Tapon uhkaus/kuoleman toivominen

pelokas!!!

Eräs tuttavani toivoo mieheni kuolemaa, oikein odottaa sitä.
Poliisi ei tee mitään, koskaan mitään ei ole tapahtunut.
Olen niin huolissani tilanteesta.
vinkkejä?

8

3732

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3521

      tee älykkyystesti.

    • htrwhtds

      kaksi eri asiaa.
      Tappamisella uhkaaminen voi olla laiton uhkaus, toisen kuoleman toivominen ei.

      Voin minäkin toivoa, esimerkiksi että muumimamma Halonen kuolee tekemästä enempää haittaa tälle valtiolle, mutta syyllistyn rikokseen vasta jos uhkailen Haloskaa tappamisella.

      • aloittaja

        Suoraan sanonut pari kertaa ja sitten sanonut yhteiselle tuttavallemme moneen kertaan että kunpa mieheni kuolisi.
        Tämä on vaan niin raskasta.


    • Koeta jaksaa

      Yritin kuvitella itseni asemaasi ja en varmasti tiedä miltä sinusta tuntuu.

      Sen kuitenkin tiedän, millainen otse olen ja, jos en puhuisi ystävälleni, en varmaan saisi mielenrauhaa.

      Mikäli ymmärsin oikein ystäväsi haluaa miehensä kuolemaa..? Olisiko mahdollista keskustella ko. henkilön kanssa riittäisikö ero? Suostuisiko hän menemään terapiaan?
      Yksi vaihtoehto on kertoa miehelle itselleen, ei välttämättä hyvä vaihtoehto, kun en yhtään tiedä, millaisesta henkilöstä on kyse. Haluaako ystäväsi miehen kuolemaa väkivaltaisuuden tms. vuoksi? Jos on näin, tulee hänen katkaista suhde ja hakea apua.
      Jos sinulla on txt tms. näyttöä, veisin tiedot poliisille.

      Normaali, terve ihminen toimii omantuntonsa mukaan. Yleensä se jo auttaa pitkälle. Joskus on vain valittava pienin paha.

      Puhu kuitenkin jollekin ongelmasta ja yritä muistaa, että joskus vain ei riitä mikään, vaikka kuinka toisten parasta ajattelisi, yrittää auttaa.

      En tiedä auttaako tämä yhtään.. toivottavati.

    • Koeta jaksaa

      Oli lukihäiriö... Joku siis toivoo miehesi kuolemaa.

      Miehesi varmaan tietää?

      Jos poliisi ei voi tehdä mitään (se valitettava näytön puute), niin kysy asianajajalta.

      Onko tuttavallasi rikosrekisteriä? Onko aikaisempaa todistettavaa väkivaltaisuutta? Jos mikään/kukaan ei auta, minä vaihtaisin nimeä ja muuttaisin pois paikkakunnalta.
      Ikävä kyllä, monesti uhri joutuu pahimpaan linkoon.

      Parempi kuitenkin muuttaa toiselle puolelle Suomea, vaihtaa nimi, laittaa os.tiedot ja puh. numero salaiseksi kuin menettää miehensä väkivaltaisesti.

      Toivottavsti oli edes vähän apua...

    • vinkkivain

      Ehkä miehesi on tehnyt jotain, josta et itsekkään tiedä..joten ollen kosto mahdollista..

    • Anonyymi

      Hei!
      Suomen ulkomaalaisena
      (Painotan että kysyin ulkomaalaisena koska en tiedä Suomen laista paljon mitään)
      kysyisin tähän aiheeseen liittyvän kysymyksen.

      Olen itse ollut todella ruman ja raakan pahoinpitelyn uhrina tässä taannoin.
      Koen olevani, tai oikeastaan toivon olevani riittävän vahva ottamaan ja ymmärtämään kaiken ympärillä kuten vain sattuu olemaan.

      Välittämättä siitä että miten pitkä haava mulla on keskellä naamaa, taikka miten erikokoisia arpea mulla on ympäri kasvoja, luulin kokevani oikeutta.
      Senpä takia tieto on niin kallista saada, ja luullo senku vaan on ainiaan luulemista.

      Jos minulla on kirjallista todistusta siitä kuinka toinen osapuoli on vahvasti sitä mieltä että se oli pientä mitä teki. Eli lyödä VAIN LASILLA Naamaan. Koska kun minun sillon "kannatti/olisi pitänyt" kuolla.
      Joten voiko sitä aiempaa (mistä aiheutui haavat ja arvet) yhdistää tuohon "toivomukseen /uhkailuun " ja kuinka vakavana minun pitäisi ottaa sitä toteamusta, tai pitääkö ollenkaan?

      Vilpittömästi: Kasvoton nuorukainen

      • Anonyymi

        "Koeta jaksaa." " Normaali terve ihminen toimii omatuntonsa mukaan. "
        "Toivottavasti oli edes vähän apua"

        Hyviä toteamuksia jo kymmenen vuoden takaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      157
      3423
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      86
      2277
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      10
      2257
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      14
      2199
    5. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      33
      2157
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      27
      2108
    7. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      83
      1932
    8. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      20
      1823
    9. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      156
      1783
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      9
      1618
    Aihe