Abloy Profile -ura-avaimen teettäminen

Bigmouth

Eli olen kadottanut asuntooni avaimeni (kyllä, kotona ollaan mutta avaimia ei vain löydy mistään!) Äidilläni on olemassa vara-avain, mutta pystyykö näitä teettämään "tosta noin vain"? Jos pystyy niin missä (suutarillakokö?) ja mitäköhän tulee maksamaan?

4

4431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tai sitten ei

      Tuossa tekstiä erään lukkoliikkeen sivuilta:

      "ABLOY PROFILE -moniura-avaimia on useita eri malleja. PROFILE on käytössä ennen vuotta 1996 valmistuneissa kiinteistöissä. Abloy- valtuutetut Lukkoliikkeet toimittavat lisäavaimia avainkorttiin tai vastuuhenkilön allekirjoitukseen perustuvalla avaintilauksella. PROFILE-avaimesta voi olla mahdollista teettää lisäavaimia malliavaimen mukaan. Avaimen käytössä on oltava huolellinen."

      Lisäkustannuksena voi olla se, että kiinteistön omistaja mahdollisesti vaatii lukon/lukkojen uudelleen sarjoituksen.

    • erikoisavain...

      noin vain. Joutuu isännöitsijä tilaamaan muistaaksen Lahdesta. Tilasin juuri itse ja maksoi 25 euroa.

    • teettämään

      Pystyy teettämään suutarilla uusia avaimia mallista.

      Ja kaikki nuo jutut joissa pelotellaan kustannuksista koko kiinteistön lukkojen vaihtamistesta ovat ihan pelkkää paskaa. Koskaan ei joudu maksamaan muuta kuin hukkaamansa avaimen.

      • avaimet...

        tullut sen verran montaa eri versioota. Jotkut voidaan teettää missä vain mutta mutta meidän 7 vuotta vanhan talonyhtiön avaimet (lienee sitten mikä versio) ei onnistunut saamaan suutarilta vaan jouduin ilamaan isännöitsijältä hintaan 25 euroa. Lukon vaihtamiskustannuksista en ole koskaan kuullut joten lienee turhaa pelottelua. Joskus joku naapuri on halunnut itse vaihdattaa turvallisuuden takia. Vanhempieni talonyhtiössä paljon pieniä asuntoja josta usein vaihtuu omistaja tai vuokralainen on talonyhtiö vaihdattanut tai sarjoittanut kaikki lukot uusiksi 12-15 vuoden välein. Nämä kulut lisätty sitten yhtiövastikkeeseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      23
      5903
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      60
      2027
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      27
      1499
    4. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1267
    5. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      74
      1135
    6. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      69
      1128
    7. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      53
      1107
    8. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      51
      1072
    9. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      144
      1067
    10. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      58
      995
    Aihe