Ehdota kiva kohde!

vennikaisa

Kesä-heinäkuun vaihteessa 5 päivän-viikon matka ilman lapsia! Ei olla enää biletysikäisiä, joten iltamenoa ei tarvita. Pelkkä rannalla löhöily ei riitä aktiviteetiksi, mutta toisaalta ei saa olla liikaakaan "pakko nähdä" -paikkoja, jotta ehtii myös rentoutua. Vaimo on kova shoppailija, joten mielellääm ei LIIKAA ostosmahdollisuuksia, jottei loma mene kaupoissa juoksenteluun. Tykätään patikoida ja myös autosta käsin maisemien ihailu on kivaa, eli luontoa tai muuten kauniita kävelyreittejä. Tähän asti mietinnässä ollut Mallorca, joku Kreikan saari tai Italiasta Toscana tai Gardajärvi. Hieman paineita sopivan lomakohteen valinnassa, koska tämä on niin harvinaista herkkua pienten lasten vanhemmille, päästä kerrankin ilman lapsia lomalle! Odotukset ovat (liiankin?) korkealla,!

5

627

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koonsin Puppy

      Jos Blue1 vielä ensi kesänä lentää Biarritziin, ehdotan sitä. Siis suorat lennot Etelä-Ranskaan Atlantin rannalle. Voi oleilla siellä tai matkata muutaman kymmenen kilometrin päähän Espanjan puolelle San Sebastianiin, joka herkuttelijoiden mekka. Sieltä on tunnin matka Bilbaoon, josta löytyy mm. kuuluisa Guggenheim-taidemuseo. Alue on todella kaunista ja siellä on mm. patikointireittejä, surffausta, golfia yms. Biarritz on ollut turistikeskus jo sata vuotta sitten, mutta se ei ole massaturismin pilaama. Siellä voi matkata vuokra-autolla, mutta julkinen liikenne pelaa myös erinomaisesti eikä ole kallista.
      Me asustimme San Sebastianissa ja Bilbaossa, kuljimme julkisilla ja välillä myös taksilla. San Sebastianissa vuokrasimme huoneiston, Bilbaossa hotellihuoneen. Biarritzissa olimme vain päivän, mutta palaan sinne joskus.
      Toscana on myös ok. Vältä anonyymejä turistirysiä, niin muistatte matkan vielä pitkään.

    • Blue1 lentää kesäaikaan suoraan myös Dubrovnikiin ja Splitiin. Kroatian rannikko ja saaristo on todella kaunista ja noitten em. kohteiden yhdistäminenkin onnistuu.

      Toinen kohde jota suosittelen, jos ranta ei ole ehdottoman tärkeä, on Krakova. Finnair lentää sinne suoraan kesäkaudella (tarjoushinta alk. 175€). Kaupungissa itsessään on paljon nähtävää (myös niitä tavarataloja rouvalle) ja lyhen matkan päässä ovat esim. suolakaivos ja keskitysleirit. Itse käytimme kolme päivää patikoimalla Zakopanessa. Julkinen liikenne on sujuva ja tiet erinomaisessa kunnossa, maisemat mahdottoman upeat ja rehevät.

      Jos haluat tutustua Kroatian ja Krakovan reissupäiväkirjoihini ja kuviin, ota yhteyttä! Kreikasta löytyy sitäkin enemmän kokemusta, joten jos joku saari on mielessä, kerron siitäkin mielelläni.
      [email protected]

    • Azorit vastannee pitkälle kuvailtuja odotuksia. São Miguelin saarella, jonne ryhmämatkat Helsingistä suuntautuvat, ja Azoreilla ylipäätään on runsaasti patikointireittejä. Azorien pinnanmuodot ovat vaihtelevia, mutta eivät liian rasittavia. Saaret ovat vihreitä ympäri vuoden ja kesä-heinäkuun vaihteessa São Miguelin symboli, hortensia, on täydessä kukassa.

      Elämä Azoreilla on rauhallista, aitoa, maalaismeininkiä. Turisteja on vähän. São Miguelilla Ponta Delgada tarjoaa myös kaupunkikokemuksia.

      Patikoinnin lisäksi Azoreilla voi mm. uida, sukeltaa ja snorklata, purjehtia, kalastaa ja golfata. Azorien erikoisuus on tuliperäisyys. São Miguelilla voi uida lämpimässä mineraalipitoisessa vedessä. Saarilta tehdään retkiä, safareja, valaiden ja delfiinien asuinpaikoille.

      Kesäaikaan saarella on runsaasti kansanjuhlia, joissa voi tutustua perinteiseen musiikkiin ja ruokaan. Azorien hintataso on pohjoismaisella matkailijalle edullinen.

      Saarien tiet ovat hyväkuntoisia. São Miguelin saareen voi tutustua omatoimisesti vuokra-autolla kierrellen. Vaihtoehtoisia liikkumismuotoja ovat eri yritysten retket, taksi ja paikallisbussit.

      Ryhmämatkoja Helsingistä Azoreille tekevät Hispania ja Matka-Atlas (lento plus hotelli). Lähtö ja paluu ovat maanantaisin.

      Kerron Azoreista kotisivuillani. Saariryhmästä on tietoa myös Suomi24:n Portugalin palstalla, Eurooppa/Portugali/Azorit.

      Lämpimästi tervetuloa!

      • turkki onhuibbu

        turkin alanya ! siellä on vaikka minkälaisia retkiä, rannat,hyvää ruokaa,mukavat ihmiset. suosittelen =)


      • vennikaisa
        turkki onhuibbu kirjoitti:

        turkin alanya ! siellä on vaikka minkälaisia retkiä, rannat,hyvää ruokaa,mukavat ihmiset. suosittelen =)

        Kiitos kaikille hienoista ehdotuksista! Azorit, Duprovnik, Bilbao, kaikki tutkittiin. Päätettiin nyt kuitenkin suunnata Mallorcan saarelle. Ideana se, että se on meille tuttu ja mieluisa paikka (olisi niitä paljon muitakin), saadaan valita kuitenkin majoitus oman mielen mukaan kaupungista ja Sollerin kylästä. Ei mene aikaa ja voimia uusiin paikkoihin tutustumiseen, kun kohde on jo suht hyvin hallinnassa. Niin ja syksyllä ajatuksena lähteä perheen voimin Turkkiin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4402
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2859
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2612
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1585
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1508
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1229
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      192
      1030
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe