Tuossa aiempi ketju korttitietojen kopioinnista herätti huomioni ja samalla kysymyksiä, joihin varmaan löytyy vastauksiakin.
Kuinka yleistä korttikopiointi mahtaa näillä lomasaarilla olla? En missään nimessä tarkoita sitä, että korttia käytettäisiin joka kojussa, vaan esim. hotelleissa ja ns. paremman tason liikkeissä. Yleistähän se tuolla Aasiassa joka tapuksessa tuntuu olevan - ainakin tuttavapiirin mukaan. Omalle kohdalle (puuta koputtaen) ei ole vielä sattunut, eikä tietenkään toivoisi sattuvankaan.
Entä sitten termi "huoneen laskuun"? Olen yleensä noudattanut sellaista tapaa, että hotellista ostamani ravintola- yms. palvelut olen laittanut huoneen laskuun ja maksanut könttäsummana lähtiessäni - ja kortilla. Tämä on toiminut vuosikymmenien ajan moitteettomasti enkä koskaan ole kokenut joutuneeni huijatuksi. Olen kylläkin yleensä asunut kansainvälisten ketjujen hotelleissa, jotka ovat varmasti tarkempia maineestaan, ja joissa valvonta on riittävällä tasolla. Onko tässä kenties tarkkailun paikka? Toisaalta kun ei kovin suuria summia käteistäkään viitsisi mukanaan kantaa. Miten mahtaa olla Meritus-Pelangin kanssa?
Kokemuksia ja tietoa otetaan kiitollisena vastaan. Terv. Helmikuussa lähtevä
Langkawi ja luottokortit
4
798
Vastaukset 4
- huijattu
minä kirjoitin, että korttini on kopióitu vielä ei ole tilille tullut ostoja, mutta pankki pyysi seurata tilannetta kuukauden. kortti tietysti suljettiin heti.
Eli itse olen menossa parin viikon päästä malesiaan ja viikon olen hotellissa mistä suurin epäilys kopioinnista on. Siellä en uskalla kortilla maksaa mitään.(viitaten kokemus 2006 turistin palautteeseen)
olen paljon käyttänyt kortteja aasiassa (thaimaa,intia,vietnam )ja muualla maailmassa ja tämä on minulla eka kerta, kun näin käy. joten aika pieni % mutta mahdollinen. hotellissahan ei tarvi olla kuin yksi henkilö joka tätä harrastaa.
kuulemma yleensä kopioinnista noin kuukauden päästä yleensä yrittävät käyttää korttitietoja.
Automaatilta yleensä olen maailmalla nostanut rahaa ja joissakin isoissa liikkeissä olen maksanut kortilla eli samaan tyyliin kuin sinäkin.
kerran käytettyäni minibaaria tehtiin paljon isompi lasku ja valitin siitä ja lähtöpäivänä tiskillä oli iso joukko suomalaisia ja kaikki tuskailivat liian isoista laskuista, mutta tämä tapahtu bulgaariassa missä aina kun silmä välttää yritetään huijata. siellä en uskaltanut käyttää kuin käteistä
suomessakin kopioidaan korttia esim. joissakin pizzeriassa ja ravintoloissa sekä esim. huoltoasemien automaatteilla on ollut kopiointi laitteita. verkkokauppaa käyttäessä tehdään myös kopiointeja.
ettei olla turvassa suomessakaan ja koko ajan kopioionti lisääntynyt .
Lisää muiden kokemuksista olisi ´hyvä kuulla. - matkanjärjestäjät
hotellien matkanjärjestäjien kansioissa oli varoituksia korttikopioinneista malesiassa , myös langawilla.
Yleisä kopinti ja korttia käytettävä varoen - miellellään vain käteisen käyttöä suosittelevat. - anne***
Joulukuussa 2009 mitkään kortit eivät toimineen kuin satunnaisesti, joissakin liikkeissä, rahaa seinästä ei saanut lainkaa. Hotellin ns. huoneen laskun sai maksettua, mutta yrittivät huijata, eli laskuihin oli ilmestynyt kaikkea ylimääräistä, olkaa tarkkana ja ottakaa käteistä mukaan.
- ´Birge
palasin viime sunnuntaina malesiasta.
Langawilla hotelli feriel villa rantabaarista ostin jäätelön.
Luulin antavani tasarahan - en huomannut itse, että annoin liikaa rahaa ja lähdin rantapaikkaani takaisin.
Baarin naismyyjä palasi minun luo hetken kuluttua ja sanoi, että annoin liikaa rahaa ja palautti minulle 45 ringiä.
Olin ihmeissäni ja kiitin sitten tarkistin oliko isot setelini ja huomasin, että minulla tosiaan puuttui 1 50 ringin seteli.
Hämmästeli heidän rehellisyyttään.
Kaikki oli tosiaan hyvin ystävällisiä ja hymyilivät hyvin luonnollisesti.
Maksoin kaikki rahalla hotellissa.
Tax freessä käytin korttia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid138887En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44657Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21588Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110553- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 57509
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34478Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää125472Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni24445