HJEELP!

iskä60

Nyt pyytäisin teiltä näin isänä apua. Olen maksanut elatusapuja etukäteen ja ex-vaimoni raivoaa asiasta. Viime vuonna hän teki valituksen kelalle, ettei muka ollut kolmeen kuukauteen saanut rahoja ollenkaan ja haki elatustukea. Olin siinä vaiheessa maksanut eteenpäin kaksikin kuukautta maksuja hänelle. Asian ratkaisu oli tietenkin minun hyväksi, koska olin elatusavut maksanut. Nyt se nainen on sotajalalla sen takia, kun maksan niitä muutamia päiviä tai viikkoja etukäteen. Eikö se ole niin, että elatusapujen eräpäivä on kuun ensimmäinen, mutta eikö se eräpäivä ole viiminen mahdollinen maksupäivä? Onhan ne rahat hänen tilillään sinä päivänä jos hän niin haluaa, itse tuhlaa rahansa liian aikaisin ja valittaa kelalle ja minulle. Puheyhteyksissä emme voi olla, tapaamisia lapsen kanssa en saa, ja maksutkin maksan, ja silti saan vaan vittuilua. Teenkö nyt jotain niin kamalasti väärin? Eihän normaali laskukaan esim. sähkölaitos peri summaa, jos sen on maksanut jo 15.12.09 vaikka eräpäivä on 1.1.10 tai vaadi sitä maksamaan juuri eräpäivälleen?

3

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huono itsetuntoko?

      Mikä siinä on niin vaikeata laittaa ne maksut sitten maksuun päivälleen, kun sen voi tehdä vaikka vuodeksi etukäteen netissä?

      Lisäksi totean ettei netin keskustelupalstalta tuollaiseen "ongelmaan" apuja löydy. Päänsilittelyjäkö kaipaat?

      sili, sili. Pai pai.

      Et tee kauheasti väärin, muttet ole ainoa mies jolle eksä vittuilee, etkä viimeinenkään. Elämä on. Revi siitä. Eksillä on syynsä vittuilla. Sinullakin, näköjään, ja ihan nettipalstalla.

      • hassusetä4

        Mitä tarkoittaa edellisen viestin "et tee kauheasti väärin" kommentti? Eihän isä tee tässä asiassa mitään väärää. Exä rähjää ja yrittää pomottaa asiassa. Jos hän jatkaa vittuilua asiassa, pistä sille vaikka vitonen ylimääräistä kuun ensimmäinen päivä että saa ostaa keittoluita pureskeltavakseen.


    • mf

      muista vain pitää kaikki maksamasi elari maksukuitit tallessa,pitäisikö sinun maksaa elarit sinä pv kun oletta sopineet että ex ei niitä sit kerkiä kuluttaa ,kokeile ja katso alkaako huuto tästäkin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      162
      10973
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6232
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      170
      5577
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      84
      5484
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      166
      4445
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      76
      4366
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      45
      3856
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      53
      3850
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      17
      3504
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      85
      3110
    Aihe