luoksetuleminen

Koirani, siis sekarotuinen jossa on S.pystykorvaa ja lapinporokoiraa ei tottele luoksetuloa . Ja nyt sanonkin jo heti että tähän ei tarvitse kirjoittaa mtn että "koirassa on niin paljon riistaviettiä että kouluttaminen on mahdotonta" yms . Sillä minä tiedän että jokainen koira kykenee perustottelevaisuuteen .
3350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Meillä Suomepystykorvalle on opetettu/yritetty opettaa tuota luokse tuloa. Ja todella hyvin tottelee kun on sillä tuulella:) (öhöm) Että koira on jo kohta 10v ja on totellut muuten todella hyvin paitsi kerran kun hävisi 5 päviäksi sen jälkeen on ruennut karkailemaan, vaikka olisi luullut että olisi edes vähän säikähtänyt moista. mutta jotekin tuntuu että koira sai vain vapauden maun suuhun ja enää ei luokse tulo kiinnosta.

Mutta tosiaan olen tehnyt tuon meidän pystärin kanssa sillä tavalla: kun tahdon pitää sitä mahdollisimman paljon irti, yritän kiinnittää koiran huomiota melkein koko ajan itsessäni meillä toimii pallo. Kannattaa kokeilla kaikkea esim. herkkupaloja otat koiran irti touhuilet sen kanssa istu, maahan ymms.
Meillä ainakin toimii jos lenkillä irti ollessa pystäri meinaa karata huudat, vislaat pidät mitä ihmeellisempiä ääniä kuhan saat huomion itseesi ja sitten kun koira katsoo lähdet juokdemaan "karkuun" samalla kutsuen. sitten kehut kovasti. Helpoin homma on jos koira on leikkisä ja innoissaan yhteisistä tekemisistä. Koska meilläkin toinen koira Suomenajokoiar ei kyllä irtipäästessään kuuntele yhtään mitään huuteluja tms.

Sitten tuo että touhuaa irti olessa meillä ainakin pystäri on kovasti tykännyt hyppiä esteitä ja mennä erinäköisistä putkista, renkaista kunhan makupala tulee tarpeeksi usein:D. Koira on ihan innoissaan kaikesta tuommoisesta ja niin kauan kun koiraa kiinnostaa tuo kannattaa harjoitella.

Äänestä

Ja mitäs tähän sun mielestä pitäis sit sanoa? Taputtaa päätä ja sääliä?

Äänestä

Meillä on jämtti, joka yksinkertaisesti on vain niin itsepäinen, ettei aina viitsi totella luoksetulo-käskyä, vaikka sen aivan hyvin ymmärtää. Yritä tehdä itsestäsi mahdollisimman mielenkiintoinen. Kilju, huido tai mene maahan makaamaan. Meillä toimii yleensä, vaikka noloa toisinaan onkin. Mutta niinhän sitä sanotaan, että koirankoulutus on kohdillaan kun valkotakkiset ovat tulossa hakemaan..
Jos ongelma on siinä, ettei koira ymmärrä käskyä niin ei kun vain opettamaan. Heti kun koira lähtee tulemaan sinua kohti, sanot käskyn ja kun se on luonasi, annat palkkion. Tai sitten avuksi voi ottaa esimerkiksi pillin. Ensin opetat koiralle, että pillistä kuuluva ääni merkitsee palkkiota. Puhallat, annat herkun, puhallat, annat herkun... Jatkossa koiran pitäisi tulla luoksesi kuullessaan pillin äänen, koska tietää sen merkitsevän palkkiota.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


klääpädiglöö kirjoitti:

Koirani, siis sekarotuinen jossa on S.pystykorvaa ja lapinporokoiraa ei tottele luoksetuloa . Ja nyt sanonkin jo heti että tähän ei tarvitse kirjoittaa mtn että "koirassa on niin paljon riistaviettiä että kouluttaminen on mahdotonta" yms . Sillä minä tiedän että jokainen koira kykenee perustottelevaisuuteen .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu