Äitiyspäiväraha+verokortti

Ihan pihalla =(

Sain uuden verokortin, jossa veroprosenttini on merkattu 12 ja bruttotuloiksi 18 300,00 tälle vuodelle. Olen kuitenkin nyt ollut viime kesän jälkeen koko ajan työttömänä ja toukokuussa jään äitiyslomalle, joka kestää ensi vuoden helmikuuhun asti.

Täytyykö tästä tehdä uusi ilmoitus verotoimistoon tai toimittaa nykyistä korttia jonnekin esim. kelaan tai liittoon? Liiton jäsenmaksua en työttömyysajaltani ole joutunut maksamaan kuten en joudu äitiyslomaltakaan. Vai voinko mennä eteenpäin noteeraamatta postitettua verokorttia? Vai miten nuo tiedot tämän vuoden sosiaalietuuksista menee verotoimistolle ja millä prosentilla?

Joka vuosi olen halunnut vuoden lopussa palautuksia ja täten en olisi ainakaan sitä pienentämässä. Nyt kun syötin verolaskuriin arvion tämän vuoden sosiaalietuuksista 14 529,00e, niin veroprosentiksi tulee 24.

Käsittääkseni sosiaalietuuksissa kuitenkin käytetään vähintään veroprosenttina 20. Olen ihan pihalla millä prosentilla mun pitäisi mennä tämä vuosi, jotta kuitenkin saisin palautuksia ensi vuonna?

1

461

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei nimimerkkiä

      Itse olin kokolailla samassa tilanteessa 2007, veroprosenttini oli silloin muistaakseni 22 ja seuraavana vuonna sain useamman satasen takaisin, nyt olen uudelleen raskaana ja tuloni tulevat jäämään pieniksi tänä vuonna, mutta hieman suuremmat kuitenkin kuin viime vuonna. Veroprosentiksi sain 12, mutta koska etuuksissa on aina se 20% pidätystä, niin en taida lähteä miettimään sitä sen kummemmin, mennään sillä mitä verotetaan sitten. Etuuksissa on aina kuitenkin suurempi verotus kuin vastaavasta summasta palkkatuloissa, joten sillä selittyy se suurempi prosentti pienemmillä tuloilla. Palautuksissa se otetaan myös huomioon, joten saat myös enemmän palautusta koska on verotettukin enemmän tuloihin nähden. Jos olet asuntovelallinen, niin silloin ainakin kannattaa pitää myös etuuksissa paria yksikköä suurempaa prosenttia, koska lainojen korot ovat alhaalla ja sekin vaikuttaa palautuksiin. Jos olet vuokralla, niin ei tarvetta nostoon. Kysy kuitenkin vielä verotoimistosta, mutta itse ainakin ajattelin mennä muuttelematta. Sen pitäisi riittää ainakin mätkyttömyyteen, kaikki muu sitten on plussaa ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45159
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      121
      25963
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      163
      10782
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9311
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7923
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe