Tietäväiset koiraihmiset, apua kaivataan..
Meillä 2v flatti ja kohta 5 kk poika. Koira ollut pennusta asti tekemisissä kissojen kanssa ilman ongelmia, muutama kk sitten otimme itsellemmekin kaksi kissanpentua. Kaikki meni hyvin, kunnes koira tänään täysin yllättäen ja ilman selkeää syytä tappoi toisen kissan puremalla sitä kaulaan! :( Olen asiasta kauhuissani, uskallammeko enää pitää koiraa kotonamme. Koiraihmiset ymmärtävät miten kauhea tilanne on, mutta riskiä ei voi ottaa lapsen kanssa. Mainittakoon vielä, että koiraamme käytetään käytännön metsällä, kaniakin on joutunut esim. taippareiden yhteydessä kantamaan. Liittyisikö tämän päiväinen metsästysvietteihin?!. Asiallisia vastauksia kaipaa suruunsa miltei murtunut lemmikkien ystävä.
turvallinen koira?!
3
450
Vastaukset
- htrhhtyjh
Se on aatellut toimivansa oikein onhan sitä kannustettu tuomaan tuollaisia pieniä saaliseläimiä..miten koulutit koiriasi siihen että nämä ei ole leikkikaluja eikä saaliita? Teitkö selväksi heti ettei niihin kosketa..ja millaiset eleet oli koirallasi tuolloin? kumpi koirista tappoi?
Koskaan ei saa alussa ellei ole 101% varma jättää eläimiä kaksistaan eri lajeja varsinkin..eikä pientä lasta koiran kanssa yksinään..- Pelästynyt
Kumpi koirista tappoi?!? Mutta siis alusta asti tehtiin selviksi mikä on oikeaa käytöstä kissoja kohtaan. Yritin myös "nostaa" kissojen asemaan koiran silmissä mm. ruokailujärjestyksellä. Eläimiä emme myöskään luonnollisesti koskaan jättäneet keskenään, tapahtuman sattuessakin olimme samassa avarassa tilassa eläimien kanssa. No tapaus oli surullinen, mutta opettavainen. Luonto on aina luonto ja eläimet vaistojensa varassa kouluttaisimmepa niitä miten hyvin tahansa..
- :/
Hui.. on varmasti ollut aika kamala kokemus, kun molempia osapuolia kohtaan on ollut kiintymys ja sitten käy näin.. Vaikkei itsellä ole kokemusta lapsen ja koiran yhteiselosta, tuntuu hassulta että koira olisi ihmistä kohtaan aggressiivinen- edes siis pientä ihmistä kohtaan, koska ihminen haisee kuitenkin erilaiselta kuin kissa ja ehkä pidätte lastanne kuitenkin hieman enemmän silmällä kuin kissojanne.
Jotenkin kuitenkaan en suosittelisi mitään hätiköityjä päätöksiä.kyse kuitenkin voi olla vietistä,tai mielestäni on myös mahdollista että koira aliarvoi oman voimakäyttönsä. Toki en tiedä millainen tilanne oli ja oliko koiralla ja kissalla tapana leikkiä..
Mutta itse suosittelisin tarkkailemaan ja toki pitämään koiran käytöstä hieman enemmän silmällä. Tällaisen tapauksen jälkeen itselle tulee ainakin mieleen että teille voi olla hankala soputua siihen mitä koira teki joten pohtikaa asiaa monelta kannalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1133765Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma453270Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest252590- 1982432
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem222369Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu351596- 1031379
Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1451290Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja261270Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt711128