskasta. Mäkkäreitäkin löytyy, joten tuskin nälässä tarvitsee olla.

    • Budapest on hyvä valinta. Hintataso on vaihteleva, ja kaikki on kiinni siitä, millä puolella kaupunkia tehdään ostoksia. Kävelykatu vrt. ARKAD, MAMMUT tai ARENA PLAZA ( kun joku jo viisaana kijoittikin )
      Tytöille on paratiisi - esim laaja ja värikäs on sukkahousujen valikoima ;-)
      "paljon paprikalla maustettua, hyvää mutta aika raskasta" ei pidä paikaansa, turistien tyyppillinen erehdys
      http://bpex.hu/ linkistä mitä tahansa ruokapaikatkin tulevat. Főzelékfaló ketju on hyvä esimerkki arkipäivänruokailusta Unkarissa http://fozelekfalo-bartokhaz.hu/fozelekfalo-etelbar-kapcsolat.html

    • tyttö 10v. ja minä

      Ei erityisemmin koskaan välitä shoppailusta, mutta ostoskeskuksissa sekä kaarikadun (?) liikkeissä viihtyi hyvin. Kävelimme kaarikatua ja poikkesimme kaikkiin mielenkiintoisen näköisiin liikkeisiin, tässä meni yksi kokonainen päivä. Erityisesti hän piti sirkuksesta sekä labyrintista. Me kävimme myös akvaariossa, joka oli hieman kauempana sekä eläintarhassa, joista tyttö piti myös.

    • Steffo

      Unkarilaisia ruokia en pysty kehumaan. Minulta hyvinharvoin jää ruoka syömättä ravintelissa, mutta näin kävi Budapestissä. Muuten kyllä hyvä paikka! Vinkkinä sanoisin myös että kannattaa ostaa turistikortti metroon. Sillä pääsee tosi näppärästi paikasta toiseen.

    • lapselle

      En ymmärrä shoppailumatkailua. Lapselle on tarjolla paljon elämyksiä, mitä shoppailu antaa niihin verrattuna? Shoppailusta saa ehkä hetken mielihyvän, mutta elämykselliset muistot säilyvät aina.
      Lasten rautatiesovellutukset, köysirata, monet luolastot, kukkulat, kylpylät ym. mukava antaa lapselle paljon. Halpahalleja voi kierrellä kotimaasta, kuka edullisen tavaran perässä juoksee. Samat vaateliikkeet löytyy kotimaasta, eikä unkari ole mikään muotimekka missään mielessä.

      • Libegö

        Samoja halpakamoja löytyy Budapestistä kuin muualtakin. Mitä järkeä on lennättää tätä kamaa ympäri maailmaa ja opettaa lapsellekin, tulevaisuuden kuluttajalle?
        Eri asia jos on menossa ostamaan esim. unkarilaisia käsitöitä.
        Lapselle on Budapestissä valtavasti elämyksiä ihan muilla rintamilla, kuten edellinen osuvasti kertoikin.
        Sääli, jos kaikki jää kokematta kaupoista toiseen rientämällä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1379
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      66
      1175
    3. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      212
      1170
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      200
      1164
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1039
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      983
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      906
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      128
      881
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      778
    10. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      755
    Aihe