Oudot vaatimukset.

Rkpoy

Ei mikään suuren suuri asia, enkä ole varma kuuluuko tämä aihe edes tänne.

Ilmoitin työnantajalleni avioituvani ja että sukunimeni tulee vaihtumaan avioitumisen myötä.
Palkanlaskija ilmoitti vaativansa vihkitodistuksen sekä todistuksen nimen muutoksesta nähtäväkseen sekä kopiotavaksi yrityksen arkistoihin. Minusta hiukan outo vaatimus, enkä ymmärrä mitä perustetta tuollaiseen vaatimukseen olisi, enhän työsuhteen alkeassakaan ole todistanut henkilöllisyyttäni millään tavalla, ilmoitin vain henkilötunnukseni sekä nimeni. Eikö samojen tietojen pitäisi riittää edelleen?

Eipä tuosta suurta vaivaa olisi, mutta minusta työnantajalla ei pitäisi olla mitään tarvetta kopioida tuollaisia henkilökohtaisia tietoja arkistoihinsa.

Onko tuollainen vaade perusteeton?

2

460

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei multa vaadittu

      Ei tartte näyttää vihkitodistusta, mutta itse kävisin näyttämässä uutta kelakorttia tai uusia henkkareita, jos kerran ihan vängällä haluavat faktaa.

      Henkkari ehkä parempi, mutta kela kortin saa nopeampaan - alle viikossa.

      En ole ennen tuolaisesta vaatimuksesta kuullut, mutta em tapa voisi olla hyvä vastaisku...

    • tosi outoa

      Outo on tosiaan vaatimus minunkin mielestäni. Kannattaisi melkein pyytää perusteet moiselle, ja kirjallisessa muodossa, jos vaativat tosiaan jotain kopioitavaksi ja arkistoitavaksi. Kuten eka vastaaja sanoi, jos ovat noin tarkkoja, niin voit vilauttaa heille vaikka uutta ajokorttia tai muuta kuvallista henkkariasi.

      En nyt muista, mitä omassa vihkitodistuksessa lukee enkä viitsi tarkistaa, mutta jos siinä on mainittuna henkilötunnus, niin silloinhan siinä on myös tulevan puolisosi henkilötunnus. Ja jos tarkkoja ollaan, niin sen kopioiminen ja arkistoiminen ei kuulu millään tavalla sinun työnantajasi oikeuksiin.

      Ihan vain uteliaisuudesta soittaisin itse oman ammattiliiton lakineuvontaan ja kysyisin varmennusta, mihin kaikkeen työnantajalla tällaisessa tapauksessa on oikeus ja millä perustein. Ainakin saisit sieltä varmempaa tietoa kuin nettipalstalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      127
      1279
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      80
      1164
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      641
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      588
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      21
      566
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      523
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      495
    8. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      115
      479
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      462
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      17
      460
    Aihe