Asunnon vaatimustaso

kun seuraa noita ulkomaisia asunnonostajia ja niin vaatimukset ja hinta ovat täysin toista tasoa kuin suomessa. Ehdoton edellytys on omakotitalo, puulattia, iso makuuhuone (master bedroom), yksiasuvalla myös vähintään 3 makuuhuonetta ja iso keittiö (vaikka ei osata valmistaa ruokaa), iso kylpyhuone ja kaupan päälle hirveä jääkaappi joka on isompi kuin suomalainen wc. Ja tietenkin neliömäärä pitää yksinasuvalla olla yli 100 neliötä. ja kaikki tämä pitää maksaa korkeintaan 300 000 dollaria.
2306
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei sitten tuhnuttajalle tullut mieleen, etteivät nämä telkkariin päässeet asunnonostajat ehkä sittenkään edusta ihan keskimääräistä tallaajaa ao. maissa.

Esim. jenkkilandiassahan on paljon porukkaa (ns. white trash), joka asuu asuntovaunuissa ... toki nämä ovat kyllä pikemminkin pyörillä varustettuja parakkeja kuin vaunuja ... mutta ei niissä todellakaan liioilla neliöillä ja kaksilla kylpyhuoneilla juhlita. Eikä noin niinkuin television kautta hämmästeltynä hirveästi vakuuta rakentamisen laatu jenkkilandiassa.

Köpiksessä iso osa vuokra-asunnoista on vanhoissa taloissa, joissa on vielä yhteisvessat ja suihkut! Myös monessa muussa maassa halvemman pään asunnot ovat lievästi sanottuna ankeita / köyhästi varusteltuja (ei keskuslämmitystä yms.) eikä niitä Suomessa katsottaisi edes ihmisasumiseen kelpaavaksi.

Ilmanvaihdot, pesutilojen vesieristykset yms. ovat siis useimmissa maissa vielä tuntemattomia suureita .... kyllä täälläkin olisi neliöt halpoja, jos samoilla laatustandardeilla rakennettaisiin. Monessa maassa laatu = hienot pintamateriaalit (no, näinhän se on meilläkin monen ostajan silmissä, mutta rak. määräykset onneksi pakottavat panostamaan muuallekin).

Ja onhan mm. Italiassa ihan tavallista, että vielä kolmekymppisetkin asuvat vanhempiensa nurkissa - siis töissä käyvätkin - koska asunnot ovat niin kalliita / niistä on pulaa, ettei raha riitä edes omaan vuokrayksiöön.

Äänestä

Telkkarissa pyörii joku rapakon takainen talonosto-ohjelma ja hinta haarukka tuntuu olevan suuri, toiset hakee 200.000 dolarin asuntoa ja toiset 2.000.000 dollarin astuntoa, eikä ne meikäläisen silmään kovin erilaisia välttämättä ole. Ilmeisesti sielläkin sijainnilla on suuri merkitys.

Tasosta voisi todeta että muutamaan otteeseen amerikoissa asunu kaveri sanoi amerikan taloista, että niin hieno lukaalia ei löydykkään, etteikö siitä löytyisi hometta ja jonkilainen vesivaurio.

Suurta ja komeaa pitää olla, vaikka olisi minkälaista silppua sisältä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaikki on isoa kirjoitti:

kun seuraa noita ulkomaisia asunnonostajia ja niin vaatimukset ja hinta ovat täysin toista tasoa kuin suomessa. Ehdoton edellytys on omakotitalo, puulattia, iso makuuhuone (master bedroom), yksiasuvalla myös vähintään 3 makuuhuonetta ja iso keittiö (vaikka ei osata valmistaa ruokaa), iso kylpyhuone ja kaupan päälle hirveä jääkaappi joka on isompi kuin suomalainen wc. Ja tietenkin neliömäärä pitää yksinasuvalla olla yli 100 neliötä. ja kaikki tämä pitää maksaa korkeintaan 300 000 dollaria.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu