en itse metsästä mutta olen äärimmäisen kiinnostunut luonosta ja eläimistä ja miulla on mahdollisuuskin liikkua paljon maalla jossa vilisee jäniksiä, kärppiä, hirviä, hillereitä ym. kesäisin päästän kissan vapaaksi saalistamaan koska kissaeläimet metsästää siististä eikä sellaista pääse muutoin näkemään (esim. ilvestä saalistamassa), ja siis seuraan mitä se saalsitaa ja miten. itse en siis metsästä vaikka impparilla olenkin amuut lintuja sillon tällön. Osaisitteko muuten neuvoa miten pääsisi näkemään näätä-eläimiä siis kärppiä hillereitä näätiä luonnossa. jälkiä näkyy kyllä paljon ja kerran olen nähnyt kärpän kun juoksi auton edestä ja kerran kissa toi lumikon jostakin pellolta mutta tosiaan niitä olis hauska nähä livenä.
Ja hei pienpetojen pyytäjät luuletteko että kärppä tappaisi kissan jos nokikkain sattuisivat niityllä kävelemään? hilleri nyt ainakin tappaisi luulisin.
joooo eipä tässä muuta ja itseasiassa ei tässä kirjotuksessa oikeestaan mitään järkee ollu mutta kirjotimpa ku ei muutakaa tekemistä ollu.
Ja hei pienpetojen pyytäjät luuletteko että kärppä tappaisi kissan jos nokikkain sattuisivat niityllä kävelemään? hilleri nyt ainakin tappaisi luulisin.
joooo eipä tässä muuta ja itseasiassa ei tässä kirjotuksessa oikeestaan mitään järkee ollu mutta kirjotimpa ku ei muutakaa tekemistä ollu.
Vastaukset 3
Vanhimmat
esim jostain heinäladosta.Kun istut sitkeästi päivän sen voi nähdä.Näätä liikkuu yöllä,päivät se yleensä nukkuu keloissa tai oravanpesässä.
Siitä kissasta,sitä ei sais lain mukaan päästää vaeltelemaan.Mutta mutta kaikki tietää että harva kissa pysyy kotona.
Kärppä on kissan kohdatessaan hiiren asemassa.Hilleri pakenee.Hilleri on harvinainen.En oo koskaan nähnyt vaikka oon metsästänyt 15 vuotiaasta lähtien eli 23 vuotta.
Voi itku. Kannattaisi lukea joitakin kirjoja ennen kun oikein ihmettelee.
Ajattele jos kärppä on syönyt muutakin kun ruisleipää se on voinut kasvaa rusakon kokoiseksi se on vaarallinen jo koirillekkin.
Yksi homma vielä pidä kissasi kiinni tai se rikkooo lakia tappamalla rauhoitettuja eläimiä joku voi sen vielä amp....
Joo, ei oo kissalla juuri hätää. Kärpän kissa tappaa ilman minkäänlaista taistelua. Mm. viime syksynä kissa toi meidän pihaan kuolleen uroskärpän.
Eikä supikoirista tai ketuistakaan juuri ole haittaa, supi on TODELLA hidas, eikä edes pärjäisi yli 3kg painavalle kissalle, ja kettua (samoin kuin supia) kissa pääsee pakoon puuhun, ja juoksee muutenkin lyhyen matkan huomattavasti nopeammin.
Ja kissa kannattaa yrittää pitää kurissa ettei pääse vaik jäniksien kimppuun, vaikka maalla se onkin melko mahdotonta pitää kissa pelkästään sisällä. Mutta puolustaakseni kissoja, ja niiden omistajia, sanon, että ruokittu kotikissa tekee hyvin vähän tuhoa luonnolle vaikka minkkiin tai kettuun verrattuna.