ns. tavallisella tavalla asia ei edennyt syyteharkintaa,vaan tuli ilmoitus syyttämättä jättämisestä. kun asia on nytten tälleen jo "ratkaistu" niin onko mitään mieltä lähteä itse nostamaan syytettä samasta asiasta?Papereissa sanottiin,että noin voi tehdä. Maksanko kaikki viulut ja saako oikeusapua kunnalliselta puolelta?ja millä todennäkösyydellä juttuun tulis sitä kautta eri ratkaisu,kun se on nyt jo tavallista tietä hylätty?ja jos nyt päätän näin tehdä niin miten toimin,marssin minne?
Onnistumisprossa?
uhtispöhtis
6237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Syyttäjän ratkaisu kertoo, että joko juttusi on niin vähäpätöinen, ettei siihen kannata verovaroja tuhlata, tai näyttö ei riitä.
Kunnallinen oikeusapu koskee vain vähävaraisia, joten jos sinulta tuohta löytyy, niin eivät maksa oikeudenkäyntikulujasi, ja muutenkin harkitsevat taas niitten verovarojen riittävyyttä juttuusi.
No, jos sinulta taitoa riittää, niin ei muuta kuin haastehakemusta laatimaan ja se käräjäoikeuteen. Hävitessä maksat tietysti kaiken. Lakimiehet muuten rahaa vastaan hoitavat tällaisia juttuja, jos itse et osaa.
Se hylättiin,ku ei löytyny näyttöä.eli koska ei tähänkää asti löytyny näyttöä niin tuskin juttu muuttuisi uudellakaan kierroksella?tehtäiskö enää mitää uusia asiaan liittyviä tukimuksia vai onko tietopohjana tää jo kertaalleen käsitelty ja tutkittu juttu?
Joo, sinulla ei ole selvästikään nämä asiat hanskassa. Jokaisella rikoksella on vanhenemisaikansa. Jos kaivat uutta näyttöä esiin, ennen kuin rikos on vanhentunut, niin ilmoitus tietysti otetaan uudelleen tutkittavaksi. Onhan niitä Bodomin murhiakin tutkittu jo vaikka kuinka monta kertaa, koska ne rikokset eivät vanhene.
Ei tosiaan oo homma hanskassa.Ihan riita-asiasta kyse,kunnianloukkauksesta ja sellaisesta.Mutta kun tuossa päätöksessä mikä on siis jo setvitty ihan poliisi-kuulustelut-syyteharkinta-päätös syyttämättä jättämisesta oli maininta että asianomistaja voi nostaa syytteen edelleen jne.Niin sitä mietin että kannattaako,onko näillä lähtökohdilla täysin turhaa ja onko lopputulos sama kun tähänkin asti.
Häh, ei tällaista asiaa etukäteen kukaan tiedä, kun kaikki jutut ovat erilaisia.
Käräjöiti on ihan kuin lätkämatsi. Etukäteen tulosta ei tiedä, ennen ottelun alkua molemmat luulevat voittavansa, mutta toisen on kuitenkin tultava hävinneenä pois.
kävi mielessä jos jollain olis kokemusta tai tietoa miten tällaises kannattaa tehdä.Moni sanoo, ettei ole järkeä ja tuskin näyttöä löytyy uudellakaan penkomisella ja osa ei osaa sanoa mitään.No oottelen vielä jos joku vaikka se petu,eksyis keskusteluun.