Sananvapaus ja Virrans Place -nettiyhteisö

Nettiyhteisö www.virransplace.se alkaa ottaa pattiin kun siellä ei sananvapaus toimi; kritisoin GM:n toimia Saabin myyntijutussa, että tämä monikansallinen pörssiyhtiö vitkuttelee myynti päätöksessä. Virran’s Placen akat alkavat soittaa suutaan ja joku on vaatinut blogitekstin poistamista vaikka se olikin ihan asiallista. He haukkua räksyttävät ammattiliitolle joka järjesti mielenilmaisun tiistaina Saabin portilla Trollhättanissa. Ihan verenpaine nousee kun heidän kanssa yrittää keskustella päivän selvästä asiasta.
Kyllä sivun pääjehu Virranilla on aikaisemmin ollut hyviäkin mielipiteitä, mutta ihan turhaan hän puolustelee GMää. Hän jopa kehuu firmaa taivaisiin.

3

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin se vaan

      Älä käy siellä, niin ei ota koppaan.

    • RIMMIR

      tympäsee nämä akottelut. Jos GM on päättänyt lopettaa kannattamattoman tehtaansa Ruotsissa, niin on! Mitä tuosta jankuttaa enempää!! Olisi aika suunnitella jotain uutta jota missään muualla maailmassa ei ole vielä keksitty.

      Esitä jotakin konkreettista, uutta jota voisi käyttää ulkomaan kaupassa!

      • Kyllä, samaa mieltä olen minäkin, mutta kenkä puristaa siinä, että GM on tosi huono päätöksenteossa. He ovat kylläkin päättäneet alas ajaa Saabin tehtaan MUTTA samalla käy neuvottelyt Spykerin kanssa; se on liian pitkä eikä GMlle kelpaa rahasumma kuin rahasumma eli menee ihan munien koetteluksi. Se on hermoja raastavaa viikosta toiseen kuukaudesta toiseen eikä oikein mitään tapahdu.
        Virrans Placessa vielä iljetään puolustella tällaista paska-firmaa kuin GM.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      54
      2391
    2. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      58
      2047
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      151
      1978
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1885
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      132
      1669
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1230
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1221
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1125
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      146
      1018
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      921
    Aihe