Minut pysäytti tänä talvena aika totaalisesti isälläni havaittu vakava sairaus, jolle ei ole mitään tehtävissä. Sairas on vieläpä periytyvä, joten saattaa olla itsekin voin siihen vielä sairastua. Tietoisuus kuoleman vääjäämättömyydestä herättää halun elää täyttä elämää joka päivä.
Isäni sairaus pysäytti
6
1141
Vastaukset
- No oli jo aikakin?
Ei se maailma voi noin vain yhdestä
sairaudesta pysähtyä, jos se oli sitä
ennen raiteillaan? Sairaus, vanheneminen,
kuoleminen, vastoinkäymiset ovat osa tätä
elon "piinaa" ... eikä kaikkea edes tarvitse
jaksaa kestää! Esim. Ernest Udet ampui
aivonsa pellolle 42 vuotiaana, natsisaksassa!
Miksikö? ... koska kaikki kaverit olivat
kuolleet ja joku sanoi jotain poikkipuolista.
Joi päänsä täyteen Jägermaisteria ja ampui
aivonsa pellolle ... sillä selvä. EI KUOLEMA
OLE NIIN ISO ASIA! Moni on jo mennyt! Sanoi
viikatemies! Kun tarkoitti lähinnä, että minun
ja sinunkin lähtösi on kuitenkin vain ajan
kysymys...ja sitähän tunnetusti on!
No Niin: "Ajattele mitä lystää"
Nimimerkki: "Paska juttu, mut minkäs teet"- Ymmärtäjä
Ymmärrän sinua Elise, itsellänikin on perheessä sairautta,Mutta kaikesta huolimatta jokainen päivä on elämisen arvoinen!! Hyvää kevättä sulle. T. "tottunut"
- Haluaisin olla kuolematon
Meidän kaikkien olisi parasta muistaa että kuolema on paha asia jota vastaan on taisteltava. Taistelua kuolemaa vastaan tuskin koskaan kuitenkaan voitetaan, mutta kunpa edes jotakin keksittäisiin. Keksittäisiinpä edes miten oman tiedoisuuden saisi säilöttyä jonnekin kuoleman tullessa että sen voisi laittaa johonkin uuteen kehoon, mutta se taitaa olla turha toive. Elämä on kyllä aika painajaismaista koska sen pitää aina päättyä niin huonosti.
- surua
Surullista. sinulla on kuitenkin aikaa kertoa isällesi kuinka tärkeä hän on. Tuskaa tietysti lisää tuo sairauden perityvyys.
Minä en ehtinyt kertoa isälleni kuinka rakas hän oli. Hän kuoli yllättäen " täysin terveenä". Vieläkin kymmenen vuoden jälkeen suren kuinka hän ei ehtinyt nähdä jo silloin vatsassani ollutta ensimmäistä lasta eikä kahta muutakaan. Hän olisi ollut maailman paras isoisä. - sinänsä
Älä ajattele koko sairautta!!! Meidän suvussa myös perityvä syöpä sukupolvesta toiseen.Kohteena suvun naiset,äitini leikattiin viimekesänä tyksissä ja tuli ylilääkäriltä kaikille suvun naisille kirje tyksiin. Menimme tietenkin kaikki noin 35 kpl naista.Minä kun olen sellainen suora sanainen ihminen kysyin miksi meidät koottiin kaikki tänne?? EN muista ylilääkärin nimeä mutta vastaus tuli kuin tykin suusta.Kaikki jotka ovat lopettaneet lapsien teon on poistettava kohtu ja munasarjat. Siitä alkoi kova hälinä ja keskustelu,olimme 2 tuntia lääkärin luona ja hän käski joka naisen papa ja syöpä kokeisiin.. kyllähän niitä löytyi noin 16 naiselta minä mukaan lukien ajattelin silloin ja paskat mulla ei voi sitä olla kunnes nyt olen munossa leikkaukseen koska syöpä levinnyt..Mutta tämähän on vain elämää olen tehnyt 2 kaunista lasta jotka ovat myös itse saaneet lapsia eli olen onnellinen mummu:-) En ajattele koko syöpää meen leikkaukseen ja jos ei onnaa niin risti pääni päälle laitettu on ASIA ei ole minun käsissäni ;-)) iloista kevättä sinulle ja voimia!!! Mutta pelko pois!!!
- vihtori45
Ikävintä asiassasi on tietysti sairauden periytyvyys.Tosin en väheksy isäsikään sairautta millään tavoin ,voin vain sanoa sinulle,että kuolema on monesti helpompi sairaalle,kuin surevalle.Itseni on elvytetty 8 minuutin infarktin jälkeen ja voin vakuuttaa,että silloin kun olin poissa ,niin koskaan en tuntenut vastaavaa rauhaa ja tuskin sitä ennen kuolemaani koenkaan.Ennen pelkäsin kuolemaa en enää,sillä se on jotain aivan uskomatonta ja en ole edes uskovainen,toivoitan sinulle ja perheellesi hyvää kesää ja koittakaa jaksaa,sillä ihmeitäkin voi tapahtua.Kuoleman "vääjäämättömästä"huolimatta on jaksettava elää kuin olisi viimeisen päivän ensinmäinen päivä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1808336
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264528- 504098
- 543482
- 513116
- 502860
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262556- 312159
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382013- 292006