Eikö netti herjauksessa pidä olla jotenkin henkilö esillä? Eihän anonyymisti kirjoitettu teksti,jos siinä ei puhuta nimistä,kaupungeista tms. mistä henkilön tunnistaa,ni voida nostaa syytettä,paitsi jos se on rikoksen täyttävä muuten(esim. lapsipornoa). Voihan muuten olla ihan skeida kirjoitus,eikö?
Aattelin vaa,ettenhän mie syyllistyny mihinkään rikokseen,ku kirjotan anonyymisti ja ilman tuntomerkkejä ja joku luulee että hänestä puhutaan..
Aattelin vaa,ettenhän mie syyllistyny mihinkään rikokseen,ku kirjotan anonyymisti ja ilman tuntomerkkejä ja joku luulee että hänestä puhutaan..
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mielestäni voi nostaa syytteen. Viestien lähettäjät tiukanpaikan tullen poliisi saa selville.Siis jos syyte nostetaan.Varmaan kannattaa olla tarkka mitä kirjoittelee tänne.
Jos haluaa kunnianloukkaus syytteen menevän syyttäjältä läpi,
herjauksessa täytyy olla mainittu kenestä henkilöstä on kyse
eli yleensä henkilön nimi. Joskus voi riittää tarkkaan yksilöity tieto
esim. "Tampereen Kauppa sejase tumma nuori naismyyjä on huora".
Kunnianloukkaus rikos tarkoittaa että henkilöstä kerrotaan
paikkaansa pitämättömiä asioita eli valeita julkisesti.
Kunnianloukkauksen ei välttämättä tarvitse olla julkista loukkaamista.
Myös kahden kesken lausuttu herjaaminen saattaa johtaa syytteeseen.
Jos esim puhelussa herjaat toista ja hän nauhoittaa sen, niin saatat saada
syytteen.
Yksityiselämää loukkaavan tiedon levittäminen sen sijaan
voi olla tottakin, mutta kerrottaessa julkisesti, loukkaa yksityisyyttä.
Mutta tässäkin tapauksessa kyseinen henkilö täytyy mainita.
Eri asia on jos on kyseessä "kiihotus kansanryhmää vastaan".
Tällöin ei tarvitse yksilöidä kenestä henkilöstä on kyse.
poliisiasemallakin. He kysyivät onko mitään tuntomerkkejä tms.
Jos ei mitään henkilöön vihjaavaa,ni sillo ei olis rikos..Mutta jos vihjaa jotenkin,ni sit voi se henkilö joka tunnistetaan,tehdä rikostutkinnan.