Perintö piiloon?

Mitä teen?

Tilanne: Asun vaimon kanssa omakotitalossa ja olemme päättäneet erota 2v sitten ja jakaa talosta saatavan summan. Odotamme hinnan nousua ja sitten myyntiin ja ero voimaan. Muut rahat, autot ja omaisuus on jo jaettu ja kummallakin on omat tilit ja elämä (sikäli kun näin kolhoosissa voi elämää olla). Ei riitoja rahasta, toistaiseksi.
Ongelma: Olen just perinyt (yllätyksenä) tädiltäni kaksi kesämökkiä ja pelkään että vaimo haluaa osingoille. Ei vielä tiedä asiasta. Kuinka ja minne saan ne nopeasti piiloon siihen saakka kunnes talo on myyty ja ero virallinen?

6

785

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 22

      Omaisuus taidetaan jakaa tuon päivän mukaan. Muuten ei auta kuin toivoa ettei vaimo saa mistään tietään noista mökeistä ja saatte jaon tehtyä loppuun asti sovussa, muista tehdä jonkinlainen sopimus siitä että jako tehty ja kummallakaan ei ole vaateita toisen omaisuutta kohtaan. Vähän epärehellistähän tämä on, mutta jos sovussa homma menee niin saattaa onnistua.

      • Ei kannata

        Jos vaimolle selviää myöhemmin, että erossa on kätketty omaisuutta, vaimo voi halutessaan nostaa petossyytteen ja päästä käsiksi rahoihin.


    • ex mökki

      Myyt ne heti jos vaimo ei kerran tiedä ja sillai teet ettei jää mitään papereita näkyville ja rahat pyydät käteisenä joita et tietenkään vie pankkiin vaan johonkin varmaan jemmaan.Näin minä tekisin ja on tehtykin.

    • mk

      Ehdotat vaimollesi semmoista avioehtoa jossa rajataa mahdolliset perinnöt pois avio-oikeuden piiristä äläkä kerrö mitään perinnöistä ennen eroa tai kunnes olet saanut vaimosi allejirjoittamaan avioehdon ja rekistesteröinti maistraattiin. Jos on rahanahne niin voi yrittää vaatia niistä osuuksia kun olette vielä naimisissa. Olisitte laittaneet avioeron ensimmäisen halemuksen ennen vireille ja vasta sen jälkeen perintä omiin nimiin

      • Ei edelleenkään...

        Tavalla tai toisella jos kätkee omaisuuden, niin kyseessä on petos.


    • adsfg

      Oletteko jo hakenut avioeroa? Avio-oikeuden alaisen omaisuuden kertyminen päättyy ositusperusteen syntyhetkeen, ja se on avioeron vireilletulo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1582
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1062
    3. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      68
      985
    4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      385
      981
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      177
      924
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      94
      851
    7. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      64
      633
    8. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      622
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      170
      603
    10. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      598
    Aihe