Eilen valittiin Suomen urheilun parhaita.
Vuoden jalkapalloilijaksi valittiin Sami Hyypiä.
Vuoden esikuvaksi valittiin jalkapalloilija Laura Österberg-Kalmari.
Vuoden urheilutapahtumaksi valittiin naisten jalkapallon EM-kisat Helsingissä, Lahdessa ja Tampereella.
Paikalla oli kaikkien urheiluliittojen keskeiset johtajat ja valmentajat.
Yksi kuitenkin puuttui ja täytyy sanoa, että puuttui jälleen.
Missä oli Suomen Palloliiton puheenjohtaja Sauli Niinistö?
Ei ollut Niinistö paikalla, vaan oli katsonut parhaimmaksi ja tosi tärkeäksi järjestää samaan aikaan matkan itselleen naapurimaahamme Vietnamiin.
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/01/niinisto_vierailee_vietnamissa_1357067.html?origin=rss
Tämä pikku reissu Vietnamiin, maapallon toiselle puolelle, ei ole halpa mutta veronmaksajat maksaa sen tietysti todella mielellään.
Todella outoa ja merkille pantavaa on se, että tämä on jo kolmas kerta kolmesta mahdollisesta kun Niinistö on katsonut parhaimmaksi olla muualla kuin siellä, missä Suomen Palloliiton puheenjohtajan tulisi olla.
Nyt sentään urheilujuhlassa oli mukana Litmanenkin, jonka mukana samassa kuvassa Niinistö on aina halunnut poseerata!
Hienoja palkintoja
mie vaan
1
554
Vastaukset
- sivuhuomautuksena...
"naisten jalkapallon EM-kisat Helsingissä, Lahdessa ja Tampereella"
Kröhöm... ja TURUSSA!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1913105
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.652653- 2032240
- 741886
- 1021803
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91691- 1041519
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2191176- 811130
- 951089