työlupa egyptiin

udelias

Mitä kautta voi hommata työluvan Egyptiin? Itsellä on siellä jo työ ja työlupa, mutta poikaystävä haluaisi tulla kanssa pariksi kuukaudeksi Egyptiin. Voiko turistina ollessa etsiä töitä ja töitä saatua hakea työlupaa vai pitääkö työlupa olla kädessä ennen kuin töitä etsii? Entäs miten suhtaudutaan Sharmin kaltaisessa turistikeskuksessa töiden tekemiseen ilman työlupaa, ihan jotain pientä hanttihommaa vain?

3

790

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • usf

      Olen ollut itse matkaoppaana Egyptissä. Kenellekään tuntemalleni ulkomaalaiselle matkaoppaalle ei myönnetty virallista työlupaa, kaikkien passiin pläjäytetään vain leima, ettei työlupaa ole myönnetty. Loput hoituu matkatoimistojen ja heidän agenttiensa harjoittaman korrpution kautta.

      Eli muista, että Egyptissä asiat hoituvat vain pienten bakshiisien, eli lahjusten avulla.

      • eikorruptiolle

        Et ilmeisesti tunne kaikkia, mulla on neljättä vuotta työlupa Egyptissä. Ei tarvi korruptiota, mutta maksaa kyllä useamman sata dollaria. Passiin on leimattu että work is permitted ja erillinen työlupakortti.


    • äidin pikkutyttö...

      olen tulossa itsekin kohtapuoliin ja kaipaisin suomalaista seuraa varmasti aina välillä. Jos kiinnostaa,niin ota yhteyttä,voisimme välillä nähdä kenties? Oletkos siis Sharmissa? Missäs siellä duunissa?

      Minulla ei ole vielä työpaikkaa,ukolla on kolmekin työtä ja saan kuulema huoleti pakata vain bikinit mukaan =)

      Mutta sen sortin ihminen olen,että alkaa varmasti jo kahen viikon kuluttua tekemään mieli töihin..

      Laittele meiliä,niin vois pitää yhteyksiä!!

      [email protected]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      39
      2389
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      36
      1688
    3. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      24
      1453
    4. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1432
    5. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      32
      1161
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      135
      1125
    7. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1082
    8. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      926
    9. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      240
      901
    10. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      16
      824
    Aihe