Onhan se tietysti totta, että lunta on tullut poikkeuksellisen paljon ja auraajat ovat kovilla ja yks jos toinenkin veronmaksaja valittaa, että heidän katu on aurattu huonosti. Tänä aamulla kuitenkin huomasin, että kyllä tässä silti ihmetellä pitää näitä auraustouhuja. Sepänkyläntien ja Keskuskadun risteys. Siinä on nyt pari viikkoa ollut sellainen iso kovettunut möhkäle keskellä ajolinjaa, kun käännytään Keskuskadulta Kaupunkiin päin. Taitaa ottaa auton pohja kiinni ainakin joillakin. Luultavasti perjantai aamulla siitä oli menty karhulla. Ajattelin, että vihdoinkin. Mutta mutta... kuin ihmeenkaupalla tämä möhkäle oli jäänyt paikoilleen ja ympäriltä oli karhuttu ihan kuopaksi asti. Siis onko tämä auraus todellakin niin h****tin vaikeaa ??
Auraustouhut Vaasassa
Tienallekarhuko?
7230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
.
suojelukohdetta eli MÖHKÄLETTÄ ei saa milloinkaan mennä lanaamaan pois
.
jättäisivät auraamatta kokonaan, tälläinen paskakylä saisi peittyä lumen alle
ihmisine päivineen, ketä kiinnostaa.
kiitoksia auraajille ootte tehny hyvää työtä. noita jokapaikanitkijöitä kyllä löytyy,mut ei niistä kannata välittää ne ruikuttaa kuitenkin vaikka tekis mitä.
Auraajat hoitaa hommat hienosti!! Taas nämä jokapaikan kitisijät ei saa mitää aikaa. vaikka asiat miten hyvin olis ni ei ne osaa muutaku itkeä!!!
Muuta pois jos ei mielytä.... päästäänpähän tollasista itkupilleistä eroon!
Plaa plaa... ehkä sinulla on ökycitymaasturi tai traktori, jolla kuljet. Minulla on kuitenkin pienehkö tavallinen normaali henkilöauto ja kulkeminen monessakin paikassa tuntuu samalta kuin pellolla ajelisi. Töyssyjen lisäksi on syviä renkaanlevyisiä uriakin sieltä täältä. Urat ovat todella vaarallisia. Itse olen pari talvea sitten pyörähtänyt oikein kunnolla urien takia vaikka nopeuskin oli pieni. Ei ollut kovin mukavaa tuntea itsensä matkustajaksi ratin takana.
Eikö se nyt ole vähän outoa, jos tiekarhu menee huonon kohdan yli ja edelleen tiessä on tössyt ja urat? Mehän maksamme siitä hyvät veronmaksajat! Tätä ei kannata sallia. Annetaanko kaupungin tunkea rahansa esim. Sportin pohjattomaan kaivoon vai parannetaanko aurausta tai jotain muuta asiallisempaa? Näköjään joku muukin oli maanantain Pohjalaisen textaten palstalla samaa mieltä kanssani.
.
on Vaasa aina säästänyt aurauksesta eli suomalaisen veronmaksajan palveluista
Mamujen palveluista ei ole säästelty koskaan
.
karhut on kait myyty veronmaksajien pyynnöstä.
Suorittava porras on aina ollut vetelää sakkia, varmaan edelleenkin.
Itkut voi osoittaa valtuutetuille, jotka lisäävät pääsääntöisesti
työtä vieroksuvaa työvoimaa pahan päivän varalle.
Eiköhän kohta saada uusin kärrikuormallinen kotoutettavia
torinlaitaan ihmettelemään mihinkä veronmaksajilla on kiirus.