masseur varmaan tietää näistä laatoista.Miksi nunnalaakson tie on murtunut.Onko Madeira ja Asorit lähellä näitä liitoskohtia.
mannerlaatat
6
3214
Vastaukset
Kulunut talvi on ollut niin Madeiralla, Azoreilla kuin Manner-Portugalissakin keskimääräistä sateisempi ja tuulisempi. Maa ei ole lähimenneisyydessä järissyt millään edellä mainituista alueista niin että järistyksistä olisi ollut mitään seuraamuksia.
Voimakkaat sateet aiheuttavat helposti vahinkoja teille ja muulle infrastruktuurille erittäin vaihtelevassa maastossa kuten Madeiralla.
Azoreilla Euroopan, Afrikan ja Amerikan mannerlaatat kohtaavat.- kohta siellä
- tietä?
Jos tarkoitit sitä vanhaa tietä, joka ei mene pitkän tunnelin kautta, niin se on ollut suljettuna jo parisen vuotta (puomit uuden tien tunnelin alapään tietämillä ja Pico do Serradon näköalapaikan risteyksessä).
Sateella tuolla tuppaa tulemaan irtotavaraa ja lohkareita tielle, koska kallioperä on suhkkoht haurasta.
Itselle on tullut vastaan kiven järkäle ja pienempää tavaraa enempi pitkin tietä. Uutinen lienee peräisin viime vuoden lopulta (29.12.2009). Kyseessä on Fajã Escuraan, Cumealiin, Fajã dos Cardosiin ja Pico Furãohin kulkeva ainoa tie, jonka päällysteeseen Nunnalaakson keskustan ja Cumealin välillä (toisen tunnelin jälkeen) syntyi runsaiden sateiden vuoksi isoja, osittain yli 40 cm:n levyisiä repeämiä noin 100 metrin matkalla. Mainittu ongelma kyseisellä tiellä ei ole uusi, sillä repeämiä oli korjattu jo aikaisemmin viime vuonna. Samalla tien suojavallia oli vahvistettu. Syynä ongelman syntymiseen oli paitsi runsas sade maaperän epävakaisuus. Tietä ei ilmeisesti suljettu, koska se oli ainoa yllämainittuihin kyliin johtava väylä. Alla linkki Jornal da Madeira lehden artikkeliin aiheesta. Jutussa on havainnollinen kuva:
http://www.jornaldamadeira.pt/not2008.php?Seccao=2&id=141618&sdata=2009-12-31
Madeira sijaitsee Afrikan mannerlaatalla. Alueella rekisteröidään voimakkuudeltaan heikkoja maanjäristyksiä. Saariryhmän geologisesta historiasta kerrotaan ilmeisen asiantuntevasti seuraavassa portugalinkelisessä blogissa: http://madeira-gentes-lugares.blogspot.com/2007/04/madeira-e-selvagens-enquadramento.html
Wikipedian suomenkielinen tarina mannerlaatoista on tynkä. Aiheesta kiinnostuneita kehotan lukemaan englanninkielisen version: http://en.wikipedia.org/wiki/Tectonic_plate- Danny99
The Great Lisbon EarthQuake
Danny99 kirjoitti:
The Great Lisbon EarthQuake
Madeiran saariryhmä sijaitsee noin 860 km:n päässä Lissabonista ja 580 km:n etäisyydellä Afrikan mantereesta.
Wikipedian mukaan “A sismicidade não tem grande importância no Arquipélago da Madeira.” Eli seismisyydellä ei ole suurta merkitystä Madeiralla, http://pt.wikipedia.org/wiki/Sismo. Alueella rekisteröidään kuitenkin heikkoja järistyksiä silloin tällöin. Tästä linkistä voi tarkastella viimeisen kuukauden aikana Portugalissa ja lähialueilla rekisteröityjä järistyksiä: http://www.meteo.pt/pt/sismologia/actividade.
Voimakkain viimeaikainen järistys, voimakkuudeltaan 6 Richterin asteikolla, sattui 17.12.2009. Sen keskus sijaitsi noin 100 km Sagresista lounaaseen. Järistys ei aiheuttanut vahinkoja.
Kun Portugali sijaitsee Euraasian laatan reunalla lähellä Afrikan laattaa, niin Richterin asteikolla yli 6 voimakkuusasteen maanjäristykset ovat mahdollisia. Maanjäristysriskin luonteeseen kuuluu suhteellisen pieni frekvenssi mutta erittäin suuri tuhoisuus. Vaikka vuoden 1755 maanjäristys yleisesti tunnetaan nimellä Lissabonin maanjäristys, järistys aiheutti laajoja tuhoja monin paikoin Iberian niemimaan eteläosissa ja Pohjois-Afrikassa.
Yllä oleva linkit vievät portugalinkielisille sivuille. Lukija voi luonnollisesti vaihtaa kieltää. Anti muilla kielillä ei kuitenkaan ole identtinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial151720Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1401702Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2921319Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221098Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101086- 130972
- 285965
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3915- 10905
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49888