pyörtyminen hieronnasta johtuen?

kkkkkkkk

Kärsin niska-/selkälihasten jännityksestä ja tästä johtuen olin hierojalla tänään ensimmäistä kertaa. Pari tuntia hieronnan jälkeen kävin uimassa (melko rauhallista liikuntaa), ja hieman saunan jälkeen pimeni silmissä. Hieronnan jälkeisestä päänsärystä olen kuullut, mutta onko pyörtyminen enää normaalia?

7

3485

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • marttta-

      Minulla on joskus hieronnan jälkeen samankaltaisia tuntemuksia, jos edellisestä hierontakerrasta on aikaa. Kerran kun nousin hierontapöydältä lähes kaaduin kun sumeni niin pahasti. Tuntui samalta kuin olisi ottanut vähän liikaa alkoholia.. :D

    • eihän sitä tiedä

      kannattaa käydä lekurilla tarkistamassa sydänfilmi ja tsekata vaikka samalla verenpaine ja kolesteroli. voihan toi toki johtua vaan siitäkin kun hieronnassa lähtee kuona-aineita kiertoon ja sitä kautta ei niinkään vaarallista, mutta itse tuossa tapauksessa kävisin lekurilla tsekkaamassa että kaikki on kondiksessa.

    • asiantuntija.

      Jarisch-Herxheimer reaktio tuo on. Eli patogeeneja kuolee.

      Hierontaa on vältettävä esim. jos on kombinaatioantibioottikuurilla, koska hieronta saa esille paremmin infektoitunutta kudosta, ja antibiootit löytävät kohteeseensa paremmin. Tämä aiheuttaa pahenevia reaktioita.

      Päänsärky on yksi toksoplasmoosin oire (30-80% ihmisistä maailmassa on infektioitu tällä loisella, joka muistuttaa malariaa), mutta toksoplasmoosi aiheuttaa myös harvemmin tuota tajunnan menetystä (seizure).
      Toksoplasmoosi infektoi pääasiassa keskushermostoa, ja lihaskudosta ihmisillä. Infektio on muuten oireeton, mutta vähän jäykältä tuntuu lihaksissa ja niskassa, jos on paljon noita toksoplasman kudoskystoja.

    • Pöpipää

      Voimakkaan hieronnan jälkeen tulis välttää rasittavia liikuntasuorituksia. Uiminen saattoi olla liikaa samalle päivälle. Ensi kerralla lepäämään kotiin.

      • lihaksetlepää

        Tuon saman vastauksen meinasin minäkin antaa.Itselleni on usein annettu ohjeeksi levätä ja juoda paljon vettä.


    • Uskoisin

      Aineenvaihdunnan vilkastuminen ja nestehukka sanoisin! Sauna vielä pahensi asiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      137
      8328
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      104
      7529
    3. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      92
      5706
    4. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      97
      5656
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      119
      4830
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      145
      2658
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      61
      2513
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      8
      1485
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1454
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      53
      1349
    Aihe