Langkawi ja luottokortit

Tamborillo

Tuossa aiempi ketju korttitietojen kopioinnista herätti huomioni ja samalla kysymyksiä, joihin varmaan löytyy vastauksiakin.

Kuinka yleistä korttikopiointi mahtaa näillä lomasaarilla olla? En missään nimessä tarkoita sitä, että korttia käytettäisiin joka kojussa, vaan esim. hotelleissa ja ns. paremman tason liikkeissä. Yleistähän se tuolla Aasiassa joka tapuksessa tuntuu olevan - ainakin tuttavapiirin mukaan. Omalle kohdalle (puuta koputtaen) ei ole vielä sattunut, eikä tietenkään toivoisi sattuvankaan.

Entä sitten termi "huoneen laskuun"? Olen yleensä noudattanut sellaista tapaa, että hotellista ostamani ravintola- yms. palvelut olen laittanut huoneen laskuun ja maksanut könttäsummana lähtiessäni - ja kortilla. Tämä on toiminut vuosikymmenien ajan moitteettomasti enkä koskaan ole kokenut joutuneeni huijatuksi. Olen kylläkin yleensä asunut kansainvälisten ketjujen hotelleissa, jotka ovat varmasti tarkempia maineestaan, ja joissa valvonta on riittävällä tasolla. Onko tässä kenties tarkkailun paikka? Toisaalta kun ei kovin suuria summia käteistäkään viitsisi mukanaan kantaa. Miten mahtaa olla Meritus-Pelangin kanssa?

Kokemuksia ja tietoa otetaan kiitollisena vastaan. Terv. Helmikuussa lähtevä

4

774

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huijattu

      minä kirjoitin, että korttini on kopióitu vielä ei ole tilille tullut ostoja, mutta pankki pyysi seurata tilannetta kuukauden. kortti tietysti suljettiin heti.
      Eli itse olen menossa parin viikon päästä malesiaan ja viikon olen hotellissa mistä suurin epäilys kopioinnista on. Siellä en uskalla kortilla maksaa mitään.(viitaten kokemus 2006 turistin palautteeseen)
      olen paljon käyttänyt kortteja aasiassa (thaimaa,intia,vietnam )ja muualla maailmassa ja tämä on minulla eka kerta, kun näin käy. joten aika pieni % mutta mahdollinen. hotellissahan ei tarvi olla kuin yksi henkilö joka tätä harrastaa.
      kuulemma yleensä kopioinnista noin kuukauden päästä yleensä yrittävät käyttää korttitietoja.
      Automaatilta yleensä olen maailmalla nostanut rahaa ja joissakin isoissa liikkeissä olen maksanut kortilla eli samaan tyyliin kuin sinäkin.
      kerran käytettyäni minibaaria tehtiin paljon isompi lasku ja valitin siitä ja lähtöpäivänä tiskillä oli iso joukko suomalaisia ja kaikki tuskailivat liian isoista laskuista, mutta tämä tapahtu bulgaariassa missä aina kun silmä välttää yritetään huijata. siellä en uskaltanut käyttää kuin käteistä
      suomessakin kopioidaan korttia esim. joissakin pizzeriassa ja ravintoloissa sekä esim. huoltoasemien automaatteilla on ollut kopiointi laitteita. verkkokauppaa käyttäessä tehdään myös kopiointeja.
      ettei olla turvassa suomessakaan ja koko ajan kopioionti lisääntynyt .
      Lisää muiden kokemuksista olisi ´hyvä kuulla.

    • matkanjärjestäjät

      hotellien matkanjärjestäjien kansioissa oli varoituksia korttikopioinneista malesiassa , myös langawilla.
      Yleisä kopinti ja korttia käytettävä varoen - miellellään vain käteisen käyttöä suosittelevat.

    • anne***

      Joulukuussa 2009 mitkään kortit eivät toimineen kuin satunnaisesti, joissakin liikkeissä, rahaa seinästä ei saanut lainkaa. Hotellin ns. huoneen laskun sai maksettua, mutta yrittivät huijata, eli laskuihin oli ilmestynyt kaikkea ylimääräistä, olkaa tarkkana ja ottakaa käteistä mukaan.

      • ´Birge

        palasin viime sunnuntaina malesiasta.
        Langawilla hotelli feriel villa rantabaarista ostin jäätelön.
        Luulin antavani tasarahan - en huomannut itse, että annoin liikaa rahaa ja lähdin rantapaikkaani takaisin.
        Baarin naismyyjä palasi minun luo hetken kuluttua ja sanoi, että annoin liikaa rahaa ja palautti minulle 45 ringiä.
        Olin ihmeissäni ja kiitin sitten tarkistin oliko isot setelini ja huomasin, että minulla tosiaan puuttui 1 50 ringin seteli.
        Hämmästeli heidän rehellisyyttään.
        Kaikki oli tosiaan hyvin ystävällisiä ja hymyilivät hyvin luonnollisesti.
        Maksoin kaikki rahalla hotellissa.
        Tax freessä käytin korttia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2066
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe