Mihin sanaluokkaan kuuluu sana "kielletty"?
Sanaluokasta
15
2319
Vastaukset
- näin on
mieeelenkiintoista... periaatteessahan se vastaa kysymykseen "millainen" eli olisi adjektiivi. mutta toisaalta ei taivu vertailumuodoissa: eli jos asia on kielletty se on kielletty, eikä joku toinen asia voi olla kielletympi kuin toinen, tai joku kolmas asia kaikista kielletyin.
olisko se sitten semmonen partikkeli.
nuo sanojen luokittelut kiinnostaa. meille opetettiin koulussa mitä ovat sanaluokat eli substantiivit ym., sijamuodot (nominatiivi, genetiivi...), sekä objektit ja subjektit, mutta joko en oppinut kaikkea tai sitten seiskööt-kaheksankööt-luvulla ei opetettu näitä attribuutteja... vai mitä ne on... ja adverbejä...? aukko on olemassa tiedoissani ja se kiusaa kun pitäis töissä tapella toisten tietämättömien kanssa siitä miten hyvä teksti rakennetaan. olis kiva pudotella tuommoisia asiantuntijatermejä. - Edward Hawk
Adjektiiveihin.
Sangen turhanpäiväistä kysyä täällä asiasta, kun muutaman sekunnin google-haku tuo jo asiaan valon.- uuttelias
keskustelupoliisi?
- Anneliii13
Hehe, erikoista saada negatiivista palautetta tässä kohdassa... Jep, googletin kyllä enkä sitten tiedä miten olisi sekuntipelillä pitänyt vastaus löytää. E. Hawkin vastaus ei kyllä täysin tyydytä, ehkä google ei sitten tiedäkään kaikkea? Paras päätelmäni on, että kyseessä on verbi. Verbistä kieltää johdettu partisiippi kielletty. Partisiipit ovat verbejä. Noh, mutta en ole varma vielä, jatkan varmaan googlettelua sitten.
- opettaja_123
Suomen kielen sanaluokat ovat: verbi, subjektiivi, adjektiivi, pronomini ja partikkeli. Sana "kielletty" vastaa kysymykseen "millainen", joten sana kuuluu adjektiivien sanaluokkaan.
- Anneliii13
Se ei ole noin yksinkertaista. Luulen että tämä on tapaus, jossa sanaluokan voi päätellä vasta lauseesta. Esimerkki:
Täällä tupakoiminen on kielletty. > kielletty= verbi (partisiippi, eli siis verbi)
Tämä on kielletty teko. > kielletty= adjektiivi (millainen teko?)
Tämä on tällä hetkellä paras tulkintani. Anneliii13 kirjoitti:
Se ei ole noin yksinkertaista. Luulen että tämä on tapaus, jossa sanaluokan voi päätellä vasta lauseesta. Esimerkki:
Täällä tupakoiminen on kielletty. > kielletty= verbi (partisiippi, eli siis verbi)
Tämä on kielletty teko. > kielletty= adjektiivi (millainen teko?)
Tämä on tällä hetkellä paras tulkintani.Tiäksää et kommareitte väri o punane? > punane = laatusana nääs eli atjektivi.
Mikä verbi muka kiälletty o hä? Ollanääs verbihä siä o.- dexi
Anneliii13 kirjoitti:
Se ei ole noin yksinkertaista. Luulen että tämä on tapaus, jossa sanaluokan voi päätellä vasta lauseesta. Esimerkki:
Täällä tupakoiminen on kielletty. > kielletty= verbi (partisiippi, eli siis verbi)
Tämä on kielletty teko. > kielletty= adjektiivi (millainen teko?)
Tämä on tällä hetkellä paras tulkintani.Millainen teko? Kielletty. Esimerkkilauseissasi verbi on OLLA-verbi. Kieltää-verbi taipuu passiivissa kielletty.
- dexi
dexi kirjoitti:
Millainen teko? Kielletty. Esimerkkilauseissasi verbi on OLLA-verbi. Kieltää-verbi taipuu passiivissa kielletty.
=siis esimerkkilauseissasi sana kielletty on passiivin partisiipin perfekti.
- Tiedän
Adjektiivi!
Kielletympi, kielletyin,
Kielletyn, kiellettyä, kielletystä, kiellettyyn...
Taipuu, ei voi olla partikkeli. - Anonyymi
Mihin sanaluokkaan kuuluu emme
- Anonyymi
Sana on käyttötilanteesta riippuen adjektiivi tai verbi. Tämäkin selvisi minuutin googletuksella.
- Anonyymi
Partsi
Miäkin tiiän
- Anonyymi
Mihin sanaluokaan kuuluu tarkan
- Anonyymi
Adjektiivi tai verbi (jolloin on perusmuodossa "kieltää").
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16922175Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant669237Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.206472Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va656222SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1795836Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3215340Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot294866HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.834483Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm894271"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153760