Palotikkaat

Rintamamiestalo

Tietääkö kukaan mistä löytyisi vanhoissa taloissa nähtäviä "ketjumallisia" niputettavia palotikkaita?

Ne on ilmeisesti tehty (arvio) 10mm tangosta ja roikkuvat siis koukussa kun eivät ole käytössä.

Tavallisia tikkaita kyllä näyttää löytyvän, mutta tässä kohtaa täytyisi laittaa kaikenlaista systeemiä, että yläkerran ikkuna toimisi pelastautumistienä.

3

1092

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löytyä enää

      mistään, muistan ne takavuosilta, kun palopäällikkö napisi, ettei kelpaa, taitaisi olla vikainvestointi nykypäivänä.

    • anteroke
    • Kunnon tikkaat

      Asuin 50 luvulla rakennetussa puutalossa ja 70-luvulla ketjutikkaat vaihdettiin kiinteisiin uusien määräysten mukaisiin talon maalauksen yhteydessä.

      Ne taitais helposti jämähtää linkkuun ruosteen ja maalin ansiosta jolloin niistä ei olisi ollut hyötyä palotilanteessa. Ruoste saattais myös syövytttää niin ettei tikkaat kestä laskeutujan painoa vaan tyyppi mätkähtää tikkaiden kanssa maahan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1914
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1660
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1266
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      53
      1145
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      988
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      893
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      886
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      852
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe