Onko kenelläkään parempaa tietoa siitä, mistä kannattaisi ostaa lihaa Tallinnassa? Olen kuullut, että esim. naudan sisäfile olisi siellä noin 10€/kilo (Suomessa 25-55€/kg). Lisäksi ostan usein viikonloppuisin Lidlistä uusiseelantilaista lampaanlihaa paketin, joka maksaa kahdeksan euroa (eli n. 20€/kilo). Tallinnassa ei minun tietojeni mukaan ole Lidliä, mutta mistä löytäisin vastaavan tuotteen? Viimeksi kävin Sikupillin Prismassa, mutta siellä ei ollut naudan sisäfilettä eikä lampaanlihaa ollenkaan myynnissä.
Lihaa Tallinnasta?
10
4931
Vastaukset
Esim. keskturg, kandee vaan kokeilla vähän sitä vitriiniä ettei oo kauheen lämmin.
Siellä kyllä vaihtoehtoja.xv-750 kirjoitti:
Tarkoitin tietenkin sitä kauppahallia siel torilla
Tai oikeesti se ei oo torilla, tori rajoittuu siihen halliin yhdeltä sivultaan.
xv-750 kirjoitti:
Tai oikeesti se ei oo torilla, tori rajoittuu siihen halliin yhdeltä sivultaan.
Sinä joka et ymmärtänyt, osoitat vaan tyhmyytesi kommentoimalla tota juttua, älä aloita edes.
Ja ihminen joka ostaa itselleen syötävää, tuskin tarvii mitään erikoista kommenttia, virolaisista tai ryssistä.
- Maisu
Lihaa kannattaisi ostaa paljon kerralla, koska siitä riittää syömistä pitkäksi aikaa, kun pakastaa. Mutta se on sitten asia erikseen, että onko se liha tuolla torilla niin laadukasta.
- paikka....???
Tuossa joku laittoikin viestiä. Keskustori on paikka, josta voi ostaa mitä tahansa. Siellä on erikseen tuoretuotteiden myyntihallit. Lihaa, kalaa, vihanneksia jne.
Lihaa löytyy joka lähtöön, myös paikallisia erikoisuuksia ja eri tavoin valmistettuja tuoretuotteita. Savustettua, suolattua, kuivattua säilöttyä.
Varsinkin talvisaikaan tuoreus on taattua, kun lämpötila on alhaisempi. Olen ostanut sieltä tuoretuotteita myös kesällä. - saapanööp
Jos haluat jotain eestist että.Haluan voit kirjoittaa minulle postilaatikkoon voimme kaikki sopia.
[email protected] - tuoksahti cccp
Keskturgilla oli sellainen löyhkä etten sieltä ainakaan lihoja lähtisi ostamaan ja Suomeen rahtaamaan.
- 1500
Keskturg on paikallisten mummojen ruokaostospaikka, mummoja ostoksilla, mummoja menossa ostoksille, mummoja tulossa ostoksilta kasseja kantaen.
Täysin ylimainostettu paikka tässä keskustelussa.
- rimi rami
Voihan siellä käydä aistimassa "vanhoja hyviä aikoja", mitään varsinaista ostettavaa ei ole. Jos elintarvikkeiden perään on niin johonkin isoon markettiin ostoksille.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va3594826Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty1334223Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h12636Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,2142566Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1042354Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42179Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441794Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!
Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk71549Ajattelen sinua
Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii541391- 311376