Perintövero?

On se vaan hieno juttu, että saatiin metsälle oikein viralliset hinnat. Minunkin metsän käypä arvo on nyt 5000 euroa/hehtaari. Kunta teki luvatta metsääni leveää hiihtoladun pohjaa. Siellä oli vanha polku, jota sitten ilman lupaa alkoivat leventämään. Korvaukseksi tarjoivat 200 euroa/hehtaari, mutta nyt korvaus pitääkin olla ainakin 5000 euroa/ha. Käykää joskus katsomassa, mitä metsässänne puuhataan :)
9644
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Nythän voi vaatiakin korvausta käypään hintaan... Miten se arviointi muuten suoritetaan? Pyytääkö verottaja esim. lausunto metsänhoitoyhdistyksestä vat onko niillä joku om arviointimenetelmä?

Äänestä
  • Taitaapi verottajalla olla omat taulukot, mistä katsovat.
    Jos verottajan määrittämä metsän arvo ei tunnu oikealta, niin voi teettää metsänhoitoyhdistyksellä arvioinnin.

    Äänestä

on saada raivata hiihtoladun pohja toisen maalle, kunhan jättää maanomistajalle kaatamistaan puista edes oksat, tälläinen näppituntuma on asioista, voi olla myös vanhentunutta tietoo.(tietysti toisaalta maanomistajalle pitää sallia ladunkäyttö korvausetta jos hän pitää esim mehuasemaa hiihtäjille ladunvarressa)

Äänestä
  • Jokamiehen oikeudet: "Kasvavien puiden kaataminen ja vahingoittaminen on kielletty"

    Äänestä

  • jokamiehenoikeuksia oikein olan takaa, kas kun et lisännyt siihen vielä että maanomistajalla ei ole mitään oikeuksia metsässään, puutkin saa myydä "jokamies", mutta maan omistaja saa nuolla näppejään, vai jääkö verot metsänomistajan maksettavaksi, ja tietysti metsänhoito- ja uudistustyöt.

    Äänestä

  • jokatoinenmies kirjoitti:

    jokamiehenoikeuksia oikein olan takaa, kas kun et lisännyt siihen vielä että maanomistajalla ei ole mitään oikeuksia metsässään, puutkin saa myydä "jokamies", mutta maan omistaja saa nuolla näppejään, vai jääkö verot metsänomistajan maksettavaksi, ja tietysti metsänhoito- ja uudistustyöt.

    korkeimmanoikeuden päätös olemassa .."vahingossa "saa toisen maalta puita kaata ilman rangaistus seuraamusta...sitä en muista, saiko puutkin viedä oksineen ilman korvausta

    Äänestä

  • Eipä ole kunta uskaltanut tulla latua tekemään ilman lupaa ja vähän vaikeaa sinne olisi latukoneella päästä. Piti se "latu-ura" katkaista molemmista päistä kaivinkoneen avulla, kun jotkut käyttivät jokamiehen oikeuksiaan ja ajoivat siellä mönkijöillä. Saavat nyt liito-oravat olla rauhassa :)

    Äänestä

  • kerkka kirjoitti:

    korkeimmanoikeuden päätös olemassa .."vahingossa "saa toisen maalta puita kaata ilman rangaistus seuraamusta...sitä en muista, saiko puutkin viedä oksineen ilman korvausta

    jopa myydä sahalle latupohjan alta kaatamiaan puita (ainakin luulisin), kuitenkin sillä edellytyksellä, ettei paikallinen liitooravakanta häiriinny tarpeetomasti sahaushälinästä, vaan ne saa lisääntyä ilman tressiä lain edellyttämällä tavalla. Tämä "häiriö" on otettu metsä verotuksessa huomioon ja lomakkeessa on (kai) kohta mihin voi laittaa rastin jos latupohjasta on olevinaan "haittaa". Kyllä sopu tilaa antaa, joten koitetaan ymmärtää puolin ja toisin toistemme tarpeita rakentavassa hengessä.

    Äänestä

  • mummo .... kirjoitti:

    Eipä ole kunta uskaltanut tulla latua tekemään ilman lupaa ja vähän vaikeaa sinne olisi latukoneella päästä. Piti se "latu-ura" katkaista molemmista päistä kaivinkoneen avulla, kun jotkut käyttivät jokamiehen oikeuksiaan ja ajoivat siellä mönkijöillä. Saavat nyt liito-oravat olla rauhassa :)

    Et mönkiällä saa ajaa (kai), jos on pikku ee, myös taimikossa jos noudattaa varovaisuutta, eikä turhaan "sudita "vaan ajaa tasakaasulla. Tähän on ennakkopäätös tulossa vuonna 2027 tai sen jälkeen ja se koskee nimenomaan neliveto mönkiöitä joissa on maastoon sopiva rengaskuvio ja sähköstartti solenoidineen. Pykälät saattaa olla oudokseltaan maallikolle epäselviä, mutta sitä on työryhmä pitkään hionut ja sen tarkoitus on ollut , et otetaan huomioon kaikkien tarpeet asiassa, eikä siihen sotkettaisi politiikkaa laisinkaan tälläkertaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mummo kaupungista kirjoitti:

On se vaan hieno juttu, että saatiin metsälle oikein viralliset hinnat. Minunkin metsän käypä arvo on nyt 5000 euroa/hehtaari. Kunta teki luvatta metsääni leveää hiihtoladun pohjaa. Siellä oli vanha polku, jota sitten ilman lupaa alkoivat leventämään. Korvaukseksi tarjoivat 200 euroa/hehtaari, mutta nyt korvaus pitääkin olla ainakin 5000 euroa/ha. Käykää joskus katsomassa, mitä metsässänne puuhataan :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu