Onko kenelläkään parempaa tietoa siitä, mistä kannattaisi ostaa lihaa Tallinnassa? Olen kuullut, että esim. naudan sisäfile olisi siellä noin 10€/kilo (Suomessa 25-55€/kg). Lisäksi ostan usein viikonloppuisin Lidlistä uusiseelantilaista lampaanlihaa paketin, joka maksaa kahdeksan euroa (eli n. 20€/kilo). Tallinnassa ei minun tietojeni mukaan ole Lidliä, mutta mistä löytäisin vastaavan tuotteen? Viimeksi kävin Sikupillin Prismassa, mutta siellä ei ollut naudan sisäfilettä eikä lampaanlihaa ollenkaan myynnissä.
Lihaa Tallinnasta?
10
4955
Vastaukset
Esim. keskturg, kandee vaan kokeilla vähän sitä vitriiniä ettei oo kauheen lämmin.
Siellä kyllä vaihtoehtoja.xv-750 kirjoitti:
Tarkoitin tietenkin sitä kauppahallia siel torilla
Tai oikeesti se ei oo torilla, tori rajoittuu siihen halliin yhdeltä sivultaan.
xv-750 kirjoitti:
Tai oikeesti se ei oo torilla, tori rajoittuu siihen halliin yhdeltä sivultaan.
Sinä joka et ymmärtänyt, osoitat vaan tyhmyytesi kommentoimalla tota juttua, älä aloita edes.
Ja ihminen joka ostaa itselleen syötävää, tuskin tarvii mitään erikoista kommenttia, virolaisista tai ryssistä.
- Maisu
Lihaa kannattaisi ostaa paljon kerralla, koska siitä riittää syömistä pitkäksi aikaa, kun pakastaa. Mutta se on sitten asia erikseen, että onko se liha tuolla torilla niin laadukasta.
- paikka....???
Tuossa joku laittoikin viestiä. Keskustori on paikka, josta voi ostaa mitä tahansa. Siellä on erikseen tuoretuotteiden myyntihallit. Lihaa, kalaa, vihanneksia jne.
Lihaa löytyy joka lähtöön, myös paikallisia erikoisuuksia ja eri tavoin valmistettuja tuoretuotteita. Savustettua, suolattua, kuivattua säilöttyä.
Varsinkin talvisaikaan tuoreus on taattua, kun lämpötila on alhaisempi. Olen ostanut sieltä tuoretuotteita myös kesällä. - saapanööp
Jos haluat jotain eestist että.Haluan voit kirjoittaa minulle postilaatikkoon voimme kaikki sopia.
[email protected] - tuoksahti cccp
Keskturgilla oli sellainen löyhkä etten sieltä ainakaan lihoja lähtisi ostamaan ja Suomeen rahtaamaan.
- 1500
Keskturg on paikallisten mummojen ruokaostospaikka, mummoja ostoksilla, mummoja menossa ostoksille, mummoja tulossa ostoksilta kasseja kantaen.
Täysin ylimainostettu paikka tässä keskustelussa.
- rimi rami
Voihan siellä käydä aistimassa "vanhoja hyviä aikoja", mitään varsinaista ostettavaa ei ole. Jos elintarvikkeiden perään on niin johonkin isoon markettiin ostoksille.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain597474Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232896- 1421746
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651639Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151448Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671384- 1291116
- 73817
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 51707