vasen korvani vinkuu ja suhisee todella voimakkaasti ja useamman kuukauden korvalääkärin mukaan syynä
sisäkorvan rappeuma, en oikee usko etsiit johtuu tk lääkäriltä pyysiin päästä pääm uvaukseen mut ei kuulemma tarvetta jos korvalääkääri antanut diakonoosin osiko jollain antaa neuvoja oisko ehkä niska hartia
sudun hieronnasta apua
sisäkorvan rappeuma, en oikee usko etsiit johtuu tk lääkäriltä pyysiin päästä pääm uvaukseen mut ei kuulemma tarvetta jos korvalääkääri antanut diakonoosin osiko jollain antaa neuvoja oisko ehkä niska hartia
sudun hieronnasta apua
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sinuna hakisin vielä toisen mielipiteen tilanteeseesi. Mene yksityiselle erikoistuneelle korvalääkärille, jossa voidaan tehdä kuulotestit jne.
kiitos vastauksesta mut se oli yksityinen erikoiskorva lääkäri kuulotestit tehty, alkaa käymään psyykeeseen
tä jatkuva suhina ja piipaus uni vaikeudet ym, kauankohan jaksan tätä
Mulla tinnitus alkoi niin, että jouduin olemaan kuukausia pois töistä. Olin varma, että minulla ei ole enää elämää tämän jälkeen. Tinni oli maksimaalinen eikä apua saanut oikein mistään....masennus oli lähellä. Aloin rentoutusharjoitukset (jooga...alussa myös hieronta...sauvakävely ym.) Aloin huomata, että rentous ja tinnin hyväksyminen helpottivat oloa. Ääniä ei pidä pelätä, jos ei ole hyperakustinen. (Korvatulppia käytän tilanteissa, joissa tiedän niiden auttavan.) Päinvastoin, pidä radio auki, kuuntele musiikkia sopivalla volyymilla...opettele kuuntelemaan muuta kuin pään ääniä...siihen oppii!
Mulle oli tärkeintä huomata, että jos on huono tinnituspäivä, yleensä seuraava on parempi...huomasi, että tässähän pystyy elämään ihan suht niin kuin ennenkin kun ei tee asiasta liian isoa. Minulla ainakin tinni helpotti sen hyväksymisen jälkeen ratkaisevasti ja olen käynyt jopa rock-konserteissa ja musapubeissa.
Tinnituksen alussa tulee shokkivaihe, kun huomaa, että se ei häivykään. Tämä voi kestää kuukausia, jopa vuoden pari. Mitä nopeammin sen hyväksyy eikä pelkää sitä, alkaa elää rennommin (jos olet kuin viulunkieli, pääkin soi) ja samalla tinnikin vaimenee. Pyri tekemään mahdoll. paljon normaaleja asioita mitä ennenkin ja yritä olla tarkkailematta koko ajan soimista. Jos on nukahtamisvaikeuksia, akuvaiheessa voi käyttää nukahtamislääkkeitä, sillä uni on ensiarvoisen tärkeää. jos olet väsynyt, tinni pahenee.
Oma tinni täytti tänä vuonna 10 vuotta ja edelleen suhisee korvassa lähes päivittäin silloin tällöin, mutta olen päässyt sen herraksi enkä siitä stressaannu. Joskus kun on oikein hiljainen päivä, saatan jopa jäädä kuuntelemaan, että etkö siellä enää olekaan...siellähän se jossain taustalla on, mutta ei paljoa heilauta. Ihmisen aivot oppivat ajan mittaan tunnistamaan tinnituksen normaaliksi ympäristön ääneksi ja silloin sen kokeminen on helpompaa. Ajattele, että jollakin on asiat vielä paljon huonommin...sinä voit sentään tehdä lähes kaikkea mitä ennenkin! Yleensä jokainen löytää tähän vaivaan oman selviytymisstrategiansa - varmasti sinäkin.
Itse kokelin pitää radiota ympäri vuorokauden auki hiljaisella voluumilla ja hups parin kolmen viikon päästä olin jo tottunut vihellykseen vaikka se soi yhtä lujaa, nyt radio saa olla kiinni yöllä
Ainoa neuvo mitä minä osaan antaa että opettele elämää tinntuksen kanssa vastaan hangoittelu on huono vaihto ehto
Kyllä tinnituksen hoidossakin on tapahtunut edistymistä.
Kannattaa käväistä lääkärissä aina sillointällöin, vaikka vaiva olisi vanhakin.
Luulen että kun tinnituspotilaat käyvät ja käyvät lääkärissä sinnikkäästi niin aletaan tämänkin asian tutkimusta viemään eteenpäin. Vaikeampiinkin asioihin on syitä ja hoitoja löytynyt.