Nyt en kaipaa mitään saarnoja vaan ihan oikeasti asiallisia vastauksia. Olen ollut polttamatta raskauden ajan ja nyt senkin jälkeen kun vauva syntynyt. Imetän ja korviketta vauva myöskin syö. Riippuu päivästä mutta yleensä pari kertaa tulee annettua ja hoidossa kun on noin kerran viikossa syö sen aikaa korviketta. Helppoa ei ole ollut. Vauva valvottanut alusta lähtien, itkee vähemmän kuin aikaisemmin mutta sekin itku mikä nyt tulee on hermoja raastavaa kun väsyttää niin paljon. Vauva on kyllä aivan ihana ja unelmien täyttymys mutta tosiaan todellaa rankkaa on ollut ja tekee aivan hirveästi mieli tupakkaa! En kuitenkaan ole uskaltanut polttaa koska pelkään että vauvalle sattuisi jotain :( Vauva siis nyt 2 kuinen. Ajattelin 3 kuukautta ainakin imettää ja sit pikkuhiljaa siirtyä pulloruokintaan ja velliin ym. Pitäiskö siis suosiolla oottaa siihen asti jos edes enää sillon tekee mieli? Voihan se olla että kun maistan vuoden jälkeen tupakkaa se maistuu niin pahalle ettei tee edes mieli polttaa loppuun. Mutta hermosauhua tekis niiiiiin mieli!!
Tupakkaa
Haitat?
4222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mulla oli vähän samanlainen tilanne,hermot kireällä ja tupakkaa teki mieli niin kamalasti. Tuntui ettei olis ollut polttamatta kun hetken vaan,ettei raskautta tavallaan laskettais mukaan:) Mä sitten kun maito loppui kokonaan (vauva oli 3kk-4kk) niin kokeilin yhden tupakan..se maistu tosi pahalle,mutta siitäkin huolimatta poltin vielä toisenkin..No siihen se sitten jäikin,nyt lapsi on 8kk eikä enää tee edes mieli tupakkaa..Toista lasta kylläkin=) Mun mielestä siinä kokeilussa ei mitään pahaa ole,kunhan muistat sen välin imetyksen kanssa ettei pikkuinen saa nikotiinia.
yritä siirtää vaan sitä ensimmäisen tupakan polttamista, niin kauas kuin mahd. Jos vaikka sitten ei enää tekisi mielikään. Hyvin monet ovat jääneet jälleen koukkuun sen ensimmäisen poltettuaan raskauden jälkeen. Nikotiini, kun on niin voimakas riippuvuutta aiheuttava. Jopa usean tupakattomuusvuoden jälkeen yhden tupakan vedettyään on jäänyt jälleen sille tielle.
polttamista ainakin siihen saakka, kun lopetat imettämisen. Ja voihan tosissaan olla, että sitten ei enää tee mielikään. Ne pari ensimmäistä kuukautta oli itselläkin rankimmat vauvan kanssa ja sitten 2,5-3kk iässä yhtäkkiä kaikki vain helpotti, kun itkuisuus loppui yms. Pahimpina päivinä teki tosissaan mieli tupakkaa, mutta en onneksi mennyt koettamaan. Nyt ei enää tee mielikään tai no joskus jossain totutuissa tilanteissa kuten naapurin kans jos pihalla juttelee niin tulee semmonen tunne, että tupakkaa pitäis polttaa :) Minulla alkoi tökkimään eniten se, kun vauvan mummu tuli yökylään ja kävi 1h välein tupakalla ja sen jälkeen se haju on jotain ihan kuvottavaa, etenkin hengityksen haju. Ei voi uskoa, että itsekin on haissut vuosikausia semmoiselle mädänneelle ruumiille HYYYYI!
sama tilanne täälläkin..suosittelen ettet kokeile vaikka kuinka tekisi mieli. itse sorruin muutamaan hermosauhuun ja kaduttaa. taas täytyy itteensä kiusata ja olla polttamatta lapsen takia. ja voin sanoa että maistuu pahalta.