Sananvapaus ja Virrans Place -nettiyhteisö

Nettiyhteisö www.virransplace.se alkaa ottaa pattiin kun siellä ei sananvapaus toimi; kritisoin GM:n toimia Saabin myyntijutussa, että tämä monikansallinen pörssiyhtiö vitkuttelee myynti päätöksessä. Virran’s Placen akat alkavat soittaa suutaan ja joku on vaatinut blogitekstin poistamista vaikka se olikin ihan asiallista. He haukkua räksyttävät ammattiliitolle joka järjesti mielenilmaisun tiistaina Saabin portilla Trollhättanissa. Ihan verenpaine nousee kun heidän kanssa yrittää keskustella päivän selvästä asiasta.
Kyllä sivun pääjehu Virranilla on aikaisemmin ollut hyviäkin mielipiteitä, mutta ihan turhaan hän puolustelee GMää. Hän jopa kehuu firmaa taivaisiin.

3

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin se vaan

      Älä käy siellä, niin ei ota koppaan.

    • RIMMIR

      tympäsee nämä akottelut. Jos GM on päättänyt lopettaa kannattamattoman tehtaansa Ruotsissa, niin on! Mitä tuosta jankuttaa enempää!! Olisi aika suunnitella jotain uutta jota missään muualla maailmassa ei ole vielä keksitty.

      Esitä jotakin konkreettista, uutta jota voisi käyttää ulkomaan kaupassa!

      • Kyllä, samaa mieltä olen minäkin, mutta kenkä puristaa siinä, että GM on tosi huono päätöksenteossa. He ovat kylläkin päättäneet alas ajaa Saabin tehtaan MUTTA samalla käy neuvottelyt Spykerin kanssa; se on liian pitkä eikä GMlle kelpaa rahasumma kuin rahasumma eli menee ihan munien koetteluksi. Se on hermoja raastavaa viikosta toiseen kuukaudesta toiseen eikä oikein mitään tapahdu.
        Virrans Placessa vielä iljetään puolustella tällaista paska-firmaa kuin GM.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      112
      4488
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      200
      3707
    3. 202
      3001
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      75
      2867
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      60
      2747
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      84
      1411
    7. 60
      1256
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1082
    9. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      61
      1006
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      120
      1003
    Aihe