Eilen olin sanonut pojalle,että tuun töistä vasta myöhään illalla,mutta tuli poikkeus ja pääsinkin jo viiden aikoihin. Menin normaalisti kotiin,ja kun avasin olkkarin oven (joka oli kiinni ensimmäistä kertaa) niin poikani ja hänen tyttöystävä rakastelivat sohvalla. Poikani on vasta 14-vuotias (kohta 15-vuotias) eikä olla puhuttu nyt ollenkaan kiusallisen jutun takia. Aamusin poika ei suostu tulla edes keittiöön vaan vie edellisenä iltana ruuat huoneeseen. Eikä ole tyttöä sen koommin ainakaan meijän nurkilla näkynyt,eikä poikaa sen koommin. Mieleni tekisi puhua pojalleni vähän seksistä ja seurustelusta,mutta miten saada hänet istumaan hetkeksi alas,ilman nolostumisia ja vihaa?? Olihan tämä juttu minunkin kannalta aika kiusallinen. En välitä yhtään iästä,sillä itselläni neitsyys meni seitsemännellä,mutta haluan vain puhua asiat selviksi. Kiitos jos vaivaudutte! =)
Poika ja tyttökaveri
äiti
82137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
jollain lappusella.Tunge se ovenraosta tai teippaa huoneen oveen.Kerro siinä pääpiirteittän että et ole vihainen jne. ja sano että olet valmis puhumaan asiasta kun hän haluaa,tai onko pojalla sähköpostiosoite?Tekstiviestiin voi olla vaikea mahduttaa asiat mutta hätätilanteessa käy sekin....
Kerrot että tämä tapaus sattui eilen eli ilmeisesti 30.3. ja olet kirjoittanut viestin 31.3 klo 19.18
Kuitenkin mainitset että aamusin poika ei tule keittiöön vaan vie edellisenä iltana ruuat huoneeseen. Eikä tyttöä ole teillä näkynyt.
Miksi puhut monikossa? Jos tämä juttu tapahtui edellisenä iltana, niin eihän sen jälkeen ole ollut kuin yksi aamu, jolloin poika ei ole tullut keittiöön ja kuitenkin puhut aamuista.
puhuttava sinun pojalle on. koska yleinen mielipide tuntuu olevan, että kaikki on luvallista murrosikäiselle, niin älä sitten tuomitse vaan kysy vaikka tarviiko rahaa kondomeihin. ja jatka sitten rauhallisesti muustakin jos tarpeelliselta tuntuu
josko hän huomasi miten tärkeää on tehdä kuten lupaa.
Ymmärrän että tilanne saattaa painaa sua aika lailla, mutta mene juttelemaan pojallesi, että tapahtunut mikä tapahtunut, mutta tästä eteenpäin on sitten.. jne. Sanoisin itse, että en ole vihainen ja elämä jatkuu tapahtuneesta huolimatta, mutta säännöt ja elämän ohjeet on nyt puhuttava selväksi. Tsemppiä!
Nolo tilanne, jonka voisi välttää. Jos aina avoinna ollut ovi on kiinni niin tulisiko mieleen koputtaa?
Mielestäni voisit vain painottaa pojalle, ettet olisi saanut rynnätä sisään keskenkaiken ja olet todella, todella pahoillasi tapahtuneesta. Seksistä ja seurustelusta ei kannata luennoida, mutta aamupalan voisit tehdä pojalle ja pyytää syömään se keittiöön.
edellinen oli mielestäni todellakin paras neuvo!! EI SAARNAAMISIA, siitä poikasi nolostuu vain lisää! käyttäydy vaan ihan luonnollisesti, taidatte olla kumpikin yhtä noloina!
Mitäs menet ilmoittelemaan vääriä kotiintuloaikoja! Tottakait ne nuoret hyppää heti punkaamaan kun vaan on vähänkin saumaa ja muisteles mitä itse tuossa iässä puuhailit!
Sano pojalle vaan että antaa rampan kalkattaa jatkossakin ;=)