Onkohan kukaan mahdollisesti ikinä kuullut tai tietääkö mitään sellaisesta pöytäpelistä, kuin STIGA BOWLINGO? Kyseessä on nimensä mukaisesti keilauspeli, mutta pienoiskoossa. Peli koostuu alustasta (350x850x70), hyrrästä ja 10 keilasta. Säännöt ovat tietenkin samat, kuin oikeassa keiluksessa.
Pelissä on tarkoitus hyrrällä kaataa mahdollisimman monta keilaa omalla vuorollaan (1-2 yritystä). Pisteenlasku on tietenkin sama, kuin oikeassa keilassa.
Mikäli joku tietää jotain pelistä tai omistaa vaikka sellaisen, niin otappa yhteyttä osoitteeseen [email protected].
Stiga Bowlingo
6
2306
Vastaukset
- BowlingoMaster
Siis minulla myös on sellainen. Olen sen saanut joskus 70-luvulla sedältä ja nyt se on minulla mökillä ahkerassa käytössä.
- PiliTheKid
Hyvä Jose :)
- GoGonen
Onko ketjun aloittajalle tullu ilmoituksia peleistä?? Jos on niin voisin olla kiinnostunut myös... Tutustuin peliin vasta äskettäin ja sehän on aivan mahtava!!
Pöytälätkän ohella, voiko koukuttavampaa peliä ollakaan ;=)- PiliTheKid
Olin yhteydessä Stiga Games Ab:n edustajaan. Oli luonnollisesti iloinen, että kyseisen pelin käyttäjiä ja pelaajia vielä löytyy. Itse peliä on valmistettu 70-80-luvuilla 100 000 kappaletta. Tänä päivänä pelejä ei enää valmisteta eikä myydä, mutta Stiga Games aikoo harkita/keskustella pelin uudelleen lanseeraamista lähitulevaisuudessa.
Sinun (GoGonen) viestisi lisäksi muilta en ole kuullut pelistä mitään. Taitaa olla tänä päivänä harvinaisuus. Paljon sulla on ennätys?
- Anonyymi
Hei! Itse elöysin tänään paikalliselta kirpparilta kyseisen pelin alkuperäisessä pakkauksessa Anja täysin moitteettomasti kunnossa. Koulutti heti perheeni lapset ja meidät aikuisetkin. Aivan huippu peli. Olisi muuten kiva tietää kuinka monella peli vielä on
- Anonyymi
Veljelläni tuo peli on viety mökille. Aivan mahtava myös aikuisten peliksi. Sain viime viikolla 156, tähän asti top ten listalla johtopaikka. Yli 200 on aika työn takana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632152Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51805Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2371306En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71960Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88950Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21875Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?136813Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39740- 19726
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93699