Hei,
Olemme menossa Mauritiukselle maaliskuun lopulla. Hotellimme on Le Victoria, joka sijaitsee saaren pohjoisosassa lähellä Grand Baieta. Onko kenelläkään tietoa mitä taksi maksaa lentokentältä saaren pohjoisosiin? Luin muita artikkeleita ja moni kertoi, että oli vuokrannut taksin noin 50€ koko päiväksi, joten maksettavan summan pitäisi olla ainakin selvästi pienempi. Kummassa on Grand Baiessa tai pääkaupungissa paremmat ostosmahdollisuudet?
Mauritiuksen taksit
2
1305
Vastaukset
- Lighthill
Terve. Taksien hinnat on sovittavissa taksikuskien kanssa henkilökohtaisesti. Itse ajoimme taksilla Grand Baiesta lentokentälle, mutta en kyllä muista yhtään mitä maksoi, sori. Ei se kyllä 50 euroa maksa. Edukkaasti pääsee kun pyytää tarjouksen taksijonosta vaikka kolmelta eri kuskilta. About tunnin reissu taisi olla.
Kyllä pääkaupungissa on ostosmahdollisuudet parhaat, mutta ei tuolle saarelle kannata ostoksille lähteä! Paljon tilpehööripuoteja ja merkkiliikkeet todella kalliita.
Taksikuskeilla on lisäksi sopimuksia syrjäisten ostoskeskuksien kanssa ja he saavat rahaa siitä yrittäjiltä, että ehdottavat turisteille pysähtymistä "suosittelemissaan kivoissa paikoissa". Nuo paikat ovat usein keskellä ei mitään ja hinnat ovat aivan naurettavia. Merkkivaatteiden hinnat ovat niin kovia että varmasti halvemmalla saa Suomesta - ja aina merkkitavaroiden merkkikään ei tunnu olevan taattu. En suosittele shoppailemaan lähtemistä ja taksikuskeille kannattaa aina sanoe selvästi "ei" kun tarjoavat ylimääräisiä pysähdyksiä, jos siis ei oikeasti kiinnosta.- Kari am again..
Täytyy huomioida, että päiväreissulla tulee usein saman verran kilometrejä, kuin Airp->Grand Bai.. Suomeksi; maksaa ehkä noin saman 50€.. Hehän ei odottamisesta laskuta päiväretkellä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1122546- 842221
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai631732- 561727
- 1641651
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1581526Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461516- 1181280
Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261216Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket271207