Linux on laiton

Linux rikkoo Microsoftin omistamia patentteja ja on näin ollen laiton:
http://www.itviikko.fi/jarjestelmat/2004/11/19/microsoft-varoitti-aasian-hallituksia-linuxista/20045625/7
12129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Montako oikeudenkäyntiä on tullu 6v aikana?

Äänestä

  • Pentti Nelonen kirjoitti:

    Yksi iso oikeudenkäynti on käynnissä kokoajan (SCO vs Linux-yhteisö) ja kesällä Microsoft haastoi TomTomin oikeuteen ja voittikin jopa sen.

    http://www.theregister.co.uk/2009/02/26/microsoft_sues_tomtom/

    Kerroppa miksei SCO ole vieläkään esittänyt todisteita väittämistään laittomasti kopioiduista koodeista ? Jos niitä oikeasti oli olemassa SCO voisi laittaa omistamastaan lähdekoodista pätkän rinnakkain Linuxin lähdekoodin kanssa ja osoittaa että "tuossa on selkeästi kopioitua koodia".

    Koska SCO ei vielä vuosienkaan jälkeen ole kyennyt esittämään yhtään todistetta niin vain täysi idiootti uskoo noihin väitteisiin.

    Tuo TomTom kiistan patentti on kiistanalainen, Suomessa sitä ei olisi edes myönnetty. Kannattaa tutustua patenttilainsäädäntöön erimaissa, Suomessa tuota ei olisi saanut patentoitua ja USAssakin se on kiistanalainen (ja saatetaan kumota kunhan USAn viranomaiset ehtivät selvittää olisiko sitä pitänyt alkuaan edes myöntää).

    Koitappas pena patentoida pyörä tai polttomoottori ja kerro onnistuitko, monessa mikkiksen "patentissa" on kyse vastaavasta tilanteesta jossa patenttiviranomaisella on käynyt lipsahdus asiantuntemattomuuden ja harhaanjohtamisen takia.

    Äänestä

"Linux rikkoo vähintään 228 patenttia, johtaja Steve Ballmer sanoi Microsoftin järjestämässä foorumissa Aasian johtajille Singaporessa ZDNet Newsin mukaan."

Jokos pallomeri on kyennyt yksilöimään noita rikottuja patentteja (pari kiistanalaista joille ei olisi alkuaankaan pitänyt edes myöntää patenttia on tiedossa mutta yli 228 ?), ilman faktaa tuo on vain tyhjää lässytystä. Tuon uutisen jälkeen pallomerellä on sentään ollut muutama vuosi aikaa kaivaa yhsilöidyt faktat noista väitetyistä rikkomuksista.

"Me takaamme tuotteemme, koska me valmistimme sen. "

Hmm.... Mitäs sielä Windowsin EULAssa taas sanotaankaan, ei kai se vaan ollut niin että Microsoft sanoutuu irti kaikesta vastuusta ? Eli mitä se Microsoft oikein loppujenlopuksi takaa ?

Äänestä

Nää trollit on tullu tänne sekoilemaan.

Äänestä
  • sekoilee ihan normaalisti. Ei sen kummempaa. On vissiin päässyt taas avohoitoon ja joutuu taas vähäksi aikaa suljetulle.

    Äänestä

Voisitko Pentti nyt yksilöidä ne loukatut patentit ja vaikka laittaa linkit Google patentteihin. Kun kerran tiedät kaiken.

Äänestä
  • Esimerkiksi FAT. Microsoft omistaa, Linux-yhteisö käyttää laittomasti ja myös TomTom käytti, kunnes Microsoft haastoi oikeuteen ja voitti.

    Äänestä

  • Pentti Nelonen kirjoitti:

    Esimerkiksi FAT. Microsoft omistaa, Linux-yhteisö käyttää laittomasti ja myös TomTom käytti, kunnes Microsoft haastoi oikeuteen ja voitti.

    Ai käyttää vai ? En ole löytänyt tuolle onnettomalle kyhäelmälle mitään käyttöä, etkö muka tiedä että Linux käyttää ext2, ext3, ReiserFS ja vastaavia tiedostojärjestelmiä ? Osalla saattaa olla myös FAT tuki siltävaralta että joskus pitää siirrellä tiedostoja joihinkin onnettomiin Windowsrakineisiin mutta itelläni ei tuohon ole tarvetta.

    Eikä tuo FAT patentti ole edes suomessa voimassa, jenkeissäkin sen pätevyys on kyseenalaistettu.

    Äänestä

  • Pentti Nelonen kirjoitti:

    Esimerkiksi FAT. Microsoft omistaa, Linux-yhteisö käyttää laittomasti ja myös TomTom käytti, kunnes Microsoft haastoi oikeuteen ja voitti.

    Eli montakos loukattua patenttia tuohon FATtiin sitten liittyy?

    Äänestä

Kysy rohkeasti apua ongelmiisi tietokoneen ja ohjelmien kanssa. Kokeneemmat käyttäjät jakavat mielellään neuvoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pentti nelonen kirjoitti:

Linux rikkoo Microsoftin omistamia patentteja ja on näin ollen laiton:
http://www.itviikko.fi/jarjestelmat/2004/11/19/microsoft-varoitti-aasian-hallituksia-linuxista/20045625/7

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu