Pitäisikö siihen ensin rapsuttaa irtonaiset pois ja laittaa jokin tartunta. Mikä tartunta olisi joku primeri?
Kylpyhuoneen yksi seinä on hormia. Nyt kun purin lastulevyt yms pois alta löytyi piippu / muuri. Aika paljon pinta lohkeillut joten pitäisi varmaan rapata ensin ja sitten vasta muurata tai koolata uusi kylppäin seinä.
Vanhan hormin rappaus
5
13994
Vastaukset
- rapattu on
Vastaava homma tehty jokunen vuosi sitten, joten jotain voin minäkin asiasta sanoa.
Irroita kaikki helposti irtoava seinästä, myös kopisevat kohdat, vaikka halkeamia ei näkyisikään. Jos vanha laasti on kovin murenevaa ja purumaista, kuten minulla oli, kannattaa kaikki saumat käydä läpi. Poistetaan kolmannes sauman syvyydestä ja täytetään laastilla.
Kynsiksi ennen varsinaista rappausta kannattaa heittää tai sivellä löysäksi sekoitettua saneerauslaattalaastia. Anna kuivua ja sitten vain rappaushommiin! Tällä tavalla pysyy vanhassakin hormissa ilman rappausverkkoa hyvin.
On muuten melkoisen vaikeaa aluksi saada rappaus pysymään, jos koskaan aikaisemmin ei ole rapannut! Kunnon kynsien merkitystä ei voi väheksyä, kun huomaa suurella työllä tehdyn rappauksen olevan muutaman päivän kuluttua enemmän tai vähemmän pilalla...- Kale32...
Et siis laittanut primeria ollenkaa. Olisiko se parantanut tartuntaa? Ymmärsin niin että juuri huokoisessa pölyävässä pinnassa primeri olisi hyvä. Tuo kynsi juttu oli hyvä vinkki.
Kiitos - 40v.muurannut
Kale32... kirjoitti:
Et siis laittanut primeria ollenkaa. Olisiko se parantanut tartuntaa? Ymmärsin niin että juuri huokoisessa pölyävässä pinnassa primeri olisi hyvä. Tuo kynsi juttu oli hyvä vinkki.
Kiitoskyllä riittää että poistat kaiken irtoavan. ei saumoja tarvitse raapia auki, vain harjaat sauman suuntaan, KUIVANA. Tartuntakynnet on hyvä tehdä. jos saat kasteltua kosteaksi, kynsiksi käy sementti-hiekka velli. vaikka harjalla sivellen, sitten pidät kosteana useamman tunnin ajan että sementti kovettuu, jos kuivuu nopeasti irtoaa pohjasta. jos jää korkeita piikkejä vedä pintaa kevyesti latalla. samalla näet onko kiinnitys onnistunut. taas kostutat ennen rappausta. varo kastelemasta liikaa. vanha muuraus imee eri paikoista eri lailla, vaan valmislaastit ovat helppoja työstää. sekoitat(vaivaat) vain kunnolla jonkin aikaa, tulee sitkeää. rohkeasti vaan, ihmiset sellaista tekee! jos pinta on kovin irtoavaa, on irtoavan betonin sitomisainetta joka rullataan pintaan.
- Kale32..
40v.muurannut kirjoitti:
kyllä riittää että poistat kaiken irtoavan. ei saumoja tarvitse raapia auki, vain harjaat sauman suuntaan, KUIVANA. Tartuntakynnet on hyvä tehdä. jos saat kasteltua kosteaksi, kynsiksi käy sementti-hiekka velli. vaikka harjalla sivellen, sitten pidät kosteana useamman tunnin ajan että sementti kovettuu, jos kuivuu nopeasti irtoaa pohjasta. jos jää korkeita piikkejä vedä pintaa kevyesti latalla. samalla näet onko kiinnitys onnistunut. taas kostutat ennen rappausta. varo kastelemasta liikaa. vanha muuraus imee eri paikoista eri lailla, vaan valmislaastit ovat helppoja työstää. sekoitat(vaivaat) vain kunnolla jonkin aikaa, tulee sitkeää. rohkeasti vaan, ihmiset sellaista tekee! jos pinta on kovin irtoavaa, on irtoavan betonin sitomisainetta joka rullataan pintaan.
Hyviä neuvoja oli,,;)
- 1muurari
Kale32.. kirjoitti:
Hyviä neuvoja oli,,;)
Kynsikuraa ja lyödään isolla kauhalla,(unohda ne saneerauslaastit :)
jos nyt punakiveen sisätiloissa tarvii mitään,tietty auttaa,jos kasvatella pitää.
Hyvä kun purit h:iin lastulevyt!
Et saa mitään koolailla piippuun,jollei ole kovat paksunnokset.
Rappaat hyvin linjaan koko matkalta,siinähän sinulla on kylpyhuoneen seinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495587Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042046Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1211667
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998