Tuossa aiempi ketju korttitietojen kopioinnista herätti huomioni ja samalla kysymyksiä, joihin varmaan löytyy vastauksiakin.
Kuinka yleistä korttikopiointi mahtaa näillä lomasaarilla olla? En missään nimessä tarkoita sitä, että korttia käytettäisiin joka kojussa, vaan esim. hotelleissa ja ns. paremman tason liikkeissä. Yleistähän se tuolla Aasiassa joka tapuksessa tuntuu olevan - ainakin tuttavapiirin mukaan. Omalle kohdalle (puuta koputtaen) ei ole vielä sattunut, eikä tietenkään toivoisi sattuvankaan.
Entä sitten termi "huoneen laskuun"? Olen yleensä noudattanut sellaista tapaa, että hotellista ostamani ravintola- yms. palvelut olen laittanut huoneen laskuun ja maksanut könttäsummana lähtiessäni - ja kortilla. Tämä on toiminut vuosikymmenien ajan moitteettomasti enkä koskaan ole kokenut joutuneeni huijatuksi. Olen kylläkin yleensä asunut kansainvälisten ketjujen hotelleissa, jotka ovat varmasti tarkempia maineestaan, ja joissa valvonta on riittävällä tasolla. Onko tässä kenties tarkkailun paikka? Toisaalta kun ei kovin suuria summia käteistäkään viitsisi mukanaan kantaa. Miten mahtaa olla Meritus-Pelangin kanssa?
Kokemuksia ja tietoa otetaan kiitollisena vastaan. Terv. Helmikuussa lähtevä
Langkawi ja luottokortit
4
754
Vastaukset
- huijattu
minä kirjoitin, että korttini on kopióitu vielä ei ole tilille tullut ostoja, mutta pankki pyysi seurata tilannetta kuukauden. kortti tietysti suljettiin heti.
Eli itse olen menossa parin viikon päästä malesiaan ja viikon olen hotellissa mistä suurin epäilys kopioinnista on. Siellä en uskalla kortilla maksaa mitään.(viitaten kokemus 2006 turistin palautteeseen)
olen paljon käyttänyt kortteja aasiassa (thaimaa,intia,vietnam )ja muualla maailmassa ja tämä on minulla eka kerta, kun näin käy. joten aika pieni % mutta mahdollinen. hotellissahan ei tarvi olla kuin yksi henkilö joka tätä harrastaa.
kuulemma yleensä kopioinnista noin kuukauden päästä yleensä yrittävät käyttää korttitietoja.
Automaatilta yleensä olen maailmalla nostanut rahaa ja joissakin isoissa liikkeissä olen maksanut kortilla eli samaan tyyliin kuin sinäkin.
kerran käytettyäni minibaaria tehtiin paljon isompi lasku ja valitin siitä ja lähtöpäivänä tiskillä oli iso joukko suomalaisia ja kaikki tuskailivat liian isoista laskuista, mutta tämä tapahtu bulgaariassa missä aina kun silmä välttää yritetään huijata. siellä en uskaltanut käyttää kuin käteistä
suomessakin kopioidaan korttia esim. joissakin pizzeriassa ja ravintoloissa sekä esim. huoltoasemien automaatteilla on ollut kopiointi laitteita. verkkokauppaa käyttäessä tehdään myös kopiointeja.
ettei olla turvassa suomessakaan ja koko ajan kopioionti lisääntynyt .
Lisää muiden kokemuksista olisi ´hyvä kuulla. - matkanjärjestäjät
hotellien matkanjärjestäjien kansioissa oli varoituksia korttikopioinneista malesiassa , myös langawilla.
Yleisä kopinti ja korttia käytettävä varoen - miellellään vain käteisen käyttöä suosittelevat. - anne***
Joulukuussa 2009 mitkään kortit eivät toimineen kuin satunnaisesti, joissakin liikkeissä, rahaa seinästä ei saanut lainkaa. Hotellin ns. huoneen laskun sai maksettua, mutta yrittivät huijata, eli laskuihin oli ilmestynyt kaikkea ylimääräistä, olkaa tarkkana ja ottakaa käteistä mukaan.
- ´Birge
palasin viime sunnuntaina malesiasta.
Langawilla hotelli feriel villa rantabaarista ostin jäätelön.
Luulin antavani tasarahan - en huomannut itse, että annoin liikaa rahaa ja lähdin rantapaikkaani takaisin.
Baarin naismyyjä palasi minun luo hetken kuluttua ja sanoi, että annoin liikaa rahaa ja palautti minulle 45 ringiä.
Olin ihmeissäni ja kiitin sitten tarkistin oliko isot setelini ja huomasin, että minulla tosiaan puuttui 1 50 ringin seteli.
Hämmästeli heidän rehellisyyttään.
Kaikki oli tosiaan hyvin ystävällisiä ja hymyilivät hyvin luonnollisesti.
Maksoin kaikki rahalla hotellissa.
Tax freessä käytin korttia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2578960IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3116227Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661340Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61291- 1091101
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.78949Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60857Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43768MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk310680Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23676