vaippa yöksi

Moikka!

Olisin gallupinomaisesti kysellyt täällä mitä vaippaa käytätte yöllä muksuillanne (siis kestovaippaa)? Onko joku tietty merkki hyvä? Miten paljon tuollasessa pitää olla imuja, kuitenkin aikas monta tuntia joutuu olemaan??
Meillä on n. 6kk poitsu ja käytetään päivällä kestoja ja yöllä vielä kertiksiä...nyt ajattein että vois siirtyä pikkuhiljaa myös yöllä käyttämään kestoja.
31113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Monet kehuvat myös villahousuja mutta me emme ole kokeilleet. Imuina meillä on riittänyt kaksi paksua bambu- tai hamppuimua, eli olisiko niissä jotain 10 kerrosta kangasta plus (ohut) vaipan kiinteä imu? Yksilölliset erot on suuria, joten sopiva määrä löytyy kokeilemalla. Materiaalina kuitenkin ehdottomasti bambu tai muu superimukykyinen materiaali, niin ei tarvitse ihan kamalan kokoista palloa sinne pyllyyn laittaa :)

Ja ihoa vasten kuivaliinakangas, märältä tuntuva vaippa saattaa häiritä unia.

Äänestä

yöllä Muumi-taskuvaippaa jossa nelinkertainen vanhasta froteepyyhkeestä ommeltu "suorakaidevaippa" lisäimuna ja erillinen kuorivaippa. Siinä on ihoa vasten fleece-kangas joka ei tunnu aamulla kostealta vaikka vaippa olisi muuten litimärkä. Rainbow-aio-vaippa samalla lisäimulla on myös pitänyt koko yön kun se on pesty vähintään kymmenen kertaa.

Äänestä

Meillä on yöllä käytössä Little Lamb taskuvaippa. Siinä tulee bambuiumu mukana. Yleensä laitan vielä pari imua lisäksi (bambua tai froteeta). Päälle villikset. http://www.vauvavaruste.fi/little-lamb-taskuvaippa-p-773.html

Toinen vaihtoehto on sisävaippa kuivaliinalla ja villikset päälle mutta mielestäni taskuvaippa pysyy iholle kuivempana :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äips -09 kirjoitti:

Moikka!

Olisin gallupinomaisesti kysellyt täällä mitä vaippaa käytätte yöllä muksuillanne (siis kestovaippaa)? Onko joku tietty merkki hyvä? Miten paljon tuollasessa pitää olla imuja, kuitenkin aikas monta tuntia joutuu olemaan??
Meillä on n. 6kk poitsu ja käytetään päivällä kestoja ja yöllä vielä kertiksiä...nyt ajattein että vois siirtyä pikkuhiljaa myös yöllä käyttämään kestoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu