jos nyt kuvitellaan että d-vitamiinin puutos aiheuttaa ahdistusta ja masennusta niin kuinkas nopeasti pitäisi huomata sen "parantava" vaikutus?
hmm
tiiliskivi
6205
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mikä vitsi. Miten D-vitamiinin puutos voisi aiheuttaa ahdistusta ja masennusta?
Eikös sen pitänyt olla C-vitamiinin, jäätelön, tai suklaan ja korppujauhon puute joka sen aiheuttaa?
Aivojen serotoniin ja melatoniinin tuotanto tarvitsee D-vitamiinia.
Eli jos et saa D-vitamiinia, niin ...
Aikuiselle 50-125µg/vrk.
" Aivojen serotoniin ja melatoniinin tuotanto tarvitsee D-vitamiinia."
Ehei.
Serotoniin ja melatoniinin tuotanto tarvitsee tryptofaania. Tryptofaanin rajoittaminen on taas elimistön puolustusmekanismi jotakin solunsisäisiä bakteereja/loisia vastaan, esim Chlaymdia pneumoniae, ja toksoplasma. Tryptofaani on nimittäin tärkeä aminohappo näille patogeeneille jos ne haluavat lisääntyä. IFN-gamma sytokiini on se joka käynnistää muuttuneen tryptofaanikatabolismin, IFN-gamma on siis tärkeä sytokiini joka rajoittaa solunsisäisiä patogeeneja.
D-vitamiinin käyttäminen pahentaa tällaista infektioita, koska se heikentää adaptiivista/soluvälitteistä immuunipuolustusta. Näin ollen sekä tryptofaanin että D-vitamiinin käyttäminen on erinomainen tapa saada infektionsa leviämään.
just
ihan varmaan juu
ja ne lähteet kiitos
pöö on oikeassa, d3 väärässä.
mä olen käyttänyt tryptofaania,jostain syystä sain siitä paniikkikohtauksen..mutta sit se autto ehkä pari päivää ja sit olo taas huonontu..mulle se ei siis ainakaan toiminut.