Kertokaa vähän Bostonista..

Huolestunut äiti

Tahtoisin tietää, minkälainen kaupunki se Boston oikeastaan on.

Tarkoitan, että onko sielläkin sellaisia Ghetto-kaupunginosia, joihin ei ambulanssit, tai paloautot uskalla mennä? Eli onko Bostonissa siis sellaista silmiinpistävää rikollisuutta, kuten näissä jenkkilän kuuluisimmissa helmissä Chicagossa, New Yorkissa ja Los Angelesissa? Onko myös Bostonissa niitä klassisia ringeissä "hengaavia" räppääviä huumeneekereitä(ei sillä että minulla olisi jotain mustaihoisia vastaan), jotka uhkailevat valkoihoisia aseilla ja ryöstelevät turisteja, kadulla makaavia ikkunanpesijä spurguja tai muutenkaan vastaavaa "roska"sakkia?

Minulla on aina ollut suhteellisen hyvä kuva Bostonista, vaikken koskaan ole siellä käynytkään.

Syy miksi kirjoitan tästä, on se että tyttäreni poikaystävä on muuttamassa Bostoniin opiskelemaan ja sellainen olisi myös tyttäreni suunnitelmissa. Vanhempana en voi tietenkään kieltää aikuista naista muuttamasta isoon, rikolliseen ja vaaralliseen maahan...

Pelkonani onkin, että hyväuskoiset eurooppalaiset juntit ovat hyvää saalista kaikenlaisille huijareille ja rikollisille.

2

2039

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • henkiin jäänyt

      Alan tässä hiljalleen ihmetteleen kuinka olen selvinnyt hengissä kolmisenkymmentä vuotta USA:ssa! Suomalaisten käsitys täkäläisestä rikollisuudesta yms. on aivan propagandan tasolla. Koko maassa ei ole aluetta minne ei ambulanssit tai paloautot 'uskaltaisi' mennä.

      Vuosikymmenien mittaan olen asunut täällä lukuisilla suurkaupunkialueilla (Boston mukaan luettuna), Euroopassakin olen asunut useammalla pääkaupunkialueella ja vierailen siellä säännöllisesti ja oloni on ehdottomasti turvallisin USA:ssa, missä en ole ikinä kokenut mitään uhkavaa. Minua huolestuttaa teini-ikäisten lasteni liikkuminen, varsinkin illalla, Euroopassa ja Suomessa paljon enemmän kuin missä tahansa USA:ssa.

      'Hyväuskoiset eurooppalaiset juntit' eivät paljon erotu täkäläisessä katukuvassa, mikä on niin värikästä ja monikielistä, että siinä ei pariin suomalaiseen kiinnitetä huomiota. Sitä vastoin ulkomaalainen erottuu paljon enemmän eurooppalaisessa maisemassa ja saattaa joutua huomion kohteeksi.

      Huonoja alueita on kaikissa maailman kaupungeissa ja niitä on tavallisen ihmisen helppo välttää. Boston on erittäin hieno kaupunki ja tyttärellesi on mahtava kokemus, jos pääsee siellä käymään. Lähde itse mukaan, niin saat purettua enakkoluulojasi.

    • matkaan käy

      Oletko käynyt New Yorkissa, Chicagossa ja Los Angelesissa ja kokenut olosin niissä turvattomaksi, vai onko mielikuvasi silmiinpistävästä rikollisuudesta kotoisin televisiosarjoista ja elokuvista?

      Toki näissä suurkaupungeissa on laajojakin alueita, joissa on paljon rikollisuutta ja väkivaltaa, mutta kaikissa noissa kaupungeissa sekä Bostonissa käyneenä en ole nähnyt kaupunkien keskustoissa ja keskiluokan ja työväen asuinalueilla "silmiinpistävää rikollisuutta". Samanlaista varovaisuutta tulee noudattaa kuin missä tahansa suurkaupungeissa (jopa "suurkaupunki" Helsingissä) likenteen, taskuvarkaiden, huijareiden yms. suhteen.

      Boston on Itärannikon vanhoja "kulttuurikaupunkeja", jonka viereisessä kaupungissa Cambridgessä on yksi maailman kuuluisimpia yliopistoja. Jos tyttäresi saa oleskeluluvan ja saa työ- tai opiskelupaikan, uskon, että hän tulee viihtymään Bostonin alueella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      270
      4683
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2857
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      29
      2841
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1419
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe