Unicum

Sinne meni

Viime kesän reissulta tuli ostettua Unicumia. Maistelin pikkupullollisen sitä viime viikonloppuna ja maku on kieltämättä aika karu. Niin karu että jouduin kaatamaan juoman lavuaariin... Tykkääkö joku ylipäätänsä Unicumin mausta? :)

Meillä on vielä avaamaton isompi pullo jäljellä joten mihin sitä kuuluisi sekoittaa? Vesi on kokeiltu huonolla menestyksellä.

6

8344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • thai

      Kannattaa kokeilla jääkylmänä snapsina tai kuuman veden tai teen kanssa. Tää kuuluu niihin juomiin mistä toiset tykkää ja toiset ei.

      • Anonyymi

        Minusta ei pahaa. Maistuu ihan vahvalta yskänlääkkeeltä.


    • Helsingin mummo

      Tunnen niitäkin, jotka tykkää. Itse en tykkää. Ei sitä kannata kuitenkaan lavuaariin kaataa, koska voihan olla että sulle tulee käymään sellainen vieras, joka tykkää Unicumista. Se kuuluu juomana vähän samaan sarjaan kuin Fernet Branca ja Jägermeister - jos tykkää näistä, niin tykkää usein Unicumistakin. Pistä pullo baarikaappiin odottamaan sopivaa henkilöä ja sopivaa tilaisuutta.

      Tietäkseni Unicumia juodaan sellaisenaan pienestä lasista, joko ennen ateriaa antamaan ruokahalua tai aterian lopuksi "sulattamaan ruokaa". Jotkut ottavat Unicumi-napanderit myös esim. oluen seuraksi. En ole vielä koskaan nähnyt että joku laimentaisi Unicumia vedellä tai muullakaan lantringilla.

      • seuraava-next

        Unicumista on myös sitruksella maustettu Next-versio, joka maultaan saattaa sopia niile, joille alkuperäinen ei maistu.
        Eli pari tippaa sitruunamehua fingerporilliseen Unicumia niin ei ehkä tarvitse kaataa lavuaarista alas.


      • Saldo-Ellu

        Katkero on katkeroa, valikoimaa riittää. Monet oppivat käyttämään niitä elettyään jonkin aikaa sellaisessa kulttuurissa, jossa pieni katkeropikarillinen kuuluu asiaan. Oma suosikkini on tsekkiläinen Becherovka, joka kuuluukin sitten helpommin omaksuttavaan päähän, Unicum on kieltämättä hieman karskia tavaraa. Ruuansulatusta olen itsekin ajatellut sen edistävän, jos kohta en kuulu säännöllisiin käyttäjiin, vieraiden kanssa lähinnä joskus maistellaan.


    • aina kaapissa

      Unicum on ehdoton vatsalääke. 30 millilitraa (yskänlääkemukillinen) Unicumia, sillä lähtee vatsapöpöt.
      Lapselle riittää 15ml.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      39
      4208
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4032
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3148
    4. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      3051
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      3014
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      73
      2726
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      98
      2463
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      120
      2095
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      45
      2015
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1780
    Aihe