Nyt on aika leikkauttaa uroskisumme. Mikä olisi hyvä ja edullinen paikka Helsingissä leikkauttaa karvaturri? Onko kokemuksia Hämeentien Pieneläinklinikalta? Hinnat?
voiko kissan leikata kesken kiiman? Olen kuullut siitä sekalaisia mielipiteitä.
Miten nopeasti kisu toipuu leikkauksesta?
Kiitos:)
voiko kissan leikata kesken kiiman? Olen kuullut siitä sekalaisia mielipiteitä.
Miten nopeasti kisu toipuu leikkauksesta?
Kiitos:)
Vastaukset 8
Vanhimmat
mun poika kisu kastroitiin(leikattiin) syksyllä. ei siinä sen ihmeempää ollu, ku et siinä meni semmonen pari tuntii ku se nukutusaineen vaikutus lähti ja sit se jo alko hoipertelee ku mikäki känniläinen...=) kyllä siinä se yö meni kunnes se oli jo täysin "normaali" siinä menee joka kissalla oma aikansa, ja meidän leevillä meni tälläisesti. eläin lääkäriltä saat liätietoja aivan varmasti. minä sain jopa olla avustamassa eläinlääkäriä joka leikkasi oman leevikissani.:) niin ja muuten. "nukutus aineen aikana" kissa ei pysty pidättelemään pissa tai kakka hätäänsä joten se voi pissata unissaan tai jopa kakata. kannattaa laittaa jokin vanha matto tai viltti kissan makuupaikan alle.
Helsingin hintaluokkia en ikävä kyllä tiedä mutta täällä toisessa suurkaupungissa tyttökisumme leikkaus ja rokotus maksoivat n.100€.
Vielä siitä että uroskissoilla ei ole kiimaa eli leikata voi koska hyvänsä.
Otin juuri selvää Helsingin eläinlääkärien hinnoista. Hämeentie taisi olla kallein.Edullisin on Hesyn eläinlääkäri.
Poikakisun leikkaus on helppo toimenpide kisulle. Kun nukutuksesta selviää, on jo ihan kunnossa sen jälkeen.
kunnalliset ell:t on huokeampia, mutta soittele toki eri lääkäreille, sillähän se selviää. meillä kissan toipumiseen meni noin neljä päivää. ilta leikkauksen jälkeen oli hoipertelua ja oksentelua (saattaa myös pissiä leikkauksen jälkeen ympäriinsä). seuraavana päivänä alkoi jo syödä pikku annoksia ja joi.. yleensä ell:t ei suosittele leikkausta kiimaan aikana, koska verta vuotaa enemmän.
HauMau on ainakin hitusen halvempi kuin Vetek. Hämeentien pieneläinklinikalla on aika paljon opiskelijoita harjoittelemassa,onko se sitten hyvä vai huono..En kyllä varmaan aio enää viedä kissaamme pieneläinklinikalle.Ei ole kovin viihtyisä paikka.
Meidän kisu toipui yhdessä illassa.Nopea toimenpide.HauMau on ihan kiva paikka,mutta kovin pieni.Ja pätevät eläinlääkärit.
Hesy on lähellä meitä ja ajan sai jo ensi viikolle, hinta oli 51e. Hämeentiellä ajat menisivät monen viikon päästä ja hinta oli 58e.
Kiitos teille vastauksista. Vaan kumpaa uskon, toinen sanoo ettei saa leikata kiiman aikana ja toinen sanoo ettei sen ole niin väliä?
Sinullahan oli poikakisu, joten ei huolta kiimasta joka tulee vain tyttökissoille.Poikakisujen vaistotttua sen ne alkaa mouruta, kaska haluaa tytön lähelle.
Joten pojan voi leikata milloin vain. Onnea.
Hei!
Soittelin Helsigissä seitsemälle eri eläilääkärille ja edullisin oli Itä-Helsingin Eläinlääkäriasema Puotilassa. Leikkaus ja rokote(rutto, flunssa ym.) yht n.72 e. Kissa oli Klinikalla reilut pari tuntia. Ilta meni kotona toipuessa. Seuraava päivä oli aivan normaali ja touhukas.
Tyttökissan leikkaus on kalliimpi.
Hyvää kevättä!
t:Eija