Tukkien halkaisu moottorisahalla

Saha ja tukit on

Onko joku halkonut tukkia tai hirsiä moottorisahalla ihan käsivaralta? Onnistuuko ja vaatiiko kuinka ison sahan? Itsellä olisi tarkoitus tehdä mökille pitkospuut saunalta laiturille ja ajattelin ne tehdä rannassa kasvavista kolmesta tukkikuusesta, jotka muutenkin pitää kaataa pois.
Entä onko joku tehnyt jotain "pyöräkelkkaa" jonka päällä voisi sahaa liikuttaa? Muistan nähneeni joskus netissä sellaisen kuvia, jolla sahasivat pitkospuita, mutta en enää muista missä.

8

14568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • waewqee

      Logosol tekee ruotsissa noita.
      En ole kokeillut, mutta kyseinen laitos löytyy ainakin clas ohlsonilta: hakusana: moottorisaha

      tai suora linkki
      http://www.clasohlson.fi/Product/Product.aspx?id=136820964

      taitaa löytyä myös www.logosol.fi sivuilta.

      terävä terä, ja päivä aikaa, niin luulisi menevän poikki.,

      • saha ja tukit on ede

        taitais tulla hintoihinsa noiden kolmen tukin halkaisu jos tuollaisia laitteita lähtis hankkimaan? Eli edelleen kysymys siitä, onnistuuko halkaisu käsivaralta tai onko joku tehnyt teeseitsemiehen- halkaisutelinettä?


      • ex-parkkaaja
        saha ja tukit on ede kirjoitti:

        taitais tulla hintoihinsa noiden kolmen tukin halkaisu jos tuollaisia laitteita lähtis hankkimaan? Eli edelleen kysymys siitä, onnistuuko halkaisu käsivaralta tai onko joku tehnyt teeseitsemiehen- halkaisutelinettä?

        Kunnon saha ja alat pästämään ei sen kummempia konstia tarvii.Pitää sahaa menosuuntaan sopivasti kallellaan,niin suoraakin tuppaa tuleen. Näin oon nähnyt isojen poikien tekevän


    • 45145

      hirsipöytiä/penkkejä, ja halkaissut kansipuut just noin, kyllä se menee, naulaa vaikka lauta linjaimeksi, ettei tule äkkimutkia.

      • ........

        Homma helpottaisi halkaisuun tarkoitettu ketju. Semmoisessa hampaat on teroitettu suoraksi eikä viistoon kuten normaaliterissä.
        Tässä yksi versio jolla voi sahata minkävahvuista lankkua tahansa kunhan hieman virittelee.
        Tehty siis vanerista ja pultattu laipan läpi kiinni.
        http://img294.imageshack.us/img294/7485/saha2004vb6.jpg


    • saha...

      ...eikä mikään Honkkarista tms ostettu puutarha-käyttöön tarkoitettu LELU! Jouduin viime talvena ostamaan uuden sahan, kun Länsi-Saksassa valmistettu Sachs-Dolmar (vuodelta -87) päätti YYA-sopimuksen. Ensin katselin näitä halpamarkettien malleja (ulkomuistista kaivettua tietoa: 1,3kW 18":n laippa hinta 119€), sitten aloin katselemaan paikallisen maatalous-/rautakaupan valikoimaa, josta mukaan tarttui "tuttu ja turvallinen" Dolmar (h. 350€). Olisihan siellä ollut Homelite:jä ja Partner:ja tarjolla, pari sellaista olisi saanut samaan hintaan, mutta ne olivat 70- ja 80-luvulla arvostettuja ammattimerkkejä ja nykyään saa hermoromahduksen/mahahaavan kaupanpäälle... HUPS, meni "vähä "OFF-TOPIC:s"", sorry! =D

    • mutta on...

      Kyllä onnistuu mutta on aika kova homma. Kuten tossa jo ehdotettiinkin pitää olla kunnon vehje ja halkaisuketju. Ite vetelin stillin 260:llä mutta joku pienempikin varmaan käy. Tosiaan homelitet ja markettien olemattomat tarjoussahat kannattaa unohtaa.
      Tukki tukevasti jalustalle hyvään korkeuteen,värinarulla sahauslinja ja sahaus muutaman sentin kerroksin. Ei kannata yrittää yhdellä ajolla. Viivasuoraa ja sileätä ei sahalla saa mutta ihan ok pitkospuiksi jne.

      • Kuten muutkin, niin ei nuhapumpulla, mielummin halkaisuketju ja sitten ei kertarykäisyllä.

        Tehoa kuitenkin kompensoidaan voimalla, jolloin tarkkuus kärsii ketjun jumittaessa, klenutessa tms.

        Vanhalla useaan kertaan teroitetulla tai tylsällä ketjulla ei kannata. Kuitenkin ketju teroitettu toispuoleiseksi, joten kampeaa.

        Kertarykäisyllä kun yrittää, niin perusjantterilla loppuu haba ja alkaa sitten se väkisinyrittäminen, eli voimalla jne

        Sahan pitää antaa itse syödä puuta ja edetä, niin sitten toimii.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      27
      3365
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2489
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      90
      2421
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      2104
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1683
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      48
      1574
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1486
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1305
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      131
      1225
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1136
    Aihe