Tukkien halkaisu moottorisahalla

Saha ja tukit on

Onko joku halkonut tukkia tai hirsiä moottorisahalla ihan käsivaralta? Onnistuuko ja vaatiiko kuinka ison sahan? Itsellä olisi tarkoitus tehdä mökille pitkospuut saunalta laiturille ja ajattelin ne tehdä rannassa kasvavista kolmesta tukkikuusesta, jotka muutenkin pitää kaataa pois.
Entä onko joku tehnyt jotain "pyöräkelkkaa" jonka päällä voisi sahaa liikuttaa? Muistan nähneeni joskus netissä sellaisen kuvia, jolla sahasivat pitkospuita, mutta en enää muista missä.

8

13582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • waewqee

      Logosol tekee ruotsissa noita.
      En ole kokeillut, mutta kyseinen laitos löytyy ainakin clas ohlsonilta: hakusana: moottorisaha

      tai suora linkki
      http://www.clasohlson.fi/Product/Product.aspx?id=136820964

      taitaa löytyä myös www.logosol.fi sivuilta.

      terävä terä, ja päivä aikaa, niin luulisi menevän poikki.,

      • saha ja tukit on ede

        taitais tulla hintoihinsa noiden kolmen tukin halkaisu jos tuollaisia laitteita lähtis hankkimaan? Eli edelleen kysymys siitä, onnistuuko halkaisu käsivaralta tai onko joku tehnyt teeseitsemiehen- halkaisutelinettä?


      • ex-parkkaaja
        saha ja tukit on ede kirjoitti:

        taitais tulla hintoihinsa noiden kolmen tukin halkaisu jos tuollaisia laitteita lähtis hankkimaan? Eli edelleen kysymys siitä, onnistuuko halkaisu käsivaralta tai onko joku tehnyt teeseitsemiehen- halkaisutelinettä?

        Kunnon saha ja alat pästämään ei sen kummempia konstia tarvii.Pitää sahaa menosuuntaan sopivasti kallellaan,niin suoraakin tuppaa tuleen. Näin oon nähnyt isojen poikien tekevän


    • 45145

      hirsipöytiä/penkkejä, ja halkaissut kansipuut just noin, kyllä se menee, naulaa vaikka lauta linjaimeksi, ettei tule äkkimutkia.

      • ........

        Homma helpottaisi halkaisuun tarkoitettu ketju. Semmoisessa hampaat on teroitettu suoraksi eikä viistoon kuten normaaliterissä.
        Tässä yksi versio jolla voi sahata minkävahvuista lankkua tahansa kunhan hieman virittelee.
        Tehty siis vanerista ja pultattu laipan läpi kiinni.
        http://img294.imageshack.us/img294/7485/saha2004vb6.jpg


    • saha...

      ...eikä mikään Honkkarista tms ostettu puutarha-käyttöön tarkoitettu LELU! Jouduin viime talvena ostamaan uuden sahan, kun Länsi-Saksassa valmistettu Sachs-Dolmar (vuodelta -87) päätti YYA-sopimuksen. Ensin katselin näitä halpamarkettien malleja (ulkomuistista kaivettua tietoa: 1,3kW 18":n laippa hinta 119€), sitten aloin katselemaan paikallisen maatalous-/rautakaupan valikoimaa, josta mukaan tarttui "tuttu ja turvallinen" Dolmar (h. 350€). Olisihan siellä ollut Homelite:jä ja Partner:ja tarjolla, pari sellaista olisi saanut samaan hintaan, mutta ne olivat 70- ja 80-luvulla arvostettuja ammattimerkkejä ja nykyään saa hermoromahduksen/mahahaavan kaupanpäälle... HUPS, meni "vähä "OFF-TOPIC:s"", sorry! =D

    • mutta on...

      Kyllä onnistuu mutta on aika kova homma. Kuten tossa jo ehdotettiinkin pitää olla kunnon vehje ja halkaisuketju. Ite vetelin stillin 260:llä mutta joku pienempikin varmaan käy. Tosiaan homelitet ja markettien olemattomat tarjoussahat kannattaa unohtaa.
      Tukki tukevasti jalustalle hyvään korkeuteen,värinarulla sahauslinja ja sahaus muutaman sentin kerroksin. Ei kannata yrittää yhdellä ajolla. Viivasuoraa ja sileätä ei sahalla saa mutta ihan ok pitkospuiksi jne.

      • Kuten muutkin, niin ei nuhapumpulla, mielummin halkaisuketju ja sitten ei kertarykäisyllä.

        Tehoa kuitenkin kompensoidaan voimalla, jolloin tarkkuus kärsii ketjun jumittaessa, klenutessa tms.

        Vanhalla useaan kertaan teroitetulla tai tylsällä ketjulla ei kannata. Kuitenkin ketju teroitettu toispuoleiseksi, joten kampeaa.

        Kertarykäisyllä kun yrittää, niin perusjantterilla loppuu haba ja alkaa sitten se väkisinyrittäminen, eli voimalla jne

        Sahan pitää antaa itse syödä puuta ja edetä, niin sitten toimii.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      112
      2328
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      32
      1897
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      48
      1855
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      27
      1853
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      102
      1836
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      57
      1142
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1046
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      913
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      870
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      847
    Aihe