Kertokaa vähän Bostonista..

Huolestunut äiti

Tahtoisin tietää, minkälainen kaupunki se Boston oikeastaan on.

Tarkoitan, että onko sielläkin sellaisia Ghetto-kaupunginosia, joihin ei ambulanssit, tai paloautot uskalla mennä? Eli onko Bostonissa siis sellaista silmiinpistävää rikollisuutta, kuten näissä jenkkilän kuuluisimmissa helmissä Chicagossa, New Yorkissa ja Los Angelesissa? Onko myös Bostonissa niitä klassisia ringeissä "hengaavia" räppääviä huumeneekereitä(ei sillä että minulla olisi jotain mustaihoisia vastaan), jotka uhkailevat valkoihoisia aseilla ja ryöstelevät turisteja, kadulla makaavia ikkunanpesijä spurguja tai muutenkaan vastaavaa "roska"sakkia?

Minulla on aina ollut suhteellisen hyvä kuva Bostonista, vaikken koskaan ole siellä käynytkään.

Syy miksi kirjoitan tästä, on se että tyttäreni poikaystävä on muuttamassa Bostoniin opiskelemaan ja sellainen olisi myös tyttäreni suunnitelmissa. Vanhempana en voi tietenkään kieltää aikuista naista muuttamasta isoon, rikolliseen ja vaaralliseen maahan...

Pelkonani onkin, että hyväuskoiset eurooppalaiset juntit ovat hyvää saalista kaikenlaisille huijareille ja rikollisille.

2

2091

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • henkiin jäänyt

      Alan tässä hiljalleen ihmetteleen kuinka olen selvinnyt hengissä kolmisenkymmentä vuotta USA:ssa! Suomalaisten käsitys täkäläisestä rikollisuudesta yms. on aivan propagandan tasolla. Koko maassa ei ole aluetta minne ei ambulanssit tai paloautot 'uskaltaisi' mennä.

      Vuosikymmenien mittaan olen asunut täällä lukuisilla suurkaupunkialueilla (Boston mukaan luettuna), Euroopassakin olen asunut useammalla pääkaupunkialueella ja vierailen siellä säännöllisesti ja oloni on ehdottomasti turvallisin USA:ssa, missä en ole ikinä kokenut mitään uhkavaa. Minua huolestuttaa teini-ikäisten lasteni liikkuminen, varsinkin illalla, Euroopassa ja Suomessa paljon enemmän kuin missä tahansa USA:ssa.

      'Hyväuskoiset eurooppalaiset juntit' eivät paljon erotu täkäläisessä katukuvassa, mikä on niin värikästä ja monikielistä, että siinä ei pariin suomalaiseen kiinnitetä huomiota. Sitä vastoin ulkomaalainen erottuu paljon enemmän eurooppalaisessa maisemassa ja saattaa joutua huomion kohteeksi.

      Huonoja alueita on kaikissa maailman kaupungeissa ja niitä on tavallisen ihmisen helppo välttää. Boston on erittäin hieno kaupunki ja tyttärellesi on mahtava kokemus, jos pääsee siellä käymään. Lähde itse mukaan, niin saat purettua enakkoluulojasi.

    • matkaan käy

      Oletko käynyt New Yorkissa, Chicagossa ja Los Angelesissa ja kokenut olosin niissä turvattomaksi, vai onko mielikuvasi silmiinpistävästä rikollisuudesta kotoisin televisiosarjoista ja elokuvista?

      Toki näissä suurkaupungeissa on laajojakin alueita, joissa on paljon rikollisuutta ja väkivaltaa, mutta kaikissa noissa kaupungeissa sekä Bostonissa käyneenä en ole nähnyt kaupunkien keskustoissa ja keskiluokan ja työväen asuinalueilla "silmiinpistävää rikollisuutta". Samanlaista varovaisuutta tulee noudattaa kuin missä tahansa suurkaupungeissa (jopa "suurkaupunki" Helsingissä) likenteen, taskuvarkaiden, huijareiden yms. suhteen.

      Boston on Itärannikon vanhoja "kulttuurikaupunkeja", jonka viereisessä kaupungissa Cambridgessä on yksi maailman kuuluisimpia yliopistoja. Jos tyttäresi saa oleskeluluvan ja saa työ- tai opiskelupaikan, uskon, että hän tulee viihtymään Bostonin alueella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      49
      2349
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      150
      1930
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1875
    4. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      39
      1679
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      114
      1552
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1191
    7. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1115
    8. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      69
      1106
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      901
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      887
    Aihe