USB-kovalevy

Onko olemassa kovalevyä, johon voisi laittaa tavaraa (kuvia) ilman tietokonetta? Siis suoraan esim. kamerasta. Kuvailen paljon, enkä jaksaisi ostaa lisää muistikortteja, kun on ulkoiselle kovalevyllekin tarvetta.
Merkkejä/valmistajia??
41027
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Osta käytetty kone jostain keltaisesta pörssistä tai Huuto.netistä. USB kortteja PCI väylään saa, jos ei ole valmiina. Koneetkaan ei maksa paljoo, alle 100 euroo ja toimii tuohon tarkoitukseen mainiosti.

Äänestä

Ovat juuri tuohon kertomaasi tarkoitukseen tehtyjä.
Merkeistä ja hinnoista en puhu mitään kun en varmuudella tiedä.

Mutta olemassa on ja aika hiljattain oli Mikro Bitti lehdessä artikkeli laitteesta.

Kovin halpoja nuo eivät olleet ja olisiko ollut jotain 400€.

Voi olla että muistan tuon hinnankin väärin.

Mutta jos kiinnostaa ja on mahdollisuus tutustua noihin lehtiin niin sieltä löytyy.

Äänestä
  • En usko että onnistuu, olen melko varma asiasta. Johtuu siitä, että tarvitaan jonkinlainen käyttöjärjestelmä joka antaa komentoja kovalevylle tehdä jotain.

    Periaatteessa jossain kamerassa minusta voisi hyvin olla tällainen mahdollisuus, mutta se olisi niin pirun kätevä, että varmaan moinen systeemi ilmestyy vain kalliisiin ammattikameroihin.

    Laite missä olisi potentiaalia tuon kaltaiseen operaatioon voisi olla Applen iPod, koska siinä on kuitenkin oikea fyysinen kovalevy ja käyttöjärjestelmä valmiina, sekä USB 2 / Firewireliitäntä. Eli periaatteessa tuohon laitteeseen ei tarvittaisi kuin sopiva ohjelma sisään ja mun käsityksen mukaan pitäisi onnistua. Kannattaa Googlettaa mutta luulen ettei vielä moista ole. Pistän kumminkin muutaman euron vetoa, että moinen joskus vielä iPodiin tulee. Se kun olisi niin omiaan moiseen hommaan ja mitään fyysistä estettä ei mun mielestä siihen ole. ja olisi nimen omaan normaalidigikamerakäyttäjän unelmavehje :)

    Äänestä

Monitoiminen minisiilo.

Jos käytössäsi on Compact Flash muistikortti kuten mielestäni (oikeissa) kameroissa on niin olisi tällainenkin vaihtoehto.

Arcos Gmini 220

Laitteessa toimii myös mp3:oset toimii sanelukoneena ja mahtuu tuhoton määrä digikuvia johtuen laitteen 20 gigatavun kapasiteetista.

Ja tämä liitetään tietokoneeseen USB kaapelilla joka on uudempi 2.0 versio tietenkin käy myös vanhempaan 1.1 versioon mutta on tietenkin hitaampi.

Laitteeseen saa myös langallisen kauko ohjaimen jossa on myös radio.

Laitteessa on akut ja kestoksi luvataan kahdeksan tuntia.
Varmasti on kuitenkin niin että varmistuaksesi että pystyt todella varastoimaan muistikortin sisällön laitteele niin kannattaisi olla käyttämättä noita oheispalveluja.
Ainakin jos liikutaan alueella jossa latausmahdollisuutta ei ole.
Mulloin toimii varmasti esim.mainiona mp3 soittimena hyvän tallennuskapasiteettinsa johdosta.

Tämä laite on varmasti tällähetkellä sarjassaan paras ja taatusti parempi kuin se mistä puhuin ensmmäiseksi.

Laitteen hinta on n.400€ ja lisävarusteena myytävä kauko-ohjain 55€

Laite tuntuu tietenkin kalliilta mutta jos otetaan huomioon laitten mahtava tallennuskapasiteetti ja muut ominaisuudet sekä laitteen uutuus niin hinta on ymmärrettävissä.

Itse aion muuten kyseisen laitteen hankkia.

Laitteen edustaja on Deal Comp Oy

(09) 4788 7777

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuvaaja kirjoitti:

Onko olemassa kovalevyä, johon voisi laittaa tavaraa (kuvia) ilman tietokonetta? Siis suoraan esim. kamerasta. Kuvailen paljon, enkä jaksaisi ostaa lisää muistikortteja, kun on ulkoiselle kovalevyllekin tarvetta.
Merkkejä/valmistajia??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu